نماینده پیشین مجلس: سینما با نگاه انتقادی به معضلات اجتماعی ورود کند

تهران- ایرنا- نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به محتوای مستند «زیر این چتر باران می‌بارد»، گفت: اگر در آثار هنری و ادبی مانند کتاب‌ها، مقالات و فیلم‌ها که مخاطبان فراگیرتر و عام‌تری دارند به موضوعات اجتماعی با نگاه‌ انتقادی بپردازیم به نتایج بهتری خواهیم رسید.

علیرضا محجوب در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا با بیان اینکه پرداختن به سوژه‌های اجتماعی مانند تامین اجتماعی فرصتی بسیار مغتنم است، افزود: تامین اجتماعی سوژه‌ای بسیار مهم است، امنیت اجتماعی که شامل بیمه درمانی، بیکاری، از کار افتادگی می‌شود، برای همه مردم مهم و حیاتی است. آنچه در مستند زیر این چتر باران می‌بارد دیدم شور و شوقی بود که گروه سازنده برای تمرکز کردن به عمق این موضوع داشتند. نتیجه هم اثری بسیار هنرمندانه و در خور تحسین است.

او ادامه داد: شاید بتوان گفت تامین اجتماعی مهم‌ترین موضوع اجتماعی در کشور ماست، در دهه‌های آتی با توجه به سالخوردگی جمعیت توجه به این موضوع به عنوان مسئله ای که می‌تواند بحران زا باشد، اهمیت می‌یابد.

محجوب در بخش دیگری از سخنانش باتوجه به آنچه مستند زیر این چتر باران می‌بارد ملحوظ نظر دارد، گفت: چتر همواره سمبل فراگیری، آسایش و امنیت است و تامین اجتماعی چتری است در برابر باران‌هایی تند که عمدتا روی طبقه متوسط و فرودست جامعه می‌بارد. بنابراین پرداختن به سوژه تامین اجتماعی همان پرداختن به امنیت اجتماعی بخش کثیری از مردم جامعه است.

وی افزود: عبارت چتر که در نام فیلم هم مشاهده می‌شود، درواقع پوششی است برای افراد جامعه و حمایتی که باید از این قشر بشود. پوششی که از کارمندان و کارگران تا بازنشستگان و افرادی که همسر و پدرشان را از دست داده‌اند را فرا می‌گیرد.

دبیرکل خانه کارگر ادامه داد: تلاش برای امنیت، آسایش و سلامت انسان بالاترین رسالتی است که می‌توانیم داشته باشیم. هر نهاد و سازمانی باید در راستای همین مهم تلاش کند. به نظرم حرف اصلی فیلم زیر این چتر باران می‌بارد همین است. امیدواریم کارفرمایان و زیر مجموعه‌های‌شان در همین راستا حرکت کنند و اجازه ندهند بیمه کسی عقب بیفتد یا فردی بدون بیمه باشد.‌

محجوب با اشاره به اینکه مخاطبان مستندهای اجتماعی همواره علاقمند به نگاه پرسش‌گر و انتقادی هستند گفت: اگر در عرصه اجتماعی و در آثار هنری و ادبی مانند کتاب‌ها و مقالات و بخصوص فیلم‌ها که مخاطبان فراگیرتر و عام‌تری دارند به موضوعات اجتماعی با نگاه‌ انتقادی بپردازیم هم به نتایج بهتری خواهیم رسید و هم مخاطب رضایت بیشتری خواهد داشت.

در فیلم زیر این چتر باران می‌بارد تلاش شده در همین راستا حرکت شود و من معتقدم نتیجه مورد رضایت مخاطبان نیز قرار خواهد گرفت

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: بسیار مهم است که نهادهایی مانند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در مسیر ساخت مستندهای اجتماعی و انتقادی گام بردارند. هر نهاد و سازمان سینمایی باید سعی داشته باشد تولید آثاری از این دست را در برنامه خود قرار دهد چراکه نیاز جامعه است.

وی در پایان افزود: قطعا همه کسانی که در این مسیر قرار گیرند حتی شده قدمی کوچک اما کمک کننده به کوچک شدن مصائب و دردهای اجتماعی خواهند برداشت. مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی می‌تواند با ساخت مستندهای اجتماعی کنار مردم باشد.

مستند زیر این چتر باران می‌بارد به کارگردانی کتایون جهانگیری تولید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در طرح اکران حقیقت به صورت آنلاین در هاشور نمایش داده می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha