سرمای عجین شده با زندگی مردم چهارمحال و بختیاری

شهرکرد-ایرنا-چهارمحال و بختیاری در بخش زاگرس مرکزی یکی از استانها سردسیری در فصل زمستان است که گاهی سرمای هوا در آن تا منفی ۲۰درجه نیز گزارش شده است.

زندگی در این سرما و این هوا در زمستان برای مردم چهارمحال و بختیاری یک روال عادی است و هر چند برای برخی از مردم دیگر استانها این میزان از سرما تجربه‌ای جدید ممکن است، باشد.

سرمای هوا در چهارمحال و بختیاری در سالهای اخیر با خشکسالی نیز همراه بوده است و در چند سال اخیر روند بارش‌های در زمستان به گونه‌ای بوده است که در تابستان سال بعد استان با خشکسالی آبی و اقلیمی همراه بوده است.  

در سومین روز از بهمن سال ۱۴۰۰ دمای هوا در کوهرنگ به منفی ۱۷ درجه و در شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری به منفی ۱۰درجه رسیده است.

خلاصه آمار روزانه ایستگاه‌های سینوپتیک ، اقلیم شناسی و باران‌سنجی اداره کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری نشان می‌دهد در این روز دمای هوا در بن منفی ۱۴درجه و در جونقان ۱۳ درجه زیر صفر گزارش شده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به استقرار توده سرد در استان گفت:سرمای هوا تا روز چهارشنبه در استان استقرار دارد.

معصومه نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این سرمای هوا غیرمعمول نیست و تجربه روزهای از این سردتر نیز در استان وجود داشته است، تصریح کرد:با عبور یک موج ضعیف از استان برای روز دوشنبه، این موج افزایش سرعت باد را در پی دارد.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری همچنین از ورود یک سامانه بارشی به استان از بعدازظهر چهارشنبه خبر داد و افزود: این سامانه در بسیاری از نقاط استان منجر به بارش برف و باران می‌شود.

نوروزی با بیان اینکه این سامانه بارشی تا ظهر پنجشنبه در استان فعال است، اظهار داشت: این سامانه بارشی چندان قوی نیست و شدت بارش‌ها برای نیمه غربی استان پیش‌بینی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای روزهای پایانی هفته سرعت وزش باد، لغزندگی سطح جاده‌ها، اختلال در ترددهای جاده‌ای به ویژه در گردنه‌ها و ارتفاعات برف‌گیر و کاهش دید پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، همچنین استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha