آمار نهایی قربانیان حمله هوایی نیروهای ائتلاف به زندان صعده، ۹۱ کشته و ۲۳۶ زخمی

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت یمن آمار نهایی کشته شدگان بمباران بازداشتگاه صعده که توسط جنگنده های متجاوز ائتلاف انجام شد را ۹۱ نفر و تعداد زخمی های این حمله هوایی را ۲۳۶ نفر اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه ۲۶ سپتامبر یمن، «طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن امروز (سه شنبه) گفت: پس از پایان عملیات امداد و نجات و جمع آوری اجساد، مشخص شد که بر اثر این جنایت که نیروهای متجاوز ائتلاف مرتکب شدند، ۹۱ نفر جان خود را از دست دادند و ۲۳۶ نفر زخمی و در بیمارستان بستری شدند.  

وی خاطرنشان کرد که بر اثر حملات هوایی نیروهای متجاوز ائتلاف از ابتدای ماه ژانویه تاکنون ۱۵۰ شهروند یمنی جان خود را از دست داده‌اند و ۳۵۰ نفر نیز به دلیل جراحت ناشی از این حملات در بیمارستان‌ها تحت درمان قرار گرفته اند. 

در این پیوند، «محمد جابر عوض» استاندار صعده خواستار تشکیل کمیته بین المللی حقیقت‌یاب برای بررسی جنایات نیروهای ائتلاف و محاکمه آمران و قاتلان این جنایت هولناک شد. 

وی با بیان اینکه نیروهای ائتلاف می‌دانستند که این مکان یک بازداشتگاه است اما آن را بمباران کردند و مرتکب این جنایت شدند، افزود: بازداشتگاه «صعده» که در پی حمله هوایی نیروهای متجاوز منهدم شد، مورد بازدید نمایندگان صلیب سرخ قرار گرفته است. 

استاندار صعده انجام دومین عملیات طوفان یمن که در پاسخ به این جنایت انجام شد را تبریک گفت. 

همچنین «عبدالمحسن طاووس» دبیرکل شورای عالی امور انسانی یمن گفت: این جنایت انگیزه رهبری را برای مقابله با جنایات نیروهای ائتلاف متجاوز افزایش داد.  

وی با اشاره به اینکه طبق قوانین بین المللی هدف قراردادن زندان ممنوع است، افزود: بازداشتگاه صعده پس از این حمله توسط سازمان‌های مختلف مورد بازدید قرار گرفت. 

رسانه‌ها روز جمعه گذشته از بمباران بازداشتگاه «صعده» توسط جنگنده‌های نیروهای متجاوز ائتلاف خبر دادند. 

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha