صدور سند اراضی کشاورزی اولویت نخست برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است

تهران - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: سنددار شدن اراضی کشاورزی، محوری‌ترین و اولویت نخست برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم است.

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «سیدجواد ساداتی نژاد»   در نشست با مدیران سازمان‌ امور اراضی با بیان اینکه محوری ترین و اولویت نخست برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، سنددار کردن اراضی کشاورزی است، اظهارداشت: باید تا پایان دولت سیزدهم بتوانیم تمام اراضی کشاورزی را سنددار کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی بر استفاده از فناوری های نوین برای پایش اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: با استفاده از ماهواره‌ها و پهپادها، اراضی کشاورزی قابل پایش و بررسی لحظه ای هستند.

ساداتی نژاد افزود: در این مسیر باید از توان شرکت های دانش بنیان بهره ببریم و امور اراضی را در حوزه نظارت از نگاه سنتی خارج نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: به منظور تحقق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سنددار شدن اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم لازم است قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی با حضور سایر دستگاه های ذیربط راه اندازی شود.

به گزارش ایرنا، از ابتدای اجرای مقررات ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در سال ۱۳۹۴ تا پایان آذر ماه ۱۴۰۰،  تعداد دو هزار و ۹۳۲ پلاک بـه مساحت کـل حدود شش میلیون و ۱۸۰ هزار هکتار جهت اصلاح اسناد به ادارات ذی‌ربط (ثبت اسناد و املاک و منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها) ابلاغ شده است.

 از این میزان حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی ملی و دو میلیون و ۱۸۰ هزار هکتار اراضی غیرملی تثبیت شده است.

طبق آمارهای این سازمان، ۸۰ درصد از تغییر کاربری‌ ها در حریم شهرها و روستاها صورت می گیرد و تنها ۲۰ درصد از این تغییر کاربری‌ها در اراضی کشاورزی خارج از حریم انجام می‌شود که این سازمان طبق قانون موظف به برخورد با این تخلفات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha