امام جمعه گنبدکاووس: اهل سنت گلستان به خاندان پیامبر (ص) وفادار هستند

گنبدکاووس - ایرنا - امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با اشاره به تلاش دشمنان برای دامن زدن به برخی مسائل اختلافی بین اقوام و مذاهب گفت که اهل سنت گلستان به خاندان پیامبر (ص) وفادار هستند.

آخوند عبدالباسط نوریزاد روز دوشنبه در نخستین کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید(ع) در گنبدکاووس ضمن تاکید بر محبت اهل سنت به پیامبر و اهل بیت ایشان بیان کرد: بر همین اساس زیارت حضرت یحی بن زید (ع) میان اهل سنت گلستان رواج دارد.

وی بیان کرد: اهل سنت اعتقاد دارد اگر کسی به پیامبر محبت داشته باشد اما به اهل بیت ایشان کم توجهی نماید باید در ایمان خود تجدید نظر کند.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس ادامه داد: امامزاده یحیی بن زید (ع) که از خاندان نبوت هستند جوانی ۱۸ ساله بود که در مقابل ظلم ایستاد و ناجوانمردانه به شهادت رسید که پیام شهادت ایشان برای ما ایستادگی برابر ظلم‌ و استکبار است.

آخوند نوریزاد با تاکید دوباره بر زیارت اهل بیت پیامبر و امامزادگان افزود: اهل سنت زیارت خاندان نبوت را افتخار و مایه عزت و سربلندی در دنیا و آخرت می داند.

وی همچنین با بیان اینکه اساس دین اسلام توحید و وحدت کلمه است: افزود: حفظ وحدت و همبستگی و اخوت و برادری مورد تاکید دین مبین اسلام و پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان است.

همچنین امام جمعه گنبدکاووس نیز در این مراسم با قدردانی از برگزار کنندگان نخستین کنگره ملی یحیی بن زید (ع) گفت: این همایش مقدمه ای برای شناخت بیشتر این امامزاده و در راستای ترویج و تببین بیانیه گام دوم انقلاب است.

حجت‌الاسلام محمود ترابی افزود: امامزاده یحیی بن زید (ع) و خاندان زید از سلاله پاک پیامبر هستند و در سراسر جهان از جمله کشورهای آسیای میانه، قفقاز، عراق، یمن و ایران ، مورد تعظیم و احترام قرار دارند.

وی افزود: این امامزاده از قدیم الایام مورد احترام اهل سنت منطقه بوده و به آن "قرانکی امام" می گویند.

قرانکی در زبان ترکمنی به معنی تاریکی است چون در قدیم بخشی از مسیر رسیدن به امامزاده یحیی بن زید (ع) در تاریکی قرار داشت به این نام مشهور شد.

ترابی گفت : این امامزاده می تواند پایگاهی برای ترویج حب به اهل بیت و زمینه ساز الفت بین مسلمانان در کشورهای منطقه باشد.

نخستین کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید(ع) امروز دوشنبه باحضور مهمانان داخلی و خارجی در شهرستان مرزی گنبدکاووس آغاز به‌کار کرد.

در این کنگره یک روزه، صاحبان ۱۸ مقاله برتر از مجموع ۱۰۰ مقاله رسیده به دبیرخانه آثار خود را به صورت حضوری یا مجازی قرائت خواهند کرد.

فراخوان دریافت مقاله برای این کنگره متناسب با اهداف و محورهای شخصیت این امامزاده از جمله " ارتقای فرهنگ ظلم ستیزی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، تاریخ و تمدن شهر تاریخی جرجان، تقویت باورهای مذهبی و آداب و رسوم ترکمن، تقویت وحدت اسلامی و تعالی فرهنگ غنی قرآن کریم" منتشر شده بود.

شورای عالی سیاستگذاری برگزاری کنگره ملی یحیی بن زید(ع) زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و چند تن از مسئولان از جمله رییس مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دبیر مجمع جهانی اهل بیت(ع) و رییس موسسه حکمت و فلسفه ایران تشکیل شد و فعالیت آن آبان ماه ۹۸ با رونمایی از پوستر فراخوان مقاله آغاز گردید اما برگزاری این کنگره به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد.

قرار است مراسم اختتامیه و پایانی این کنگره فرهنگی نیز شامگاه امشب در شبستان امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا برگزار شود.

به گزارش ایرنا، امامزاده یحیی بن زید (ع)، نوه امام سجاد (ع) است و از ایشان به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورده یاد می شود.

گفته می شود، امامزاده یحیی بن زید (ع) در زمان ولید بن یزید با ۷۰۰ نفر از طرفداران خود در خراسان قیام نمود و با دشمن به جنگ پرداخت و شکست سختی به سپاه آنان وارد کرد و بعد از آن عازم هرات شد و از آنجا به شهر جرجان روانه شد.

والی خراسان (نصر) همراه ۸۰ هزار سوار از شام و اطراف برای سرکوبی قیام یحیی وارد قریه ارغوان (در نزدیکی مشهد کنونی) شدند و بعد از سه روز جنگ یحیی (ع) و یارانش را به شهادت رساندند.

مزار امامزاده یحیی بن زید (ع) در حاشیه شهر گنبدکاووس در شرق استان گلستان واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha