تحولات ونزوئلا؛ از تلاش مادورو برای وحدت ملی تا تحرکات تازه رهبر مخالفان

تهران- ایرنا- در حالی که رئیس جمهوری ونزوئلا، در سالروز شکست دیکتاتوری در این کشور، به دنبال نزدیک کردن مخالفان و موافقان دولت است، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان افراطی، پس از سکوت چندماهه، اپوزیسیون متفرق را به تظاهرات علیه دولت مادورو فراخواند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری پرنسا لاتینا کوبا، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا به مناسبت جشن سالروز شکست دیکتاتوری در این کشور، روحیه مقاومت و آگاهی مردم و همچنین همراهی مخالفان را در بزرگداشت این روز مهم ستود و بر بازسازی تدریجی این کشور، به رغم هجمه آمریکا در تحمیل یک دولت موازی تاکید کرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا ضمن حضور در مراسم شصت و چهارمین سالگرد آزادی این کشور از یوغ دیکتاتوری «مارکو پرز خیمنز» در ۲۳ ژانویه ۱۹۵۸ میلادی بر شکست نقشه های کودتاگرانه واشنگتن که از سال ۲۰۱۹ به دنبال نشاندن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده در این کشور بودند، تاکید کرد.

رئیس دولت کاراکاس با بیان این که در سال های اخیر، ملت بولیواری و انقلابی ونزوئلا تحت شدیدترین حملات تاریخی از سوی امپریالیسم آمریکایی و متحدان اروپایی بوده است، اعلام کرد: بارها مطلع شدیم که از سوی کاخ سفید به دنبال تحمیل رئیس جمهوری دست نشانده خود و راه اندازی برنامه کودتا و مداخله نظامی و کنترل قدرت سیاسی در ونزوئلا برآمده اند.

مادورو با ابراز تحسین ادامه داد: اما به رغم این حملات، ازجمله تلاش برای نشاندن گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت، ونزوئلا در مسیر بازسازی اقتصادی تدریجی قرار گرفته و ارزش های میهن دوستانه مقاومت و مبارزه در میان ملت برجسته تر شده است. در واقع انقلابی حقیقی به راه افتاده و این انقلاب زنده و پابرجاست.

پس از پیروزی مجدد نیکلاس مادورو، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹، خوان گوایدو تحت حمایت آمریکا با ادعای تقلب در انتخابات، خود را رئیس جمهوری خودخوانده این کشور اعلام کرد. اما به رغم کارشکنی های مخالفان و در میان فشار حداکثری واشنگتن علیه دولت ونزوئلا در طول پنج سال، این کشور موفق به پیشبرد اقتصاد مقاومتی در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا و متحدانش شد که از تحریم ها به عنوان ابزار شکنجه ملت بولیواری ونزوئلا استفاده کردند.

تحولات ونزوئلا؛ از تلاش مادورو برای وحدت ملی تا تحرکات تازه رهبر مخالفان

گوایدو مخالفان را به تظاهرات و آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده فراخواند

به نوشته خبرگزاری رویترز، خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا یکشنبه با احزاب مختلف اپوزیسیون را به از سرگیری فعالیت ها و تظاهرات خیابانی «فوری» برای انتخابات ریاست جمهوری آینده (۲۰۲۴) فراخواند.

اگرچه چهره‌های اپوزیسیون در پی مذاکرات مکزیک میان مخالفان و موافقان دولت و تلاش های ‌مادورو برای استقبال از حضور جناح های مخالف در صحنه سیاسی کشور در رویکرد خود یکپارچه نبوده و متفرق شده اند، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون از آنها خواست تا در روز ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) با حضور در راهپیمایی علیه رئیس جمهوری این کشور به خیابان‌ها بیایند.

گوایدو همزمان با بزرگداشت سالگرد «پایان دیکتاتوری نظامی در ونزوئلا، اعلام کرد که احزاب اپوزیسیون باید هر چه سریع‌تر برای انتخابات ریاست جمهوری که در سال ۲۰۲۴ تنظیم شده، متحد شوند.

در پی حمایت مادورو و استقبال وی از حضور جناح های گوناگون در صحنه سیاسی کشور، سال گذشته (۲۰۲۱)، ادامه مذاکرات میان نمایندگان و مخالفان دولت در مکزیک از سر گرفته شد که در نتیجه آن، اپوزیسیون که از سال ۲۰۱۷ همواره در پی بایکوت و تحریم انتخابات برآمده بود، در انتخابات منطقه ای نوامبر ۲۰۲۱ (آبان) شرکت کردند.  

اگرچه کشورهای غربی از گوایدو به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت می کردند، اما از انتخابات محلی و منطقه ای سال ۲۰۲۱ که با برتری طرفداران دولت مادورو در اغلب مناطق بجز سه منطقه همراه بود، گوایدو صرفا به عنوان یک "چهره اپوزیسیون" در اتحادیه اروپا مطرح می شود.

کمیسیون ملی انتخابات ونزوئلا پیشتر گفته بود که سه گروه اپوزیسیون درخواست همه‌پرسی برای برکناری نیکولاس مادورو را مطرح کرده‌اند و این درخواست نیاز به ۴.۲ میلیون امضا دارد تا پیش برود.

گوایدو در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹ به عنوان رئیس مجلس وقت خود، با حمایت آمریکا و متحدانش خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند و با هدف غصب جایگاه ریاست جمهوری تظاهرات گسترده و خشونت آمیزی در کاراکاس به راه انداخت که به عنوان تلاشی برای کودتا علیه دولت مادورو محسوب می شد.

گوایدو اگرچه در سرنگونی دولت مادورو با وجود حمایت های فراوان و تحریک واشنگتن ناکام ماند، اما همواره در جهت سیاست های مداخله جویانه و تفرقه انگیز آمریکا در ونزوئلا اقدام کرده است، تا جایی که راه را برای غارت دارایی ها و ذخایر طلای ملت ونزوئلا در حساب های خارجی و اعمال تحریم علیه این ملت هموار کرد.

با وجود تحریم ها و تشدید فشارهای واشنگتن علیه ونزوئلا، رئیس جمهوری ونزوئلا ۱۵ ژانویه گذشته اعلام کرد که اقتصاد ونزوئلا در سه ماهه سوم ۲۰۲۱، حدود ۷.۶ درصد رشد کرده و این آمار را به عنوان دستاوردی شگفت انگیز برای کاراکاس، پس از تحمل پنج سال فشار و تحریم اقتصادی از سوی آمریکا و متحدانش توصیف کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha