سالمندی زمینه را برای تشدید بیماری‌های غیرواگیر آماده می‌کند

تهران- ایرنا- رییس کنگره سالانه همگرایی در علوم غدد گفت: جمعیت کشور رو به سالمندی می رود و این مهم زمینه را برای تشدید و گذار بیماری های واگیر به سمت بیماری های قلب و عروق، دیابت، چاقی و سایر بیماری های غیرواگیر آماده می کند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر باقر لاریجانی افزود: منشاء این مشکلات باید شناسایی و از طریق رویکرد میان رشته ای مدیریت شود.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات نظام سلامت و تدوین مدل های پاسخگویی به نیازهای جامعه شاخص هایی لازم داریم که جز با بهره گیری از یک رویکرد چند تخصصی حاصل نخواهد شد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: با بهره گیری از رویکرد میان رشته ای در مقابل انجام پژوهش تنها در یک رشته یا حوزه، امکان حل مشکلات واقعی سلامت فراهم است و در این راستا هنگامی که تیم های مختلف میان رشته ای به صورت تعاملی با هم همکاری می کنند، درصد موفقیت افزایش می یابد.

لاریجانی تصریح کرد: حوزه غدد درون ریز با مشخصه هایی همچون ارتباطات بیولوژیکی از طریق هورمون ها، واسطه ها و گیرنده های مختلف، مسیرهای سیگنالینگ داخل سلولی و غیره پتانسیل میان رشته ای زیادی دارد.

وی با ذکر مثالی از دیابت افزود: توسعه گزینه های درمانی برای بسیاری از بیماری های غدد درون ریز هنوز محقق نشده است؛ به عنوان مثال، از زمان کشف انسولین در سال ۱۹۲۳، پیشرفت قابل توجه دیگری در مراقبت از دیابت حاصل نشده و در همین رابطه آینده غدد درون ریز به تحقیقات میان رشته ای متکی است. سیاستگذاری ها در این زمینه باید به صورت میان رشته ای، ملی و جهانی برای کاهش شیوع چاقی، دیابت و بسیاری موارد دیگر باشد.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم بیان کرد: برای کنترل دیابت، چاقی و سایر بیماری های غیرواگیر نیاز به جمع آوری داده های سلامت است که این نمونه ای از نیاز به رویکرد میان رشته ای در علم غدد درون ریز است.

لاریجانی با بیان اینکه در بحث مراقبت از بیماری های غدد درون ریز رویکردهای میان رشته ای با بهره گیری از علومی همچون اپیدمیولوژی، شیمی تجزیه، بیوسنسورها، ژنتیک، امیکس، ژنومیکس، متابولومیکس، سلول درمانی، مدل سازی ملکولی، طب تکمیلی و ... موثرند، ابراز امیدواری کرد: تحقیقات در این زمینه و سیاست گذاری سلامت با بهره گیری از چنین رویکردی بتواند مدیریت بسیاری از بیماری های غدد درون ریز را محقق سازد.

دومین کنگره همگرایی در علوم غدد و متابولیسم از ۲۸ تا ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ به میزبانی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

نگاه همگرایانه به دانش سلامت و گردآوری صاحبنظران حوزه های میان رشته ای در کنار یکدیگر و با هدف حل مسائل واقعی نظام سلامت از مولکول تا جامعه را یکی از مهمترین اهداف برگزاری این کنگره خواند.

در این کنگره که به صورت مجازی روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ بهمن ماه  برگزار می شود،‌ سخنرانی های کلیدی توسط سخنرانان مدعو از  کشور های آمریکا، انگلیس، کانادا، اتریش  و ایران ارائه خواهد شد.

همچنین از میان مقالات ارسال شده به دبیرخانه کنگره همگرایی در علوم غدد بیش از ۴۰  مقاله به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد.

علاقمندان به ثبت نام برای شرکت درکنگره می توانند به سایت کنگره به آدرس https://emri.tums.ac.ir/ces۲۰۲۲ مراجعه کنند. همچنین امکان ثبت نام در سایت اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی کشــور برای دریافت امتیاز آموزش مداوم قبل از شروع کنگره فراهم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha