حمایت از ۵ طرح کلان ملی فناوری در علوم بنیادی با اعتبار ۲۶۰میلیاردتومان

تهران- ایرنا- پنج طرح کلان ملی فناوری در علوم بنیادی با توجه به اهمیت بالای این علوم و کارکردهای فراوان آن با اعتبار ۲۶۰ میلیارد تومانی از سوی مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری حمایت شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم وآموزش ایرنا، علوم بنیادی شاید در نگاه اول، نقش مستقیمی در توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش ایفا نکند، اما بررسی کشورهای برتر دنیا در حوزه رقابت‌پذیری نشان از توجه ویژه آنها به حوزه دانش‌های بنیادی دارد.

درواقع چنین دانش‌هایی به‌مثابه زیرساخت‌های دانشی قابل اتکاء به منظور توسعه صنعتی و اقتصادی کشورها عمل می‌کنند، زیرساختی ضروری که امکان خریداری کردن آن وجود نداشته و صرفا بایستی به شکل بومی توسعه داده شود. به دلیل اهمیت این موضوع،  معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش می‌کند با توجه به زیرساخت‌های مورد نیاز، راه را برای ورود نوآوری به حوزه دانش‌های بنیادی با ایجاد بستری برای به کار بستن قابلیت‌های فناورانه هموار کند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری با هدف تحقق اهداف این معاونت، اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه این حوزه در سه بخش اصلی ذرات و شتابگرها، علوم و فنون هسته‌ای و نجوم و کیهان‌شناسی کرده است.

سهم ۱۱۷ میلیاردی معاونت علمی در حمایت از طرح های کلان مرکز فناوری

بررسی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۶ طرح حمایت‌شده از زمان آغاز به کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، پنج طرح در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مود حمایت قرار گرفته است. در مجموع حدود ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور حمایت از طرح‌ها مصوب شده که از این میزان، رقمی در حدود ۱۱۷ میلیارد تومان سهم معاونت بوده است. ‌همچنین بر مبنای پیشرفت پروژه و شاخه‌های کلیدی عملکرد تعیین‌شده، تاکنون اعتباری در حدود ۱۰۱ میلیارد تومان از سهم معاونت پرداخت شده است.

تحلیل‌ها بیانگر آن است از مجموع پنج طرح حمایت‌ شده، بخش نجوم و کیهان‌شناسی، سه طرح را به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نسبت توزیع ریالی حاکی از آن است که از مجموع ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب، بخش نجوم و کیهان‌شناسی با رقمی در حدود ۲۴۶ میلیارد تومان، بیشترین میزان ریالی حمایت را به خود اختصاص داده است. تاکنون تمام پنج طرح سرمایه‌گذاری‌شده در این حوزه، با موفقیت همراه بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha