حل مسایل راهبردی وابسته به تحلیل و گفتمان است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه امام صادق (ع) ماموریت ذاتی این دانشگاه را حل مسایل راهبردی نظام دانست و گفت‌: حل مسایل راهبردی وابسته به تحلیل و گفتمان است، ما باید در تحلیل و گفتمان با یک موضع روشن، عالمانه و با بصریت حرکت کنیم.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم وآموزش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی سعدی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه اندیشکده تحلیل گفتمان با بیان اینکه نباید خود را محدود به تعریف موجود گفتمان و تحلیل کنیم، تاکید کرد: بحث گفتمان و گفتمان سازی در بیانات رهبر معظم انقلاب، سهم گسترده ای را به خود اختصاص داده است. در واقع تحلیل گفتمان هم مساله و هم راه حل مسایل بسیار در جامعه است.

وی تصریح کرد: در حوزه مطالعاتی بین رشته ای به ویژه در مساله گفتمان و تحلیل گفتمان خلاء برخی از بحث ها مشهود است، ما امروز با چالش های جدی هستی شناسانه و معرفت شناسانه مواجه هستیم و این مسایل می تواند به حل و ارتقای تحلیل های گفتمانی کمک کند.  

رییس دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: برای ساخت یک واقعیت اجتماعی ذیل مکانیزیم گفتمان سازی، می توان از مباحث قرآنی بهره گرفت. اگر می خواهیم گفتمان نظام حاکم و تفکر هژمونیک را در یک تفسیر، تحلیل کنیم باید از مباحث قرآنی استفاده کنیم.

سعدی اضافه کرد: امیدواریم اندیشکده تحلیل گفتمان دانشگاه امام صادق(ع) در حوزه تحلیل انتقادی گفتمان متمرکز شود و مشخصا در تحلیل انتقادی ورود کند چراکه دانشگاه و اندیشکده محل خردوروزی در خصوص این مسایل بنیادی و علمی است.  

وی با یادآوری اینکه حضرت امام خمینی (ره) گفتمان و واقعیت اجتماعی جدیدی را تفسیر کردند، افزود: این گفتمان را حضرت امام(ره) تحت عنوان جمهوری اسلامی خلق کردند. این یک خلق، ساخت و گفتمان سازی جدی و راهبردی در سطح بین المللی بود. ایشان هوشمندانه این کار را انجام دادند و فرآیند ساخت این گفتمان را که چطور حضرت امام(ره) از ظرفیت های موجود استفاده کردند باید شناخت و روی آن کار کرد. این می تواند برای ما الهام بخش باشد.  

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب هم در حوزه گفتمان سازی با کیاست و حکمت ورود کرده اند مبنی بر این که از فرصت های موجود در حوزه علم گفتمان و تحول علوم اجتماعی وارد شد. منظور از تحول علوم اجتماعی، بحث علوم انسانی اسلامی و اجتماعی اسلامی است که ما باید از ظرفت های اندیشکده در این خصوص استفاده کنیم.  

سعدی گفت: در تحلیل انتقادی گفتمانی، میان علم از ایدئولوژی تفکیک اتفاق افتاده و امروز این سکه از رونق افتاده است و علوم اجتماعی خنثی و نسبت به مبانی ایدئولوژیک بی طرف است اما طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب خطاب به نسل امروز و جوان ها، ما باید به سمت گفتمان سازی حرکت کنیم اما مسیر گفتمان سازی باید مشخص و بسترهای موجود فراهم شود.

به گزارش ایرنا، مراسم افتتاحیه اندیشکده تحلیل گفتمان امروز با حضور عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ‌حجت‌الاسلام و المسلمین حسینعلی سعدی رییس دانشگاه امام صادق(ع) و جمعی از اساتید و دانشگاهیان در تالار آیت الله مهدوی کنی(ره) در این دانشگاه برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha