ظرفیت‌های حوزه کشاورزی و آبزی پروری در استان زنجان مطلوب است

زنجان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در حوزه کشاورزی و آبزی پروری دارای ظرفیت‌های کمی و کیفی خوب و مطلوبی است.

جواد تاراسی روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس مرکز تحقیقات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه استعداد بخش کشاورزی استان زنجان از جنبه‌های مختلف قابل بیان است، افزود: از نظر کمی و هم از نظر کیفی زنجان رتبه خوبی در بحث صنایع غذایی دارد و برای مثال زردآلودی ماهنشان در بحث استفاده از کود و سم در رده پایینی قرار دارد.

وی با اشاره به نرم جهانی منتشر شده از سوی فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) درباره استفاده از کود و سم گفت: بر اساس آمار منتشره کشور ایران به این لحاظ از نرم جهانی و زنجان هم از نرم کشوری پایین‌تر است.

تاراسی با بیان اینکه زنجان باید در کارگاه‌های علمی کشاورزی به صورت فعال ظاهر شود، تصریح کرد: جلسات قرارگاه امنیت غذایی بطور مستمر با مشارکت همه دستگاه‌های دخیل و با محوریت سازمان جهاد کشاورزی برگزار می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه در جلسه امنیت غذایی مقرر شد جمعه بازار در زنجان برپا شود، خاطرنشان کرد: همچنین خودروهای سیار فروش میوه نیز باید ساماندهی شوند.

تاراسی با اشاره به برخی از وظایف محوله به جهاد کشاورزی تصریح کرد: "یاوران تولید" نیز از دیگر طرح‌های جهاد کشاورزی است که مصوبات خوبی داشته است.

وی به بحث همکاری با مراکز علمی پژوهشی زنجان هم تأکید کرد و گفت: قطعاً مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی نیز به دستاوردهای خوبی در مباحث علمی به دست خواهد یافت.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز با تبریک ایام ولادت حضرت زهرا (س) گفت: زندگی‌هایی که ما داریم، تقسیم‌بندی شده است، یعنی یک نوع زندگی گیاهی، برخی زندگی ها عرفانی و برخی برای آخرت است.

حجت الاسلام حسینی افزود: یکی از زندگی‌ها زندگی طیب و پاک است که این نوع زندگی مگر باعفت و پاک‌دامنی میسر نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه پنج راه برای رسیدن به حیات طیبه وجود دارد، گفت: علمای هر علمی احیاکنندگان قلوب هستند.

حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه یاد گرفتن علم بر هر شخصی واجب و لازم است، افزود: کلمه علم ۷۷۹ بار در قرآن تکرار شده است و آن چیزی که بر سر انسان آمده از جهل نشأت می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با تأکید بر لزوم بحث تحقیقات در سازمان جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد اتفاقات و تحقیقات خوبی در این سازمان باشیم.

رییس جدید مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان نیز با اشاره به اینکه مسؤولیت در هر سطحی که باشد یک امانت گران‌بها است، گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب مسئولیت یک فرصت کوتاه و شایسته است که افراد باید از لحظه‌لحظه این فرصت‌ها در رفع مشکلات استفاده کنند.

دکتر نادر عباسی با اشاره به اینکه مأموریت اصلی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  و مراکز تابعه استانی افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه‌های تولیدی است گفت: این امر به 2 صورت انجام می شود. نخست انجام پژوهش‌های بنیادی و تولید علم و نوآوری است و وجه دوم نیز قرار گرفتن در کنار بخش های اجرایی وزارت متبوع و همکاری با آنها در حل مشکلات اجرایی است، مأموریتی که قانون‌گذار تعیین کرده است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان با اشاره به رویکرد اصلی خود در برنامه ریزی های مربوط به مدیریت مرکز مبنی بر بهره گیری از رویکرد سیستمی یا تفکر سیستمی اضافه کرد: سیستم، ترکیبی از اجزا است که برای رسیدن به یک هدف مشخص باهم تعامل دارند.

عباسی با اشاره به اینکه هر سیستم ویژگی‌های خاص به خود را دارد، افزود: اجزای سیستم باید ارتباط و تعامل منطقی باهم داشته باشند همان‌طور که جهان هستی یک سیستم است و هر تصمیم یا اقدامی پیامدهای مختلفی دارد و در انجام هر تصمیمی باید با دور اندیشی پیامدهای آن را سنجید بطوریکه بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات امروزی ناشی از عدم تفکر سیستمی دیروزی ما در شناسایی و حل مسائل است.

در پایان این مراسم دکتر نادر عباسی به عنوان رییس مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان معرفی شد. عباسی، دارای دکترای مهندسی آب با مرتبه استادی و عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی است که پیش از مسئولیت معاونت دفتر امور پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را عهده دار بوده است. همچنین مسئولیت معاونت پژوهش و فناری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور و رییس بخش مهندسی آبیاری و زهکشی موسسه مذکور را در کارنامه مدیریتی خود دارند. 
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha