چین، انگلیس را در پیروی از بازی جنگ سرد محکوم کرد

تهران- ایرنا - چین ضمن ارزیابی بی نتیجه بودن پیروی از بازی جنگ سرد، به انگلیس پیرامون مسائل پیمان «آکوس» هشدار داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روزنامه «گلوبال تایمز» چین، پکن پس از مذاکرات مقام های ارشد وزارت امورخارجه و دفاع انگلیس با همتایان استرالیایی خود با هدف پیشبرد پیمان «آکوس» و گردهمایی ایدئولوژیکی این کشورها علیه چین و روسیه، به انگلیس هشدارهایی درخصوص پیروی از بازی جنگ سرد داد. 

برخی کارشناسان چینی معتقدند، انگلیس با پیروی از استراتژی های آمریکا در مقابله با چین در چندین جبهه مقابله می کند. از سوی دیگر دولت «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس تلاش می کند تا تمرکز را از مسائل داخلی به مسائل خارجی معطوف کند و از طرفی «لیز تروس» وزیر امورخارجه نیز جاه طلبی های خود را برای استفاده از ژست ضدچینی برای افزایش حضورش در عرصه سیاست  به عنوان پتانسیل نامزدی برای جانشینی بوریس جانسون در صورتی که استعفا کند و یا کنار گذاشته شود دارد. 

برپایه این گزارش، سخنگوی سفارت چین در انگلیس طی بیانیه ای که در تارنمای این سفارتخانه که در واکنش به دعوت رسمی «لیز تروس» به استرالیا صورت گرفت منتشر کرده است، گفت: « جهانِ امروز بسیار دورتر از ۴۰ یا ۵۰ سال پیش است و داستان جنگ سرد مدتهای مدیدی است که به پایان رسیده است.»

وزیر امور خارجه انگلیس در سخنرانی خود در موسسه «لوی» استرالیا چندین بار چین را به باد انتقاد و سرزنش گرفت و از استرالیا و انگلیس و سایر دولت ها خواست تا با همکاری با یکدیگر برای دفاع از امنیت اقتصادی و آزادی تلاش کنند. اتهاماتی که در این سخنرانی از سوی وی مطرح شد سوالاتی را پیرامون نیت واقعی انگلیس و استرالیا مطرح می کند. 

سخنگوی سفارت چین همچنین این اقدامات را در جهت ساختن حلقه ای کوچک به عنوان تلاشی برای توجیه حرکاتی دانست که تاثیرات منفی در صلح و ثبات منطقه ای بوجود می آورد. 

«ژائو فانگهین» استاد موسسه تحقیقات گوآنگدون در استراتژی های بین المللی معتقد است، انگلیس به احتمال زیاد این نمایش را برای این به راه انداخته است تا ارزشش را به آمریکا متذکر شود. علاوه بر آن موقعیت بوریس جانسون در مقام نخست وزیری بسیار متزلزل است چرا که از درون و بیرون حزبش درخواست ها برای استعفای وی مطرح شده است. بنابراین او بسیار مشتاق است تا نشان دهد در حال بوجود آوردن تفاوت هایی در سیاست های کشور است. 

بدین ترتیب همکاری آمریکا، استرالیا و انگلیس براساس ائتلاف «آکوس» بیشتر و مستحکم تر شده است و آمریکا هم پیمانانش را با روش های کلیدی ضد چینی با شیوه گفتگوهای ۲+۲ علیه چین متحد می کند. 

بازی جنگ سرد انگلیس در برگیرنده پیروی از آمریکا برای ایجاد تصویر مخالفت چین با غرب همزمان با استفاده از ایدئولوژی ها و ارزش های ذکر شده برای تشکیل متحدان نظامی برای مقابله با چین چه در جبهه دیپلماسی و چه در جبهه نظامی می باشد. 

پیشتر اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا به همراه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده مشارکت جدید امنیتی نظامی سه جانبه «آکوس» را اعلام کردند که از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام محافظت می کند.

بر اساس پیمان آکوس، انگلیس و آمریکا متعهد شده اند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی های هسته ای مجهز کنند. استرالیا با پیوستن به همکاری نظامی با آمریکا و انگلیس، قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری خود با فرانسه را به نفع پیمان آکوس کنار گذاشت و این باعث خشم پاریس شد که طبق این قرارداد قرار بود ۱۲ زیردریایی معمولی به استرالیا عرضه کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha