مشکلات فنی پاکسازی نیروگاه هسته ای فوکوشیما ژاپن

تهران - ایرنا - کار پاکسازی مکان نیروگاه هسته‌ای سانحه‌دیده فوکوشیما ژاپن بار دیگر دچار مشکلات فنی شده که این امر نشان می‌دهد دشواری و چالشهای موجود در این امر ۱۱ سال بعد از فاجعه هسته‌ای ایجاد شده با زمین‌لرزه و سونامی پایان نیافته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از رویترز، اپراتور نیروگاه هسته‌ای غیرفعال شده فوکوشیما ژاپن دریافته است که یک مایع محلول خنک کننده مورد استفاده برای ایجاد دیوار یخ به منظور متوقف کردن نفوذ آب زمین به درون ساختمان‌های رآکتور، از دو مخرن ذخیره‌سازی نشست کرده است.

شرکت "توکیو الکتریک پاور" (تپکو) در عین حال خاطرنشان کرد که این نشتی هیچ تاثیری روی دیواره‌ها یا محیط زیست نداشته است.

این مساله با این وجود نشان دهنده چالش‌ها و دشواری‌های موجود در کار پاکسازی این سایت ۱۱ سال بعد از زمین‌لرزه و سونامی در سواحل شمال شرقی ژاپن است که موجب بدترین فاجعه هسته‌ای جهان از زمان انفجار نیروگاه چرنوبیل اوکراین در سال ۱۹۸۶ شد.

سال گذشته دولت ژاپن با آزادسازی بیش از یک میلیون تن از آب پرتو زده (irradiated water) از این سایت پس از پاکسازی آن از بهار سال ۲۰۲۳ موافقت کرده بود. شرکت تپکو ماه گذشته اعلام کرد که برای این عملیات تونلی به درون دریا احداث خواهد کرد.

سخنگوی این شرکت روز یکشنبه گفت که در حدود چهار تن محلول کلرید کلسیم استفاده شده برای حفظ دیواره یخی نشت کرده و این هشتمین مورد از چنین نشتی است. مورد قبلی نشت این مواد در دسامبر سال ۲۰۱۹ موجب نشت ۱۶ تن از این مواد شده بود. سخنگوی این شرکت خاطرنشان کرد که هنوز هیچ تاثیر فوری بر عملکرد دیواره ایجاد نشده است، زیرا چند ماه طول می‌کشد تا دیوار در فقدان محلول خنک کننده گرم بشود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha