۴ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۵۷
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84625331
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه کارایی نشست اسلو برای حل مساله افغانستان را بعید دانست

مسکو- ایرنا - ضمیر کابولوف نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان، مذاکرات اسلو برای حل مسائل افغانستان را بعید دانست.

به گزارش ایرنا، کابولوف که رییس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه است، روز دوشنبه به ریانووستی گفت: مسکو از تماس های بین افغانی حمایت می کند اما بسیار بعید بنظر می رسد که نشست اسلو ثمراتی به همراه داشته باشد. 

مذاکرات دیپلمات های آمریکا به همراه نروژ، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا با نمایندگان گروه طالبان حاکم بر افغانستان درباره آنچه مهار بحران انسانی این کشور اعلام شده است، روز دوشنبه در اسلو آغاز شد.

به گزارش ایرنا، آمریکا به همراه برخی هم پیمانان غربی خود درحالی مدعی گفت و گو با طالبان برای مهار بحران انسانی در افغانستان هستند که خود خود این کشورها به سردمداری واشنگتن با حمله افغانستان در سال ۲۰۲۱ و ۲۰ سال اشغال نظامی این کشور، سرنوشت غم انگیز امروز برای کشور و مردم افغانستان رقم زده اند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ نروژ با توجه به قرار داشتن میلیون ها افغان در خطر گرسنگی در فصل زمستان به دلیل تشدید فقر، این نشست را برگزار کرده است.

نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان، همچنین اخبار برخی رسانه ها مبنی بر اینکه هیاتی از گروه طالبان و جبهه مقاومت ملی افغانستان به مسکو آمده اند را تکذیب کرد. 

رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، در رشته توییت‌هایی مدعی شد که ملا عبدالغنی برادر معاون نخست‌وزیر حکومت طالبان و ملا محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع در سفر محرمانه در روسیه بسر می برند.

به گزارش ایرنا به نقل از افق نیوز، این سفر در حالی انجام می شود که هیاتی ۱۵ نفره  از طالبان به ریاست امیرخان متقی از روز گذشته در نشستی در اسلو در حال گفت وگو با نمایندگان کشورهای غربی و جامعه مدنی افغانستان هستند.

تاکنون طالبان درباره این سفر  واکنشی نشان نداده است.

این در حالی‌ است که روسیه به تازگی طالبان را تشویق کرده است که از افتادن به دام درگیری‌های قومی خودداری کرده و حکومت فراگیر تشکیل دهند.

روسیه با گروه طالبان روابط کاری دارد و سفارت این کشور در کابل مسئولیت اصلی هماهنگی روابط مسکو و حکومت طالبان را برعهده دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha