طراحی و ساخت سیستم کاشتنی-پوشیدنی برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز

تهران - ایرنا - طراحی و ساخت یک سیستم کاشتنی-پوشیدنی برای ثبت فعالیت الکتریکی غشایی از مغز در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی انجام شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، امیر مسعود سوداگر مجری این طرح در خصوص سیستم کاشتنی-پوشیدنی برای ثبت فعالیت الکتریکی غشایی از مغز اظهار داشت: محوریت این پروژه، طراحی و پیاده سازی یک سیستم ثبت هشت کاناله الکتروکورتیکوگرام برای ارتباط با سیستم عصبی است که می تواند عمل ثبت فعالیت های برون غشایی مغز را انجام دهد و کم حجم بودن و سبک بودن به همراه چگالی قابل قبول الکترودها در سیستم ECoG، از ویژگی های مورد نظر در طراحی این سیستم هستند.

وی ادامه داد: سیستم ECoG مد نظر برای طراحی در این پروژه، یک سیستم با الکترودهای ثبت از جنس طلا در نظر گرفته شده است.

مجری این طرح توضیح داد: بدنه این سیستم از جنس PLA است و قسمت الکترونیک آن با استفاده از تراشه های موجود در بازار پیاده سازی شده است. بخش انتقال داده و توان بیسیم نیز در نسل اول و دوم سیستم طراحی شده با بهره گیری از لینک خازنی بر روی PCB ساخته شده و در نهایت با توجه به محدودیت های انتقال توان در لینک های خازنی، از یک اتصال RF و باطری های قابل شارژ برای رسیدن به اهداف مدنظر استفاده شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه اضافه کرد: علاوه بر بررسی عملکرد سیستم طراحی شده به صورت برونتنی، سیستم مورد نظر بر موجود زنده نیز مورد آزمایش قرار گرفته است.  

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha