۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۷
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84623917
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سال ۱۴۳۰ کشور با پدیده زنانه شدن سالمندی مواجه خواهد شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: ایران تا سال ۱۴۳۰ طبق مطالعات انجام شده با پدیده زنانه شدن سالمندی مواجه خوهد شد.

به گزارش ایرنا، سید حامد برکاتی روز یکشنبه در ششمین نشست کشوری جمعیت و وظایف وزارت بهداشت در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سالن اجتماعات زکریای رازی دانشکده دندانپزشکی سمنان ابراز داشت: در سال ۱۴۳۰ حدود ۵۰ درصد جمعیت بالای ۶۵ سال کشور خانم‌هایی خواهند بود که همسر ندارند و زنانه شدن سالمندی خود را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: پنج درصد جمعیت مردان ۶۵ سال به بالا از نعمت برخورداری همسر در سال‌های ۱۴۳۰ محروم خواهند بود.
برکاتی اضافه کرد: اکنون ۱۵ هزار تخت سالمندی در کشور داریم و سال ۱۴۳۰ چقدر می‌توانیم تخت سالمندی داشته باشیم؟
وی بیان کرد: پنجره جمعیتی کشور تا سال ۱۴۳۰ است و برای افزایش جمعیت ایران تنها بین هفت تا ۱۰ سال آینده فرصت داریم.
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت یادآور شد: اشتغال، ازدواج، تربیت فرزند، مهاجرت، عقیم‌سازی و پیشگیری بی رویه و هزینه بارداری از موانع فرزند آوری در کشور و عامل تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.
وی تصریح کرد: برای راهکارهای تشویقی برای افزایش جمعیت خوب کار نشده است و باید مسوولان امر بیش از پیش در این بخش تلاش کنند.
برکاتی خاطرنشان کرد: اولویت مداخله در کوتاه و میان مدت در مرحله اول فرهنگ‌سازی در زمینه ترویج فرزندآوری، ترویج ازدواج، پیشگیری و مدیریت طلاق، پیشگیری از سقط، مدیریت ناباروری و اقدام برای تامین زیرساخت‌هایی مانند اشتغال و مسکن است.
به گفته وی اوج جمعیت کشور سال ۶۶ بود که در این سال‌ها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ولادت بود و در سال‌های نزدیک به سال ۸۹ حدود ۹۰۰ هزار ازدواج ثبت شده بود و سال گذشته به ۵۳۰ هزار ازدواج کاهش یافت.
وی یادآور شد: طلاق در پنج سال اول ازدواج رخ می‌دهد و اکنون میزان ازدواج کم شده و به همین تناسب هم طلاق کم شده است.
برکاتی اظهار داشت: پنجره جمعیتی ایران سال ۸۲ باز و ۱۴۲۵ بسته می‌شود که در این مدت فرصت توسعه برقرار است ولی فرصت جمعیت تنها بین هفت تا ۱۰ سال است.
وی ادامه داد: بیش از ۲۵ میلیون خانم در سن باروری در کشور هستند و در گذشته ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تولد با ۱۰.۵ میلیون خانم رقم خورده است و اکنون جمعیت زنان ۲.۵ برابر و ولادت ۲.۵ برابر کم شده و فرهنگ روی بحث اجتماعی و اقتصادی تاثیر گذاشته است.
برکاتی بیان کرد: متوسط سن ازدواج دختران ۲۵ و پسران ۲۹ سال و ۲۵ تا ۲۹ سال متوسط فرزندآوری است.
وی اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان با کمترین برخورداری اقتصادی بیشترین زادآوری را دارد و این نشان می‌دهد بحث فرهنگی و اجتماعی در موضوع افزایش جمعیت مهم است.
مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: قانون توسعه چهارم مهدکودک را از
ادارات حذف کرد و باید دوباره شرایط فراهم شود تا ادارات مکلف به ایجاد مهدکودک در جوار محل کار باشند و مرخصی در زمان بارداری و نگهداری کودک خردسال دیده شود.
به گزارش ایرنا، حدود ۹.۹۸ درصد جمعیت ۷۰۰ هزار و ۷۸ نفری استان را سالمندان تشکیل می دهند که با این آمار، سمنان رتبه نهم استانهای کشور را دارا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha