عمده مشکلات قضایی، بی‌اطلاعی مردم از قوانین است

تهران - ایرنا - رئیس دیوان عالی کشور با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی‌های حقوقی گفت: عمده مشکلات قضایی، بی‌اطلاعی مردم از قوانین است و با ارتقای اطلاعات حقوقی شهروندان شاهد کاهش آمار مراجعات به مراجع قضایی خواهیم بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دیوان عالی کشور، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم ضمن حضور در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه با ۲۰ نفر از مراجعان، ملاقات و ضمن بررسی مشکلات پرونده قضایی، پاسخگوی درخواست های آنان شد.

وی اظهار داشت: در ملاقات‌های حضوری تا جایی که امکان دارد نهایت تلاش بر این است که موضوعات برای مراجعان شفاف شود و در راستای سیاست‌های کلی قوه قضاییه، برگزاری هفتگی و منظم این ملاقات‌ها در دیوان عالی کشور در دستور کار قرار دارد.

مرتضوی مقدم افزود: در ملاقات‌های هفتگی، مواردی که قابل بررسی مجدد باشد با ارجاع به حوزه معاونت نظارت دیوان عالی کشور ‌و بررسی و اظهار نظر توسط چند تن از قضات برجسته دیوان عالی کشور، چنانچه در پرونده ایراد شرعی و قانونی وجود داشته و موضوع مشمول ماده ۴۷۷ باشد، مراتب به رئیس قوه قضاییه گزارش داده می‌شود و در صورت موافقت ایشان، پرونده مجدد در یکی از شعب دیوان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در مورد آن دسته از تقاضاهایی که به مراجع دیگر مربوط می‌شود هم دستورات مقتضی در چارچوب قانون به حوزه مربوطه صادر می‌شود تا پاسخ لازم داده شود.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اینکه عمده مشکلات در دیدارهای مردمی عدم اطلاعات کافی مراجعان از موضوعات حقوقی و قوانین است، خاطرنشان کرد: باید از طریق معاونت پیشگیری از وقوع جرم در این رابطه اطلاع رسانی شود و مردم از مسائل حقوقی آگاه شوند زیرا با ارتقای اطلاعات حقوقی شهروندان شاهد کاهش آمار مراجعات به مراجع قضایی خواهیم بود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha