۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84623649
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت بورکینافاسو وقوع کودتا در این کشور را رد کرد

تهران - ایرنا - دولت بورکینافاسو، تیراندازی در پادگان‌های نظامی این کشور را تایید اما در عین حال وقوع کودتا در این کشور را رد کرد.

به گزارش ایرنا، ساعاتی پیش رسانه‌ها از وقوع تیراندازی در پایگاه اصلی نظامی در بورکینافاسو خبر دادند.

رویترز خبر داد که صدای تیراندازی در پایگاه اصلی نظامی اواگادوگو در بورکینافاسو شنیده شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دولت بورکینافاسو وقوع هر گونه کودتایی در این کشور را رد کرد.

این رسانه فرانسوی نوشت: دولت بورکینافاسو وقوع تیراندازی در پادگان‌های این کشور را تایید اما تسلط ارتش بر قدرت را رد کرد.

آر تی عربی در تیتری با عنوان "وقوع تیراندازی در اماکن نظامی؛ دولت کودتا را رد می‌کند" ، نوشت د: در شرایطی که تنش‌های امنیتی در بورکینافاسو در حال تشدید است، امروز - یکشنبه - صدای تیراندازی در تعدادی از پایگاه‌های نظامی این کشور شنیده شد.

دولت بورکینافاسو وقوع تیراندازی در تعدادی از پادگان‌ها را رد کرده و از شهروندان خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی و محلی تایید کرد که تیراندازی در تعدادی از پادگان‌های نظامی در اواگادوگو، پایتخت و چندین منطقه دیگر رخ داده است.

یکی از نظامیان در اواگادوگو به خبرگزاری فرانسه گفته تیراندازی در «سانگولی لامیزانا» جایی که ستاد کل ارتش در آن مستقر است، از ساعت‌های اولیه صبح ادامه دار است.

ساکنان محلی هم ضمن تایید خبر این را اضافه کردند که شدت تیراندازی‌ها در حال افزایش است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی گزارش کرده که علاوه بر پادگان‌های کایا و واهیگویا، صدای تیراندازی در یکی دیگر از پادگان‌های ارتش در «بابی سی» واقع در جنوب اواگادوگو و در یک پایگاه هوایی در نزدیکی فرودگاه شنیده شده است.

دستکم صدای تیراندازی با استفاده از سلاح‌های خودکار و سنگین در دو پادگان شنیده شده است.

یکی از این پادگان‌ها سانگولی لامیزانا شامل زندانی نظامی است که پیشتر ژنرال «گیلبرت دیندری» رئیس سابق ستاد ارتش بورکینافاسو مدیریت آن را بر عهده داشت. دیندری رهبری کودتای ۲۰۱۵ در بورکینافاسو را عهده دار بود و در اعدام توماس سانکارا رئیس جمهوری اسبق بورکینافاسو نقش داشت. او در آن زمان با ابراز پشیمانی از اقدام برای کودتا، آن را بزرگترین اشتباه خواند.

آر تی می‌نویسد: هنوز دلیل این تیراندازی‌ها مشخص نیست. این در شرایطی است که تنش‌های امنیتی و اجتماعی در کشور به دنبال تظاهرات «غیرمجاز» و اعمال محدودیت از سوی دولت برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی شدت یافته است.

منابع امنیتی گفته‌اند که در جریان تظاهرات روز گذشته - شنبه - دو نظامی در شمال کشور کشته شدند. ساکنان محلی در کایا گفته‌اند معترضان به مقر حزب حاکم در این شهر یورش بردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha