پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری ۱۳ گونه جدید سوسمار معرفی کردند

سبزوار- ایرنا- ۱۳ گونه جدید از سوسماران ایران در فعالیتهای تحقیقاتی پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری شناسایی و معرفی شد.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: طی چند سال اخیر مطالعات مولکولی انجام شده روی خزندگان ایران در آزمایشگاه جانورشناسی دانشگاه حکیم سبزواری منجر به معرفی چند گونه جدید سوسمار ایران شده است.

دکتر اسکندر رستگار پویانی افزود: این مطالعات در قالب طرح بزرگ "بازنگری تاکسونومیکی خزندگان ایران با استفاده از شیوه و دیدگاه رمز نگاری  DNA " با حمایت مالی صندوق حمایت از پژوهشگران و سازمان حفاظت محیط زیست منجر به شناسایی گونه های جدیدی از مارها و سوسمارهای ایران شده است.

وی اضافه کرد: این گونه های جدید در یک سری از مقالات پژوهشی در حال توصیف و معرفی به جامعه خزنده شناسی کشور و دنیاست.

استاد گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: تا کنون از این گونه های جدید ۶ گونه توصیف شده که مقالات مربوط به چهار گونه چاپ شده و مقاله ۲ گونه دیگر در دست چاپ است.

رستگار افزود: عمده این خزندگان جدید مربوط به نواحی جنوبی، جنوب شرق، مرکز و شرق کشور هستند که اغلب به نام مناطق جغرافیایی که در آن یافت شده اند نام گذاری شده اند.

وی با بیان این که کار توصیف و معرفی بقیه این گونه های جدید در دست انجام است اظهار کرد: تمام گونه های شناسایی و توصیف شده برای نگهداری تحویل موزه ملی تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور می شود.

دانشگاه حکیم سبزواری جزء ۲۲ دانشگاه محور در کشور است که با حدود ۹ هزار دانشجو دارای ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکتری و ۱۰ دانشکده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha