جلالی: دیدار رئیسی-پوتین صمیمانه و کامل بود/اهداف سفر محقق شد

مسکو - ایرنا - کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد برخلاف شائبه ها و حاشیه سازی های انجام شده، دیدار آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین همتای وی، کاملا صمیمانه و استقبال هم به خوبی برگزار شد و حتی پروتکل های نشست کرملین بر اساس خواست طرف ایرانی هم بود.

جلالی روز دوشنبه در گفت و گوی مفصل با خبرنگار ایرنا در مسکو محورهای مختلف این سفر را تشریح کرد و گفت: غربی ها جریان و حاشیه هایی ساختند که این سفر دستاوردی نداشت یا رئیس جمهوری ایران به تناسب مورد استقبال نشد.وی تصریح کرد: اگر این سفر تاریخ ساز و مهمی نبود چرا اینه این همه تبلیغات منفی می کنند و البته همه حاشیه سازی ها نشان می دهد که سفر در زمان مناسب و کامل و بخوبی انجام و همه اهداف هم محقق شد.

استقبال ویژه در فرودگاه 

وی اظهار داشت: به لحاظ پروتکل تشریفات فرودگاه، یکی از وزرای روسیه به استقبال رئیس جمهوری آمد در حالی که در پروتکل روس ها حضور یک وزیر نیست بلکه معاون وزیر است اما به خاطر اهمیت این سفر آنها پروتکل خود را نقض و یک وزیر برای استقبال از رئیس جمهور حضور پیدا کرد.

وی تصریح کرد: در یکسال اخیر هشت رئیس جمهوری به روسیه آمدند که فقط سه رئیس جمهوری ایران؛ مغولستان و ویتنام در فرودگاه مورد استقبال قرار گرفتند و بقیه مستقیم به کرملین و با پوتین ملاقات کردند. ضمن اینکه در مورد استقبال از سران مغولستان و ویتنام هم فقط معاون وزیر بود  در حالی که از رئیسی در فرودگاه علاوه بر معاون وزیر یک وزیر هم به استقبال آمد.

در نشست کرملین چه گذشت؟

جلالی اظهار داشت: دو رئیس جمهور در دو طرف میز کاملا متوازن نشستند و اینکه چرا در دو طرف میز بودند بر اساس پروتکل های بهداشتی فعلی بود و ما می توانستیم شکل دیگری از نشستن دو رئیس جمهوری را هم انتخاب کنیم که در کنار شومینه و کنار هم بنشینید و صحبت کنند اما به خاطر برخی مقدمات قبول نکردیم. او تصریح کرد: اتفاقا جمهوری اسلامی ایران درخواست هایی داشت و بر اساس پروتکل ها و درخواست ها ما این روش نشستن برنامه ریزی شد و این تصادفی نبود بلکه اتاق و نحوه نشستن ها هم از قبل و براساس خواست ما برنامه ریزی شد که دو رئیس جمهور در دو طرف میز و با فاصله بیشتری بنشینند.

وی توضیح داد: دو  شکل نشستن مورد نظر بود، یکی نشستن در کنار شومینه و کنار هم بود که مقدماتی نیاز بود و ما علاقه مند به آن مقدمات نبودیم و بنابراین شکل دوم را بر اساس پروتکل های بهداشتی و بر اساس فاصله انتخاب کردیم.

صمیمیت، نوع تعامل در ملاقات رئیسی و پوتین

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: ملاقات دو رئیس جمهوری نوع تعامل بسیار صمیمانه بود، پوتین از قبل در اتاق انتظار رئیسی را می کشید، در حالی که سابقه وجود دارد که پوتین برخی رهبران را در انتظار نگه می داشته است.

کاظم جلالی اظهار داشت: نوع بیانات که دو رئیس جمهوری بخصوص پوتین نسبت به رئیسی داشت بسیار گرم؛ صمیمانه و دوستانه بود.

استقبال گرم نمایندگان دوما از رئیسی  

وی گفت طی دو سال گذشته این اولین رئیس جمهور یک کشور است که آن هم در شرایط کرونایی در دومای روسیه حضور پیدا می کند و با استقبال گرم رئیس و نمایندگان دوما مواجه می شود.

جلالی افزود: در استقبال از رئیسی و برای احترام به وی همه نمایندان بپا خواستند و در بین سخنرانی رئیس جمهور ایران نمایندگان بارها ایشان را مورد تشویق قرار دادند، همچنین زمان خروج هم استقبال بسیار خوبی از رئیس جمهوری کشورمان شد.  

حضور در جلسه شخصیت ها و فعالان بزرگ اقتصادی روسیه 

جلالی سفیر کشورمان گفت: جلسه اقتصادی که رئیس جمهور در آن حضور یافت هم بسیار بی نظیر بود در این جلسه شخصیت های بزرگ و فعالان اقتصادی روسیه حضور یافتند و سخنان بسیار خوبی را ایراد کردند.

چرا برخی از این سفر ناراحتند؟

وی گفت:  همه اینها  نشان می دهد که استقبال و برنامه سفر رئیس جمهور کامل بود و این سوال را مطرح کرد که چرا با این وجود برخی از این سفر ناراختند و حاشیه سازی می کنند؟

جلالی اظهار داشت: افرادی که دل در گرو نظام جمهوری اسلامی دارند و از هر گروه و جناحی که باشند و شاید در برخی مسائل رغم برخی مسائل اختلاف نظر داشته باشیم اما باید در سیاست خارجی اجماع داشته باشیم و از این سفر استقبال شود از اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران بتواند گسترش پیدا کند.

آیا سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران متمایل به شرق است؟  

وی با بیان اینکه برخی مطرح می کنند سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نگاه به شرق دارد، تصریح کرد: حتی خود رئیس جمهور این موضوع را در سخنرانی خود نفی کردند ایشان اعلام کردند که ما شرق گرا نیستیم اما چون گرایش ما به غرب خیلی بالا و نگاه به شرق ضعیف بود الان به سمت متوازن سازی سیاست خارجی هستیم و این به معنی نفی غرب نیست بلکه تقویت روابط با شرق است.

وی تصریح کرد: کسانی که دل در گرو منافع جمهوری اسلامی ایران دارند باید به این سوال پاسخ دهند یک کشوری که ۲۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ واردات داشت چرا باید سهم ایران از این واردات کم باشد آیا ما نمی توانیم روابط اقتصادی‌مان را با روسیه تقویت کنیم؟ اما طبیعتا اجماع عمومی داخل کشور و گرایش پیدا کردن و تردد تجار به روسیه همه لازمه گسترش روابط و تقویت اقتصادی است.
جلالی تاکید کرد: ما رفت و آمد زیادی به روسیه نداریم کسانی که بار تجارت دو کشور را به عهده ندارند تاجر نیستند بلکه به صورت غیرحرفه ای به این کار مبادرت دارند از اینرو ضروری است که تردد و گرایش به روسیه افزایش یابد.
سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس عزت، حکمت و مصلحت هست
سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: در این دوره که رویکرد روسیه و چین ضد آمریکایی است، سفر رئیس جمهوری ما به مسکو در بهترین وقت انجام شد و  در این زمان ائتلاف سازی روسیه، چین و ایران می تواند برای غرب بسیار درد آور باشد.
جلالی اظهار داشت: بخشی از مصاحبه هایی که انجام می شود غیرکارشناسی است و همه گمانه زنی می کنند و تلاش می کنند فضای مسمومی را علیه سفر ایجاد کنند.
وی گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس عزت، حکمت و مصلحت است و این سه عنصر در سفرها رعایت می شود و مسوولان عالی ما به این مسئله کاملا واقفند.
جلالی با بیان اینکه همه اهدافی که نظام جمهوری اسلامی در این سفر متصور بود محقق شد؛ افزود: امروز باید بر اساس منافع ملی خودمان با همه کشورها رابطه داشته باشیم و رابطه با یک کشور به معنای نفی رابطه با دیگر کشورها نیست. امیدوار هستیم از این وضعیت جدید بوجود آمدهد در فضای بین المللی به نحو احسن استفاده کنیم.   

دستاوردهای سفر
سفیر کشورمان گفت: دو رئیس جمهوری در این سفر رویکردهای خود را به هم نزدیکتر کردند، در بعد منطقه ای نیازمند همکاری و تعامل هستیم و مرور خوبی روی این مسائل شد و رویکردهای دو طرف روی این مسائل  بسیار به هم نزدیک و منطبق بود.
جلالی اظهار داشت:  دولت جدید ما نیاز بود در ابتدای کار ملاقاتی با  رئیس جمهور روسیه داشته باشد تا هر دو بازخوانی ازروابط بخصوص در حوزه های اقتصادی داشته باشند.
 


وی گفت: روسیه در ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار واردات داشت که جمهوری اسلامی ایران باید سهم مناسبی  از واردات روسیه را در اختیار بگیرد که دراین مورد گفت و گو شد. دو رئیس جمهوری در باره کریدور شمال-جنوب که به نفع اقتصاد دو کشور است هم گفت و گوهای خوبی کردند.

در موضوع انرژی راهکاری هایی برای همکاری دو کشور اندیشیده شده است برای مثال در بخش استخراج نفت روسها می توانند کمک خوبی به ما بکنند ضمن اینکه شرکت های نفت و گاز روسی بسیار مشتاق هستند با ما همکاری کنند و دراین مورد هم رئیسی و پوتین و وزرای دو کشور صحبت های خوبی کردند.
در مورد بانکی و پولی مقرر شد دو کشور با ارز محلی کار کنند و دلار در مبادلات تضعیف شود.

در بخش ترانزیت کالا بخصوص از طریق دریا قرار  شد سطخ مبادلات را بالا ببریم که لازمه آن انجام زیرساختهایی در کشورمان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha