نیازمند آینده‌ پژوهشی واقع‌ بینانه هستیم

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با پژوهشگران حوزه رفاه و تامین اجتماعی، بر آینده‌پژوهشی واقع‌بینانه تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این دیدار «وحید زارع‌فکری» افزود: دغدغه مدیران این وزارتخانه این است که متناسب با جایگاه حاکمیتی در حوزه رفاه و تامین اجتماعی، آینده‌ نسل‌های بعدی کشور را به‌خوبی مدیریت کنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز همواره تاکید دارد که بر محدودیت‌ها متمرکز نشویم، بلکه به فراتر از آنچه در اختیار داریم بیندیشیم.

وی با تشریح چالش‌های موجود در حوزه صندوق‌های بازنشستگی، اظهار داشت: در این حوزه  اگر بدون تدبیر، سیاست‌گذاری کارآمد و گفت‌وگو با شرکای اجتماعی گام برداریم، بدون شک با چالش‌های اساسی متعدد مواجه خواهیم شد؛ به همین دلیل برای این موضوع باید سناریو و الگوی جدیدی تدوین کنیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بر انجام پژوهش‌های مستقل و بدون محدودیت تاکید کرد و ادامه‌داد: اکنون بیش از هر موضوع دیگری به آینده‌ی پژوهشی واقع‌بینانه نیاز داریم.

وی، شکوفایی هر اقتصادی را منوط به داشتن پنج مولفه کلیدی دانست و توضیح‌داد: این مولفه‌ها به‌عنوان گفتمان اقتصادی مطرح هستند که «مردمی‌بودن» نخستین آن است و باید آن را ورای خصوصی‌سازی بدانیم. بهره‌وری و مولدبودن، دانش‌بنیانی، درون‌زایی و برون‌گرایی از دیگر مولفه‌های مطرح در این حوزه شمرده می‌شوند.

زارع‌فکری اضافه‌کرد: علاوه بر این موارد، ما به طرح پرسش دقیق نیاز داریم؛ این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که چگونه سوال پرسیدن را می‌توان جزو مهارت‌های اساسی قلمداد کرد.

وی در تایید سخنان نماینده کانون بازنشستگان آموزش و پرورش از مدل تکریم بازنشستگان، به‌عنوان ذی‌نفعان اصلی صندوق‌های بازنشستگی، از بررسی امکان استفاده از تجارب و مهارت‌های  بازنشستگان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و یادآور شد: یکی دیگر از طرح‌هایی که برای بازنشستگان پیگیر هستیم، تاریخ‌نگاری بازنشستگان است تا تعریف جایگاه خانواده و سالمندان را داشته باشیم.

این مسوول خاطرنشان‌کرد:‌ در این زمینه می‌توان به الگوی مذاکره با دولت برای تامین بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی و اهمیت مسوولیت اجتماعی اشاره کرد. مسوولیت اجتماعی موضوع بسیار مهم و مورد توجه وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ از این رو، طراحی الگویی واحد و یکپارچه برای تخصیص منابع به مسوولیت‌های اجتماعی در دستور کار قرار دارد.

وی در پایان، موضوعات کلان مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در حوزه‌های پژوهشی و آینده‌نگری تشریح و عنوان‌کرد: اشتغال و روابط کار از موضوعات قابل توجه در حوزه پژوهشی هستند. به‌عنوان مثال با بررسی امکان ایجاد هلدینگ مشاغل خانگی و سازمان‌دادن به آن می‌توان این ظرفیت‌ها را با صنایع مرتبط کرد.

زارع‌فکری گفت: البته چنین اندیشه‌ای زمانی حالت بالفعل پیدا می‌کند که بررسی‌ها و پژوهش‌های بیشتری انجام شود، زیرا مشاغل خرد در این طرح، مهارت‌های لازم را کسب کرده و از طرفی بهره‌مندی‌های رفاهی را هم به دنبال خواهند داشت.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال با تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مدل تعارض منافع که موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی نیز گزارشی درباره آن منتشر کرد، این امر را در وزارتخانه به گفتمان تبدیل کرده‌ایم و این ‌یک گفتمان غالب خواهد شد که در فرایند انتصاب و نظارت مدنظر قرار خواهد گرفت.

در این نشست، پژوهش‌هایی با عناوین مصادیق تعارض منافع در سازمان تامین اجتماعی، تدوین کدهای رفتاری در سازمان تامین اجتماعی، شایسته‌گزینی مدیران سازمان تامین اجتماعی، نظرسنجی‌ها پیرامون همسان‌سازی مستمری‌ها، دریافت مقرری بیکاری در شرایط کرونا و بیماران ترخیص‌کار از مراکز ملکی سازمان، وضعیت فقر و نابرابری در کشور، ارزیابی ارائه خدمت بیمه بیکاری، ابعاد اجتماعی واگذاری بانک رفاه، سطح‌بندی خدمات درمانی در سازمان تامین اجتماعی، طرح‌ مراقبت‌ از سالمندان در سازمان تامین اجتماعی، عملکرد درمان در تامین اجتماعی، مسکن کارگری، روش‌های تعیین حداقل دستمزد، ارائه کارت اعتباری به مستمری‌بگیران، حمایت از بیکارشدگان تحت پوشش بیمه بیکاری در شرایط کرونا، بحران صندوق‌های بازنشستگی، اصلاحات صندوق‌های بازنشستگی، تنقیح قوانین و مقررات سازمان تامین اجتماعی، معیارهای شفافیت مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و تدوین استاندارد مسوولیت اجتماعی و خیر همگانی ارائه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha