امامزادگان منشا حرکت‌های انقلابی، انسجام اجتماعی و وحدت هستند

گنبدکاووس- ایرنا - رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با مهم دانستن جایگاه امامزادگان و نقش کلیدی آنها در جامعه اسلامی، گفت که آنها (امامزادگان) همواره منشا و زمینه ساز حرکت‌های انقلابی، انسجام اجتماعی و وحدت در جامعه بوده و هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری دوشنبه شب در آیین اختتامیه نخستین کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس اظهارداشت: امامزادگان که از سلاله پاک نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت فاطمه زهرا (س) هستند و خیر و برکات معنوی زیادی در جامعه دارند که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند.

وی با اشاره به احادیثی از نبی مکرم اسلام در خصوص تکریم و احترام اهل بیت ایشان، خاطرنشان کرد: پیامبر (ص) گفتتند "هر کس فرزندان و ذریه ما را گرامی بدارد، مورد شفاعت من در قیامت خواهد بود".

آیت الله حسینی بوشهری اضافه کرد: در روایتی از امام رضا (ع) که مورد احترام ویژه اهل سنت است، آمده است که "ذریّه پیامبر (ص) که نگاه کردن به آنها عبادت است، نه تنها شامل امامان معصوم (ع) بلکه شامل ذریه آنها به شرط اینکه راه و سیره پیامبر (ص) را در پیش گیرند و آلوده به گناه نشوند"، نیز می‌شود.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برخی آیات و سوره‌های قرآن از جمله سوره کوثر که منزلت نزول آن تسلّی دادن به پیامبر (ص) با توجه به آزار و اذیتی که دشمنان به ایشان می‌رساندند، به منظور انجام رسالت می‌باشد، ادامه داد: خداوند همچنین به خاطر مقام نبوت و سختی‌های آن به پیامبر اسلام مقام شفاعت داده است.

وی افزود: از نگاه قرآن و احادیث پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان، علاوه بر امامان معصوم و پیشوایان دینی، امامزادگان از ذریّه نبی مکرم اسلام و حضرت فاطمه (س) هستند که باید مورد تکریم و احترام قرار گیرند.

 آیت الله حسینی بوشهری اضافه کرد: امامزاده یحیی بن زید (ع) که از سلاله نبی مکرم اسلام و ذریّه حضرت فاطمه زهرا (س) است که شهادتش و حرم شریف ایشان توانسته منشا حرکت‌های انقلابی، انسجام اجتماعی و وحدت در استان گلستان و گنبدکاووس شود.

وی تصریح کرد: امروز وحدت و انسجام بین شیعه و اهل سنت در گلستان و گنبدکاووس نه تنها در کشور بلکه در جهان اسلام زبانزد است و این موضوع باعث افتخار نظام و مقام معظم رهبری می‌باشد.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت که بسیاری از ملت های مظلوم جهان بویژه مردم یمن که از خاندان زید (ع) هستند با تاسی از قیام امام حسین (ع) و امامزادگان زید (ع) و یحیی (ع) و تشکل جبهه مقاومت مقابل استکبار و حامیانش ایستاده‌اند.

وی با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف بین پیروان نبی مکرم اسلام (ص)، اظهارداشت که مسلمانان آگاه باشند و فریب توطئه دشمنان را نخورند زیرا قلب پیامبر (ص) از اختلاف بین پیروانش آزرده می‌شود.

آیت الله حسینی بوشهری همچنین آوردن صحیفه سجادیه توسط امامزاده یحیی بن زید (ع) به ایران و سپس ارسال آن برای امام صادق (ع) را از ویژگی‌های ممتاز این امامزاده دانست و گفت: این کتاب منتسب به امام سجاد (ع) گوهری گران‌بهاست که شیعه و اهل سنت باید بیشتر به آن توجه و از مطالب آن استفاده کنند.

وی با قدردانی از برگزار کنندگان گنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع)، از حضور مهمانان داخلی و خارجی در این همایش و استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی جهت ارسال مقالات تشکر کرد.

به گزارش ایرنا، درپایان این مراسم که نماینده ولی فقیه در گلستان و برخی مدیران استانی و شهرستانی به همراه مهمانانی از سازمان اوقاف و مهمانانی از چند کشور منطقه حضور داشتند، از صاحبان مقالات برتر، تعدادی از خانواده معظم شاهد و شهدای منا و هیات داوران با اهدای لوح سپاس و طرح یادبود گنگره تجلیل شد.

 امامزادگان منشا حرکت‌های انقلابی، انسجام اجتماعی و وحدت هستند

رونمایی از کتاب مقالات برتر نخستین گنگره امامزاده یحیی بن زید (ع) و پرچم بارگاه این امامزاده و نیز اجرای برخی برنامه‌های فرهنگی به همراه خیرمقدم گویی مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان و گزارش دبیر علمی از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه بود.

در این کنگره یک روزه و در نوبت صبح صاحبان ۱۸ مقاله برتر از مجموع ۱۰۰ مقاله رسیده به دبیرخانه آثار خود را به صورت حضوری یا مجازی قرائت کردند.

فراخوان دریافت مقاله برای این کنگره متناسب با اهداف و محورهای شخصیت این امامزاده از جمله " ارتقای فرهنگ ظلم ستیزی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، تاریخ و تمدن شهر تاریخی جرجان، تقویت باورهای مذهبی و آداب و رسوم ترکمن، تقویت وحدت اسلامی و تعالی فرهنگ غنی قرآن کریم" منتشر شده بود.

شورای عالی سیاستگذاری برگزاری کنگره ملی یحیی بن زید(ع) زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و چند تن از مسئولان از جمله رییس مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دبیر مجمع جهانی اهل بیت(ع) و رییس موسسه حکمت و فلسفه ایران تشکیل شد و فعالیت آن آبان ماه ۹۸ با رونمایی از پوستر فراخوان مقاله آغاز گردید اما برگزاری این کنگره به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد.

به گزارش ایرنا، امامزاده یحیی بن زید (ع)، نوه امام سجاد (ع) است و از ایشان به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده یاد می‌شود.

گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید (ع) در زمان ولید بن یزید با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و شکست سختی به سپاه آنان وارد کرد و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد.

والی خراسان (نصر) همراه ۸۰ هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی قیام یحیی وارد قریه ارغوان (در نزدیکی مشهد کنونی) شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی (ع) و یارانش را به شهادت رساندند.

مزار امامزاده یحیی بن زید (ع) در حاشیه شهر گنبدکاووس در شرق استان گلستان واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha