سرلشکرصفوی: سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای تبدیل شده است

تهران- ایرنا- دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح با بیان اینکه سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای غیرقابل انکار تبدیل شده است، گفت: رسیدن به سهم مشترک سیاسی و منافع مشترک برای رسیدن به صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه از اهداف اساسی سیاست همسایگی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی روز دوشنبه در همایش ملی ایران و همسایگان در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه، با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: این همایش علمی و کاربردی با همکاری پنج دانشگاه معتبر علمی کشور برگزار می‌شود و امیدواریم به برکت ولادت حضرت زهرا(س) این همایش علمی و کاربردی که ترکیبی از استادان و دانشجویان در حوزه‌های نظری است، بتواند کمک به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشور عزیزمان ایران باشد.  

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب اسلامی در امور نیروهای مسلح با اشاره به راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران افزود: واقعیت این است که دوران جدیدی در حیات سیاست خارجی ایران آغاز شده است و همسایگی کشورمان با ۱۵ کشور، سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و سیاست نگاه به شرق و توسعه روابط همه جانبه با چین و روسیه، دشمنان متکبر غربی و برخی از رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد داخلی را متحیر و شاید غافلگیر کرده و از سوی دیگر موجب انفعال آنها شده است.  

وی با اشاره به فرارسیدن جشن ۴۳ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: در آستانه بیست و دوم بهمن، سیاست همسایگی به یک ضرورت منطقه‌ای غیرقابل انکار تبدیل شده است و این مفهوم سیاسی توسط بسیاری از تحلیلگران روابط بین‌الملل و سیاستمداران رسانه‌ها در سراسر جهان تکرار می‌شود.  

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح بیان کرد: مفهوم نظری و عملی سیاست همسایگی آن است که ایران می‌خواهد در نظم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی ۱۴۲۴ هجری شمسی برای هر یک از این کشورهای همسایه توسعه روابط همه جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و گردشگری و محیط زیست را با ظرفیت ۲۰ ساله طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اجرا کند.

سرلشکر رحیم‌صفوی در مورد اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران، گفت: رسیدن به تفاهم و منافع مشترک، صلح و امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها مقابل انواع تهدیدات از اهداف اساسی سیاست همسایگی ایران است.

وی عنوان کرد: در این زمینه می‌توان به سند راهبردی جذب و تبادل چند میلیون گردشگر از جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری همسایگان به ایران و بالعکس به طور مثال یاد کرد.

مشاور عالی رهبر انقلاب افزود: همچنین صادرات غیرنفتی ایران به بازار چند صدمیلیارد دلاری این کشورها از دیگر مثال‌ها در این زمینه است.

سرلشکر صفوی خاطرنشان کرد: تنظیم سند همکاری امنیت دفاعی یا قرار عدم تخاصم ۲۰ ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور که مکمل هم هستند، می‌تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار جمعی و طولانی مدت برای تمام این کشورها باشد.  

وی تصریح کرد: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه‌های گمرکی میان همسایگان یکی دیگر از سیاست‌های همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح در ادامه گفت: ایران بعد از ‌چین ‌و روسیه بیشترین ‌همسایه را دارد و موقعیت خاص جغرافیایی کشورمان در جهان نمونه ندارد زیرا کشورمان با ۱۱ سیستم ژئوپولتیک منطقه ای ارتباط دارد. بر این اساس ایران ‌می‌تواند ضمن توسعه روابط خود با کشورهای چین، روسیه و هند، سازمان همکاری شانگهای را با اوراسیا و اکو پیوند دهد تا از منافع مشترک ‌آن در ۲۰ سال آینده بهره‌مند شود.

سرلشکرصفوی با بیان ‌اینکه قلمرو تمدنی ایران با چین مشترک بوده، اضافه کرد: امروز حرکت آرام ‌قدرت از غرب به شرق را شاهدیم. بطوریکه چین، روسیه، هند و آسیا به عنوان قدرت‌های آینده مطرح هستند. در این رابطه باید این موضوع را هم گفت که چین ‌و روسیه منافع محور و ما ایدئولوژی محور هستیم. 

وی در ادامه گفت: غرب به دنبال آن است تا ما را تسلیم ‌کند و این همان هدفی است که در جنگ تحمیلی هم دنبال می‌کرد و اکنون که جنگ اقتصادی و رسانه ای و فرهنگی است مجدد همان هدف قبلی خود یعنی تسلیم ‌ایران و بازگشت کشورمان به غرب و گرفتن استقلال سیاسی را دنبال می‌کند.

دستیار و مشاور عالی رهبر انقلاب در امور نیروهای مسلح افزود: اما همان گونه که تاکنون با استراتژی ‌مقاومت ایستادگی کردیم ‌می‌توانیم در این دوران نیز با اتخاذ سیاست‌های جدید همسایگی ‌و سیاست نگاه به شرق، وزن ژئوپولتیک خود را ارتقا دهیم و در مقابل قدرت‌های سلطه‌گر به پیروزی برسیم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha