رشد ۲۶ درصدی شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآن

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی هنری ستاد فهما با اشاره به استقبال بچه‌های مسجد از پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان اظهار داشت: این دوره با رشد ۲۶ درصدی شرکت‌کنندگان به نسبت سال گذشته مواجه بود که پس از بررسی‌هایی نهایی ۱۳ رجب اسامی نفرات برتر اعلام می‌شود.

به گزارش ایرنا از ستاد ارتباطات رسانه‌ای فهما، سعید سعادتی با اشاره به برگزاری پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامّتان در سطح بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در سراسر کشور گفت: این مسابقات که با استقبال وسیع از سوی بچه‌های مسجد مواجه شد با تشکیل اتاق فکر و بهره مند شدن از نظرات اساتید و فعالان قرآنی به دنبال تحقق این هدف بود تا در قالب رشته‌های مختلف، زمینه انس هرچه بیشتر اعضای کانون‌های مساجد را با قرآن فراهم کند.

معاون فرهنگی هنری ستاد فهما افزود: علاقه مندان به شرکت در پانزدهمین دوره مسابقات مدهامّتان می توانستند بر اساس توانایی و تخصص خود در رشته‌هایی نظیر قرائت تحقیق، قرائت تقلیدی، مفاهیم، اذان، قرائت ترتیل، حفظ کل، حفظ جزء ۳۰، مکبری، قرائت نماز، استعدادیابی، در گروه‌های سنی زیر ۷ سال، ۷ سال تا ۱۶ سال، ۱۶ تا ۳۰ سال در این رویداد قرآنی شرکت کنند، ضمن اینکه وجه تمایز دوره پانزدهم اضافه شدن بخش استعدادیابی ویژه کودکان زیر ۷ سال و نوجوانان و همچنین ایجاد پیوند میان جلسات سنتی قرآن کریم مساجد و این مسابقات بود.

سعادتی با بیان اینکه استقبال از پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامّتان به اندازه‌ای بود که دو بار مهلت شرکت در این رویداد قرآنی تمدید شد، افزود: نهایتا ۳۰ دی ماه برای آخرین بار مهلت شرکت در مسابقات تمدید شد و فعالان قرآن آثار خود را به بخش مسابقات مدهامتان در سامانه بچه های مسجد ارسال کردند.

وی در بخش دیگری از مباحث خود اظهار کرد: در این دوره ۱۵ هزار و ۷۴۲ نفر در مرحله استانی شرکت کردند؛ از سوی دیگر به طور کلی در سطح حضور و شرکت در مسابقات با رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بودیم؛ ما در این دوره از ۲۲۱ داور برجسته قرآنی در سطح داوری استانی بهره مند شدیم.

معاون فرهنگی هنری ستاد فهما ادامه داد: در پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان در رشته قرائت تحقیق ۲۰۹ شرکت کننده، در رشته حفظ جزء ۳۰ تعداد سه هزار ۵۳۰ نفر، در رشته قرائت نماز هزار و ۲۴۸ نفر، در رشته اذان هزار و ۷۱۰ نفر، در رشته حفظ کل ۳۲۸ نفر، در رشته قرائت تقلیدی ۱۵۴ نفر، در رشته ترتیل هزار و ۴۲۷ نفر و در رشته استعدادیابی ۱۷۴ نفر شرکت کردند.

سعادتی اظهار کرد: اسامی نفرات برتر در پانزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامّتان، ۱۳ رجب مصادف با ولادت حضرت مولی الموحدین علی (ع) اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، مدهامّتان به معنای دو  باغ خرم و سبز  نام  بزرگترین رویداد قرآنی  بچه های مسجد است. پانزدهمین دوره این مسابقات همانند سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا با شیوه ای متفاوت نسبت به چهارده دوره گذشته برگزار می شود. پانزدهمین دوره این مسابقات با توجه به تجربه برگزاری مرحله استانی این مسابقات به صورت مجازی و نقطه نظرات ارزشمند فعالان قرآنی در سراسر ایران اسلامی طرح ریزی شده و از جمله ویژگی های این دوره از مسابقات می توان به اضافه شدن بخش استعداد یابی ویژه کودکان زیر ۷ سال و نوجوانان و همچنین ایجاد پیوند بین جلسات سنتی قرآن کریم مساجد و مسابقات قرآنی مدهامّتان  اشاره کرد.

بخش های مسابقه

بخش رقابتی: بخش رقابتی پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان همانند دوره های گذشته در رشته های متنوع برای رده های سنی مشخص ویژه برادران و خواهران، در دو بخش استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

بخش‌های ویژه

جلسات سنتی قرآن کریم: در این بخش قاریان و مرتلان قرآنی، جلسه سنتی قرآن کریم را در مسجد محل با حداقل ۷ نفر از کودکان و نوجوانان برگزار می کنند و گزارش جلسات خود را در رواق نور، بخش جلسات سنتی ثبت کنند. امتیاز برگزاری این جلسات در  انتخاب قاریان و مرتلان ، علاوه بر امتیاز فنی کسب شده در مرحله استانی و کشوری لحاظ خواهد شد. همچنین ضمن تکریم مربیان بهترین جلسات سنتی قرآن کریم با اعزام تیم مستند ساز ، فعالیت های ایشان مستند و در سطح ملی منتشر خواهد شد.

استعدادیابی قرآنی: کودکان زیر ۷ سال  شرکت کننده در جلسات سنتی فوق می توانند با ارسال  اثر اجرای زنده و کوتاه  خود در جلسه سنتی قرآن در این بخش شرکت کنند. استعداد های برتر در ویژه برنامه های قرآنی مجازی و حضوری، دعوت شده و از محتواها و برنامه هایی که به  منظور رشد و  پرورش ایشان در نظر گرفته شده است بهره مند می شوند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha