دولت سیزدهم بیش از ۱۰ هزار طرح آبرسانی روستایی اجرا می‌کند

شیراز-ایرنا- معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه اولویت های دولت سیزدهم برای توسعه خدمات آبرسانی در کشور تعریف شده است، گفت: بیش از ۱۰ هزار پروژه آبرسانی روستایی در روستاهای محروم کشور اجرایی می‌شود.

به گزارش ایرنا، شاهین پاکروح روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران عامل سابق و جدید شرکت آب و فاضلاب استان فارس افزود: در دولت سیزدهم با تکیه بر اصل تأثیرگذاری، پروژه های مهمی در کشور تعریف شده است که از اهم آن می توان به ۸۷ پروژه  بزرگ آبرسانی شهری و بیش از ۱۰ هزار پروژه  آبرسانی روستایی در روستاهای محروم کشور اشاره کرد.

پاکروح در ادامه از برنامه ریزی دولت و مجلس برای تأمین مالی این پروژه ها نیز سخن گفت و از همراهی مجلس با دولت در این خصوص ابراز خرسندی کرد.   

معاون آبفا کشور در ادامه به ترسیم تاریخچه ای جامع از شرکت های آبفا پرداخت و اظهار داشت: امروز پس از ۳۰ سال از تشکیل شرکت های آبفا توانسته ایم با به کار گیری طرح های مطالعاتی، مدیریت دانش و تخصص، خواسته های مشترکینمان را در حوزه  آب و فاضلاب محقق نماییم.

پاکروح ادامه داد: از جمله این خواسته ها تأمین و ایجاد زیر ساخت در حوزه آب و همینطور جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب بوده که به صورت مطلوب، اجابت شده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آبفا کشور در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: آنچه در حوزه  تأمین و توزیع آب باید مورد توجه باشد؛ بحث مدیریت آب است. ما امروز صرفا با اتکا به پروژه های توسعه ای نخواهیم توانست تقاضای آب را جوابگو باشیم. در این برهه آنچه که همه  ما شاهد آنیم؛ پیشی گرفتن تقاضای آب بر عرضه  آن است. ما در واقع شاهد یک عدم تطابق و ناترازی در این عرصه هستیم. بخشی از این ناترازی به موضوعات اقلیمی برمی‌گردد.

به گفته او این مسائل شامل تغییرات اساسی که در کاهش نزولات آسمانی و همینطور تبدیل رژیم نزولات آسمانی از برف به باران در کشور می باشد و بخش دیگر به توسعه  نا همگونی که در مصارف آب پیش آمده است مربوط می شود.

این مقام مسئول اضافه کرد :مطالبه گری مردم در مقابل منابع موجود آب مشکلات جدی را در حوزه مدیریت آب ایجاد نموده است. باید توجه داشته باشیم که صرفا با مدیریت تولید نمی شود درخواست مردم را اجابت نمود. واضح است که در کنار اقدامات توسعه ای، باید کارآمدی مدیریتی را نیز توسعه دهیم. بدون تردید مدیریت مصرف و اقتصاد آب از ارکان مدیریت آب است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور خاطر نشان کرد که اگر اینطور نباشد ما نخواهیم توانست مصارف را بهینه کنیم و اگر مصارف بهینه نشود، کیفیت آب را نیز به چالش خواهد کشید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نیروهای انسانی کارآمد در صنعت آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: امروز این صنعت دارای نیروهای کارآمد، متخصص و اخلاق مداری است که باید وجود آنان را غنیمت شمرد.

پاکروح در پایان سخنان خود از تلاش ها و زحمات علی بوستانی مدیر عامل سابق شرکت آبفا فارس تجلیل  و برای علی جان صادق پور مدیر عامل جدید این شرکت در پیشبرد اهداف صنعت آب و فاضلاب در استان فارس، آرزوی توفیق کرد.

در این آیین، علی نقی طبیب لقمانی معاون گردشگری استاندار فارس نیز در سخنانی خدمت به مردم را توفیقی الهی توصیف نمود و اظهار داشت: امیدوارم در پایان دوره خدمت، همه ما در این امتحان خطیر روسفید باشیم و با سربلندی منصب را به خادمی دیگر بسپاریم.

وی شهرت استان فارس را علاوه بر داشتن اقلیم خاص و ارزشهای منحصر به فرد مذهبی و فرهنگی، به داشتن نیروهای انسانی توانمند دانست و گفت: مفتخر به آنیم که امروز مدیران راهگشای این استان از میان فرزندان خود انتخاب و به عرصه می آیند.

معاون استاندار فارس در ادامه، شرکت آبفا استان فارس را از شرکت هایی عنوان نمود که پیوسته با نام نیک در عرصه خدمت رسانی از آن یاد می شود و ابراز امیدواری کرد تا ایام پیش رو، ایامی سراسر توفیق خدمت برای مدیر عامل جدید شرکت آبفا فارس که از مدیران جوان و خوشفکر این استان است، باشد. 

 علی جان صادق پور مدیر عامل جدید شرکت آبفا استان فارس نیز طی سخنانی خدمت و مسئولیت را یک توفیق الهی توصیف کرد  و خواستار همکاری و یاری همه همکاران، به ویژه صاحب نظران این حوزه، جهت رساندن بار سنگین این مسئولیت به سرمنزل مقصود شد.

وی افزود: استان پهناور فارس ۷ درصد از جغرافیای کشور  ایران را به خود اختصاص داده است و خوشبختانه در جای جای این استان، شاهد اقدامات مطلوب در حوزه آب و فاضلاب هستیم که جا دارد از تلاش های مدیران عامل سابق و اسبق و همینطور همکاران خدومم در این شرکت قدردانی نمایم.

مدیرعامل شرکت آبفا استان فارس با اشاره به اقدامات گسترده دولت های بعد از انقلاب در حوزه  آب و فاضلاب و کارنامه  مطلوب نظام مقدس جمهوری اسلامی در این حوزه ، کاستی های موجود را ناشی از عدم همگرایی در عرصه عرضه و تقاضا دانست.

وی انسجام موجود در ساختار وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور را یک فرصت مغتنم در عرصه خدمت رسانی عنوان نمود و کلید حل مشکلات و پل عبور از کاستی ها را انسجام در مجموعه های آب و فاضلاب و مدیریت هدفمند و اصولی در این حوزه توصیف کرد. 

علی بوستانی مدیرعامل پیشین شرکت آبفا استان فارس نیز به ارائه گزارشی از عملکرد ۲ ساله خود در شرکت آب و فاضلاب استان پرداخت. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha