فاجعه زیست‌محیطی در انتظار پرو؛ لکه نفتی ناشی از فوران آتشفشان تونگا

تهران- ایرنا- ساحل پرو به دلیل نشت نفت ناشی از آتشفشان هفته قبل تونگا، با لکه نفتی گسترده‌ و فاجعه زیست‌محیطی روبروست که نه فقط سلامت موجودات دریایی بلکه شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی روزنامه نیویورک‌تایمز، مقامات پرو لکه نفتی یادشده را به فوران آتشفشان و سونامی ناشی از آن در مجمع الجزایر تونگا (۱۴ و ۱۵ ژانویه/۲۴ و ۲۵ دی) نسبت داده‌اند. یک تانکر نفتی با پرچم ایتالیا و محتوی شش هزار بشکه نفت در حال تخلیه بار در پالایشگاه پامپیلا خارج از لیما بوده است که بر اثر فوران آتشفشان و امواج سونامی لوله زیرآب پالایشگاه قطع می‌شود و با وجود قطع جریان نفت توسط خدمه کشتی و اطلاع‌ رسانی مقامات ، لکه نفتی نزدیک کشتی مشاهده شده است.

با اینکه شرکت اسپانیایی راپسول که این پالایشگاه را اداره می کند روز بعد لکه نفتی را محدود توصیف و کنترل شده اعلام کرد، به زودی معلوم شد لکه نفتی یادشده مهم تر و بیشتر از آن چیزی بود که ابتدا ادعا شده بود و بر اساس برآوردهای مقامات پرو این لکه ۲۰۰ هزار فوت مربع از ساحل اقیانوس ارام را دربرگرفته و ۲۱ نقطه ساحلی به این دلیل کاملا آلوده شده‌اند. 

پدرو کاستیلو رئیس جمهوری پرو بعد از بررسی زمینی و هوایی وضعیت سواحل آلوده از راپسول خواست مسئولیت این لکه نفتی را پذیرفته و غرامت دهد. وی پنجشنبه گذشته (۳۰ دی) وضعیت را بحرانی اعلام کرد. اما شرکت راپسول پذیرش مسئولیت را رد و اعلام کرده مقامات دریایی پرو در مورد امواج غیرمعمول ناشی از سونامی به‌ موقع هشدار نداده‌اند.

فاجعه زیست‌محیطی در انتظار پرو؛ لکه نفتی ناشی از فوران آتشفشان تونگا

کاستیلو لکه نفتی را بزرگ ترین فاجعه زیست‌محیطی این کشور در سال‌های اخیر خواند. فک‌های دریایی، ماهی‌ ها و  پرندگان مرده بر اثر آلودگی ساحل را پوشانده اند و ماهیگیری در این منطقه نیز فعلا ممنوع است و زندگی افرادی را که از راه دریا روزگار می‌گذرانند تحت تاثیر قرار داده است. 

قرار است گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد در روزهای آتی برای سنجش کلی وضعیت زیست‌محیطی و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن و ارائه توصیه به دولت پرو همچنین هماهنگی و مدیریت پاسخ به بحران به این کشور بروند.

آلودگی ناشی از لکه نفتی ایجادشده غیر از تهدید محیط‌زیست دریایی، سلامت شهروندان را نیز با خطر روبرو کرده است و وزارت بهداشت پرو چادرهایی را برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به شهروندان دایر کرده است. 

آتشفشان زیردریا در جزیره تونگاتاپا مهم ترین جزیره تونگا جمعه و شنبه گذشته (۲۴ و ۲۵ دی) فوران کرد و خسارات شدیدی را موجب شد. دولت تونگا چهارشنبه گذشته (۲۹ دی) اعلام کرد که این کشور جزیره‌ای از ۱۶ ژانویه تا ۱۳ فوریه (۲۶ دی تا ۲۷ بهمن) در حالت اضطراری قرار دارد. فوران این آتشفشان و سونامی ناشی از آن باعث شد شیلی و اکوادرو، کشورهای همسایه نیز هشدار سونامی صادر کنند ولی پرو چنین هشداری صادر نکرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha