سامانه بارشی موجب ریزش ۵۱.۷ میلیون مترمکعب باران در گلستان شد

گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی گلستان گفت که بر اثر فعالیت چند روز اخیر سامانه بارشی بیش از ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب باران در این استان بارید اما این حجم فراوان بارش منجر به وقوع سیل نشد

نوربخش داداشی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: از مجموع این بارش‌ها در دوشنبه گذشته تا دیروز جمعه حدود پنج میلیون متر مکعب در حوضه آبریز خلیج گرگان، ۱۵ میلیون متر مکعب در حوضه آبریز رود اترک و ۲۸  میلیون متر مکعب در حوضه آبریز گرگان‌رود بارید.

وی افزود: بیشترین میزان بارش باران، روز گذشته به میزان ۸۴ میلیمتر در ایستگاه جلین به ثبت رسید.

وی تاکید کرد: برآورد حجم میزان بارش در یک حوضه آبریز برای اولین بار در ایران توسط کارشناسان اداره کل هواشناسی گلستان انجام شد.

گرگان‌رود یکی از مهمترین رودخانه‌های شمال شرق ایران و گلستان است که از رشته کوه آلاداغ در بجنورد سرچشمه گرفته و پس از طی کردن ۲۰۰ کیلومتر و گذشتن از نواحی ترکمن صحرا وارد دشت گرگان شده و از مسیر خواجه نفس شهرستان گمیشان در غرب استان به دریای خزر می‌ریزد.

بارش شدید باران آخرین روزهای سال ۱۳۹۷ در گلستان باعث سرریز شدن سدهای گلستان در گنبدکاووس، بوستان در کلاله و وشمگیر در آق قلا شد و این روان آب‌های طغیان شده پس از گذر از رودخانه‌های قره سو و گرگانرود و تخریب فراوان چندین شهر، اراضی کشاورزی، صنایع و زیرساخت‌ها، وارد خلیج گرگان و دریای خزر شد.

کامل نشدن عملیات لایروبی گرگانرود قبل از وقوع سیل سبب شد تا آبگذری این رودخانه در زمان سیل بسیار محدود شده و به سیلاب منجر گردد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha