۳ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84623314
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

دادستان خلخال: استفاده از جوش شیرین در نان پیگرد دارد

اردبیل _ ایرنا _ دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: استفاده از جوش شیرین در پخت نان تهدید علیه بهداشت عمومی مردم تلقی شده و با نانوایان متخلف برخورد قانونی خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، آرش جعفری روز یکشنبه در همایش توجیهی نانوایان خلخال اظهارکرد: برغم دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر وجود جوش شیرین در پخت نان تاکنون هیچ گزارشی از سوی بازرسان بهداشت و یا دست‌اندرکاران نظارت بر نحوه پخت نان به اداره تعزیرات حکومتی و یا تشکیلات قضایی این شهرستان ارسال نشده است. 

او گفت: برغم بالا بودن تعداد نانوایی‌ها نسبت به جمعیت شهر خلخال ، همچنان شاهد تشکیل صف‌های طولانی در مقابل نانوایی‌ها هستیم و این امر بیانگر توزیع نامتناسب واحدهای پخت نان در سطح شهر و یا تنظیم نادرست ساعات کاری نانوایان است.

وی انتظار از نانوایان را رعایت نظم و انضباط کاری از جمله رعایت ساعات پخت ، پرهیز از تعطیلی خودسرانه ، خودداری از استفاده از جوش شیرین در خمیر و یا رومال نان ، پخت نان با کیفیت ، رعایت وزن چانه و پرهیز جدی از کم‌فروشی ، پخت نان بر اساس نوع پخت اعلام شده در پروانه کسب ، پرهیز از تداخل صنفی و پخت چندگانه نان و خودداری از فروش امتیاز نانوایی و یا جابجایی محل نانوایی دانست.

وی اظهارکرد: انتظار از دستگاه‌های اجرایی از جمله اداره صمت ، اتاق اصناف ، اتحادیه نانوایان و تعزیرات حکومتی نیز افزایش نظارت‌ ، تشویق نانوایان کارآمد و توانمند ، تلاش برای دریافت آرد مرغوب از کارخانه‌های مرکز استان و تهیه و تنظیم زمان کاری نانوایان خلخال است.

سرپرست فرمانداری خلخال نیز در این همایش گفت: فروش امتیاز ، واگذاری نانوایی‌های دارای پروانه فعالیت و جابجایی محل نانوایی بدون کسب تکلیف از مراجع قانونی در این شهرستان ممنوع است.

سیدجواد یحیی‌زاده افزود: صدور مجوز واگذاری امتیاز نانوایی‌های فعال دارای پروانه کسب نانوایی در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط ، اتاق اصناف و اتحادیه نانوایان با هماهنگی با کارگروه ساماندهی آرد و نان می‌باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از نانوایی‌های خلخال با پروانه افراد غیرفعال در چرخه تولید نان با واگذاری غیرقانونی محل کسب و امتیاز نانوایی خود به دست افراد دیگری مدیریت و اداره می‌شوند، اظهارکرد: این کارها موجب ایجاد مشکلات فراوان در شناخت نارسایی‌های اصلی این شغل در خلخال شده است.

او با بیان اینکه واگذاری مجوز و پروانه بی‌حساب و کتاب و بیش از اندازه و ظرفیت موردنیاز برای راه‌اندازی نانوایی مشکل‌ساز شده، افزود: در حالی که استاندارد کشوری به ازای هر هزار و ۲۰۰ خانوار یک نانوایی است ، این میزان در خلخال برای هر ۱۵۲ خانوار یک نانوایی می‌باشد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha