فرماندار: سیلاب ۱۳هزارو ۷۰۰میلیارد ریال به میناب خسارت زد

بندرعباس - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب گفت: بارندگی‌ها و ۲سیلاب پس از آن در مجموع ۱۳هزارو ۷۰۰ میلیارد ریال به این شهرستان خسارت زد.

مجید سلحشور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این خسارت‌ها در بازه زمانی۸ تا ۲۹ دی ماه به این شهرستان وارد شده که خسارت وارده به منازل مسکونی در اثر طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی پنج هزارو ۴۸۰ میلیارد ریال می‌شود.

وی ادامه داد: حدود ۲۱۷ روستا و ۷ شهر در محاصره سیل قرار گرفته و دچار آبگرفتی شده‌اند که این منجر شد حدود ۲۰ هزار خانه دچار آب گرفتگی شده خسارت تقریبی احداثی، مرمت و بازسازی در این شهرستان به‌وجود آید که از این تعداد حدود ۱۵ هزار منزل مسکونی در روستاها و حدود هفت هزار منزل مسکونی در شهر میناب قرار دارد.

وی اضافه کرد: ۷۰۰ واحد مسکونی نیاز به احداث، هفت هزار واحد مسکونی نیاز به مرمت و حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی نیاز به دریافت تسهیلات معیشتی دارند.

فرماندار ویژه میناب گفت: افزون‌بر ۱۲۰میلیارد ریال هم به تأسیسات انتقال آب شهری و روستایی خسارت وارد شده که بیشتر شامل آب‌بردگی خطوط انتقال آب در اندازه‌های مختلف و خسارت به هفت موتورخانه و پمپ آب می‌شود، همچنین افزون بر ۹۵۰ میلیارد ریال به شبکه راه‌های این شهرستان خسارت وارد شده است که شامل ۲۵۰ کیلومتر راه فرعی، آسیب به ۱۵۰ ابنیه فنی و غیره می‌شود.

سلحشور افزود: افزون‌بر ۱۴۰ میلیارد ریال خسارت به شبکه برق این شهرستان رسیده است که  شامل شبکه فشار متوسطُ شکستگی و افتادگی تیرهای برق و سوختگی ترانس‌ها می‌شود.

معاون استاندار هرمزگان بیان کرد: افزون بر  سه هزارو۱۵۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی به باغداران و کشاورزان و دامداران این شهرستان خسارت وارد شده است که برخی از آنها شامل ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی زراعی، ۵۱۷ هکتار باغ، ۲۸۸ راس دام سبک، ۲۱ راس دام سنگین، ۵۶ حلقه چاه،۱۴ هزار و ۶۰۰ قطعه مرغ، ۱۶ کیلومتر لوله پلی اتیلن، تخریب ۷۰ کیلومتر جاده بین مزارع و از بین رفتن ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ تن محصول‌های زراعی می‌شود.

سلحشور اشاره کرد: افزون‌بر ۳۶۰میلیارد ریال خسارت به بخش شیلات رسیده که شامل یک کیلومتر شبکه فشار متوسط، سقوط ۲۰ پایه بتنی برق، خسارت به ۶۲ واحد استخر پرورش میگو و دیوار اسکله کلاهی است.

وی افزود: شهر زهوکی ۱۰ میلیاردتومان، میناب ۹۹۰ میلیارد ریال، تیرور افزون بر پنج میلیارد تومان، کرگان ۱۱۰ میلیارد تومانُ بندزرک ۹ میلیارد تومان و هشتبندی ۱۵۰میلیارد ریال خسارت دیده اند.

وی یادآور شد: این‌ها بخش‌هایی از خسارت‌های وارده به شهرستان میناب در بارندگی‌های اخیر و سیلاب ناشی از آن‌هاست.

شهرستان میناب با پنج هزار و ۳۹۳ کیلومتر مربع مساحتو حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۵ کیلومتری مرکز استان هرمزگان قرار دارد که از شمال به رودان، از جنوب به بشاگرد و سیریک، از شرق به استان کرمان، از غرب به بندرعباس و دریای عمان  محدود شده است.

ارتفاع متوسط شهرستان میناب آن از سطح دریا ۴۰ متر است.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان، مجموع بارش‌های سامانه بارشی اخیر تا ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه ۲۹ دی ماه در شهرستان رودان ۲۱۶ و هشت دهم میلیمتر، میناب ۱۴۷ و چهار دهم میلیمتر، بستک ۱۲۷ و هشت دهم میلی‌متر و حاجی آباد ۱۲۳ و هفت دهم میلیمتر بوده که این شهرستان‌ها بیشترین میزان بارش را داشته اند.

همچنین میزان بارش در ایستگاه های بارانسنجی بندرعباس ۱۲۱ و چهار دهم میلیمتر، پارسیان (گاوبندی) ۱۱۱ و سه دهم میلیمتر، سیریک ۹۱ و هفت میلیمتر، بشاگرد ۵۲ و ۲ دهم میلیمتر، قشم دریای ۴۹ و پنج دهم میلیمتر، لاوان ۴۸ و سه دهم میلی‌متر، خمیر ۳۶ و یک دهم میلیمتر، بندرلنگه ۳۵ و ۶ دهم میلیمتر،  قشم فرودگاهی ۳۵ و پنج دهم میلیمتر، کیش ۲۳ و ۹ دهم میلیمتر، جاسک چهار و چهار دهم میلیمتر، سیری چهار و چهار دهم میلیمتر و ابوموسی سه و ۹ دهم میلیمتر بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha