رییس دانشگاه تهران: میزان مشارکت زنان در پست‌های مدیریتی افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه تهران از افزایش مشارکت زنان در پست های مدیریتی دانشگاه در دو ماه آینده خبر داد و گفت: در این زمینه باید صلاحیت‌های افراد در نظر گرفته شود و مشارکت زنان به بحث‌های مدیریتی خلاصه نشود.

به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا،  سید محمد مقیمی روز دوشنبه در آیین نکوداشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها، گرامیداشت روز زن و تجلیل از مقام والای مادر در دانشگاه تهران، با طرح این سوال که چرا بانوان نمی توانند همانند آقایان به مشاغل کلیدی دست پیدا کنند، اظهار داشت: این بحث از دیدگاه اسلامی و علمی قابل بررسی است. از دیدگاه اسلام وقتی در خصوص جایگاه زن مروری می کنیم می‌بینیم قرآن از زنان فراوانی یاد کرده است که نقطه عطف تاریخ شده‌اند. بعد از نزول قرآن نیز تاریخ اسلام نشان می‌دهد زنان بزرگی همچون حضرت زینب و حضرت معصومه جایگاه والایی داشتند.

وی تاکید کرد: دین اسلام از مشارکت اسلامی زنان دفاع و بر آن افتخار می‌کند. همچنان که زنان ما منشا تحولات بزرگ در تاریخ بوده‌اند و اگر برخی مغرضانه اعلام می‌کنند اسلام رویکرد مثبتی به زنان ندارد این پاسخ در قرآن داده شده است.

مقیمی ادامه داد: از منظر علمی نیز این موضوع قابل بررسی است که آیا بدون توجه به صلاحیت‌ها می‌توانیم مشارکت و پست‌های مدیریتی زنان را ارتقاء دهیم. در این زمینه مطالعات علمی زیادی صورت گرفته است. یک مطالعه تأکید می‌کند هر شغلی باید براساس شخصیت به افراد واگذار شود و نمی‌توانیم بدون توجه به آن شغلی را به افراد واگذار کنیم. در این تقسیم‌بندی یک شخصیت شهودی و منطقی وجود دارد که یک شخصیت رقابتی و مردسالار است. در شخصیت دوم حالت عاطفی منطبق با مشاغلی نظیر معلمی، تدریس، روشنگری و نظایر آن مطرح می‌شود.

رییس دانشگاه تهران اضافه کرد: وقتی صحبت از کارایی مدیریتی می‌کنیم برای ما فرقی نمی‌کند آن فرد آقا یا خانم باشد، اما مشاغل مختلف شخصیت‌های مختلفی را می‌طلبد و رقابت مخاطره جزیی از کارهای مدیریتی است که از نظر علمی باید نوع فرهنگ و شخصیت افراد در مشاغلی که عهده‌دار می‌شوند در نظر گرفته شود. وقتی صحبت از شایستگی در انتخاب مدیران باشد فرقی نمی‌کند آن مدیر زن یا مرد است. اگرچه اعتراف می‌کنم  فرصت‌های ورود شخصیت‌ها و فرهنگ‌ها برای کسب مشاغل مختلف را در جامعه از زنان گرفتیم و کمتر به زنان فرصت داده‌ایم. اگرچه در نظام جمهوری اسلامی این فضا ایجاد شده است و یکی از معیارهای توسعه، توسعه جنسیتی عنوان شده است.

مقیمی با بیان اینکه ‌در چند روز اخیر مدیران خانم در سطوح مختلف مدیریتی عالی و میانی دانشگاه تهران داشتیم و نرخ مشارکت زنان در پست‌های مدیریتی تا دو ماه آینده نیز بالاتر خواهد رفت، اظهار داشت: اما باید توجه داشته باشیم در انتصاب مدیران زن نباید افراط یا تفریط کنیم. نباید این گونه باشد که فقط برای بالا بردن آمار مشارکت زنان، نرخ انتصاب مدیران زن را افزایش دهیم؛ چرا که این موضوع خدمت به جایگاه مدیران زنان نخواهد بود. اگر این انتصابات ناموفق از کار دربیاید تجربه‌ای برای آینده خواهد شد که مدیران بعدی در این زمینه با محافظه‌کاری عمل کنند بلکه باید در این زمینه صلاحیت‌های افراد در نظر گرفته شود و فقط بحث مشارکت زنان را به بحث‌های مدیریتی خلاصه نکنیم.

آیین نکوداشت میلاد حضرت فاطمه سلام‌ الله‌ علیها، گرامیداشت روز زن و تجلیل از مقام والای مادر که در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد. 

در ادامه این مراسم از شماری از بانوان خیر دانشگاه تهران تقدیر و تعدادی از بانوان هیات علمی و کارکنان منتخب دانشگاه تهران در حوزه‌های علمی، فرهنگی و کارآفرینی معرفی شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha