۴ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۶
کد خبرنگار: 985
کد خبر: 84623768
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

جنگل حتم مشه‌سی مشگین‌شهر ثبت ملی شد

اردبیل - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از ثبت ملی میراث طبیعی جنگل حتم‌ مشه‌­سی شهرستان مشگین‌شهر به عنوان ذخیره گیاه ژنتیکی در حافظه ملی ایران خبرداد.

به گزارش ایرنا ، روح‌الله محمدی روز دوشنبه اظهارکرد: به منظور تعیین حریم حفاظتی و اعمال ضوابط قانونی برای سیمای بصری و متجاوزان به حریم استحفاظی منطقه و تقویت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به عنوان بازوان کمکی یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی در پاسداری و صیانت و حفاظت از این میراث طبیعی اقدام به ثبت این جنگل شد.

وی با بیان اینکه ذخیره‌گاه جنگلی حتم مشه‌سی به وسعت ۶.۱۹۵ هکتار در ۲۸ کیلومتری غرب شهرستان مشگین‌شهر (جاده مشگین‌شهر - اهر) استان اردبیل واقع شده است، افزود: این میراث طبیعی به شماره ۹۲۲ در تاریخ دهم آذر ماه ۱۴۰۰ برای همیشه در  حافظه آثار ملی ایران ماندگار شد.

او قدمت جنگل حاتم مشه‌سی را اواخر پلیئوستوسن و اوایل هولوسن ذکر کرد و گفت: این جنگل بومی و قدیمی به عنوان ذخیره گیاه ژنتیکی در ایران به شمار می‌آید.

وی بیان کرد: جنگل حتم مئشه ­سی در سال ۱۳۷۱ از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیکی درخت‌ اوری در کشور شناخته شده و برنامه‌های مدیریتی ویژه‌ای در ارتباط با آن تدوین شده است.

محمدی با اشاره به اینکه اوری گونه غالب درختی این جنگل است که پراکنش آن از ارتفاع ۱۷۴۰ متری شروع و تا ارتفاع ۱۹۵۰ متر از سطح دریا ادامه دارد، اضافه کرد:‌ از مهم‌ترین گونه‌های درختی و درختچه‌ای همراه اوری می‌توان به زالزالک، ون، ازگیل وحشی، گلابی جنگلی و فندق و از مهم‌ترین گونه‌های علفی کف جنگل می‌توان به فستوکا، گون، آگروپایرون، بومادران، شبدر و جو بنفش اشاره کرد.

او جنگل حتم مشه‌ سی مشگین‌شهر را بازمانده جنگل‌های هیرکانی و قره داغ دانست و بیان کرد:‌ جنگل حاتم و آنزان مشه‌سی در حد فاصل جنگل‌های هیرکانی و قره‌داغ واقع شده و در گذشته این ۲ جنگل را بهم پیوند می‌داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha