۲ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۵۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84622921
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پاریس صحنه اعتراض جلیقه زردهای فرانسه به گواهی واکسن  

تهران – ایرنا – طرفداران جنبش جلیقه زردهای فرانسه روز شنبه در اعتراض به گواهی واکسیناسیون و دیگر محدودیت های کرونایی اعمال شده در این کشور، در پاریس تجمع کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، طبق پیش نویس قانونی جنجال برانگیز که در فرانسه به تصویب رسید، برای حضور در اماکن عمومی یا سفر بین مناطقی مختلف این کشور با وسائط نقلیه عمومی، به گواهی واکسیناسیون نیاز است و ارائه تست منفی پی سی آر از این پس کافی نیست.

در همین راستا، جلیقه زردهای فرانسه طبق روال معمول شنبه ها، تظاهرات دیگری را در پاریس برگزار کردند تا به قانون جدید معترض شوند.

به گفته سازمان دهندگان این تظاهرات، طرح جدید همچنین مغایر با اصلاحات بازنشستگی، مساله بیکاری و سیاست های مالی کابینه فرانسه است.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه که از نوامبر ۲۰۱۸ میلادی و در اعتراض به افزایش مالیات سوخت در فرانسه، شنبه هایی متوالی تظاهرات مردم فرانسه را به دنبال داشت، در بدو امر، بر پایه نیازهایی اقتصادی از جنس نسل دوم حقوق بشری بود که البته ابعاد گسترده تری یافته و مواردی از حقوق نسل اول را نیز نشانه گرفت.

مجلس ملی فرانسه به تازگی با ۲۱۵ رای موافق، لایحه ای را قانونی کرد که بر پایه آن شهروندان این کشور به منظور استفاده از خدمات اماکن عمومی سرپوشیده ناگزیر به ارائه "گذرنامه واکسن" هستند.

پس از دو هفته پر تلاطم بحث موافقان و مخالفان در جلسات دو مجلس ملی و سنا و شکل گیری چند تجمع اعتراض آمیز از سوی مخالفان سرانجام روز یکشنبه ( ۱۶ژانویه/۲۶ دی ماه) لایحه جایگزین شدن گذرنامه واکسن به جای گواهی سلامت (تست منفی کرونا) برای برخورداری از خدمات عمومی و حضور در اماکن سرپوشیده و خدمات تفریحی تصویب شد. این قانون که متن آن به دلیل درخواست احزاب چپگرا برای بازبینی در شورای قانون اساسی فعلا منتشر نمی شود، ۵۸ رای مخالف و ۷ ممتنع داشت.

با اجرای این طرح از این پس فرانسویان باید برای دسترسی به فعالیت های تفریحی، رستوران ها، نمایشگاه ها یا سیستم حمل و نقل عمومی بین منطقه ای، گواهی تزریق واکسن ارائه کنند و دیگر آزمایش منفی کرونا موسوم به گواهی سلامت برای دسترسی به امکانات و خدمات بهداشتی کافی نخواهد بود. همچنین ارائه گذرنامه واکسن برای افراد بالای ۱۶ سال اجباری است و برای سن ۱۲ تا ۱۵ سال نیز ارائه گواهی سلامت کفایت می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha