دوم بهمن؛ حماسه بی‌نظیر مردم ارومیه در مسیر انقلاب اسلامی

ارومیه- ایرنا- حماسه دوم بهمن سال ۱۳۵۷ مردم ارومیه که نخستین و شاید تنها مبارزه مسلحانه مردم ایران علیه رژیم ستمشاهی به شمار می رود، حماسه ای بی نظیر بود که توسط مردم انقلابی ارومیه در مسیر انقلاب اسلامی امام راحل رقم خورد و توانی مضاعف در راستای پیروزی انقلاب به مردم ایران تزریق کرد.

به گزارش ایرنا، بهمن ماه یادآور خاطراتی شیرین و دلنشین برای دلدادگان به انقلاب شکوهمند اسلامی و نظامی مقدس جمهوری اسلامی است که هر روز آن، یادگاری از دوران حماسه و شور سال ۱۳۵۷ دارد.

در نخستین روزهای بهمن ماه سال ۱۳۵۷ که شعله مبارزه با رژیم ستمشاهی روز به روز فوران بیشتری می کرد، مردم انقلابی ارومیه نیز در مسیر آموزه های امام راحل برای مبارزه با این رژیم، همه توان خود را به کار می گرفتند.

در روز دوم بهمن نیز مردم ولایت مدار ارومیه جنگ مسلحانه با رژیم منحوس پهلوی را برای نخستین بار در کشور جرقه زدند؛ مردم انقلابی ارومیه با محوریت مسجد اعظم و مدیریت مرحوم حجت الاسلام شیخ غلامرضا حسنی در این روز مبارزه مسلحانه با رژیم طاغوت را آغاز کرده بودند.

پس از رسیدن گزارش به نیروهای ستمشاهی در خصوص آغاز مبارزه مسلحانه مردم ارومیه و سنگربندی در حول مسجد اعظم، تانک های ارتش به ورودی خیابان عسگرآبادی از سمت خیابان امام امروزی وارد شده و نیروهای پیاده نظام نیز آنان را همراهی می کردند.

این تانک ها به صورت مستقیم انقلابیون و گنبد مسجد اعظم ارومیه را نشانه رفته و آن را مورد هدف قرار دادند.

انقلابیون نیز به تلافی این اقدام، تانک را به رگبار بستند و با پرتاب کوکتل مولوتوف، یکی از آنها را به آتش کشیدند؛ با مقاومت مردم و محاصره تانک های رژیم ستمشاهی، آنها زمین گیر شده و مجبور به عقب نشینی به داخل ارتش شدند.

در این حماسه تاریخی ۲ نفر از مردم شهید و چندین نفر زخمی و تعداد زیادی هم از سربازان و درجه داران رژیم کشته و زخمی شدند و یک تفنگ ژ-۳ هم به غنیمت انقلابیون درآمد.

این واقعه تاریخی، با وجود گذشت بیش از ۴۰ سال همچنان در ذهن مردم ارومیه و آذربایجان غربی و حتی بسیاری از مردم ایران باقی مانده و برگ زرینی بر تارک مردم انقلابی این خطه از کشور است که البته زنده نگهداشتن آن و همچنین ثبت ملی این روز به نام ارومیه از مطالباتی است که باید برای جامه عمل پوشیدن آن، اهتمام ویژه ای صورت گیرد.

دوم بهمن از ایام الله است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام‌جمعه ارومیه در آیین ویژه ای که با هدف پاسداشت این روز حماسی برگزار شد، با اشاره به اینکه مسجد اعظم ارومیه تنها مسجدی است که در طول انقلاب اسلامی و در روز دوم بهمن به توپ بسته شده و این، یک شاخصه برای استان وشهر ما به شمار می‌رود، گفت: این روز از ایام الله است و باید پاس داشته شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی اظهار داشت: به توپ بسته شدن مسجد و همچنین آغاز مبارزه مسلحانه برای نخستین بار در کشور از ارومیه باید اطلاع رسانی گسترده شود تا مردم با ایثار مردم این شهر بیش از پیش آشنا شوند.

وی ادامه داد: دوم بهمن حماسه ای است که به رهبریت مرحوم حسنی رخ داد و مردم ارومیه مقابل مزدوران رژیم شتمشاهی ایستادگی کردند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی بیان کرد: باید روز دوم بهمن به درستی در جامعه تبیین شود و باید این مساله  به نسل‌های آینده منتقل شود تا جوانان از این رشادت‌ها آگاه شوند.

حجت‎ الاسلام ‎والمسلمین قریشی بیان کرد: باید به این مساله توجه کرد که آن افرادی که مجاهدانه در راه انقلاب قیام کردند و پا پیش گذاشتند، مقام و منزلت بالایی دارند و باید قدر آنها دانسته شود.

وی اظهار داشت: باید این ایام الله به درستی در جامعه تبیین شود زیرا این حماسه بزرگی است و باید به درستی بازگو و در تاریخ ثبت شود.

امام جمعه ارومیه گفت: دوم بهمن نماد غیرت دینی و استقامت است و باید در جامعه زنده نگهداشته شود.

حماسه ۲ بهمن مردم ارومیه باید ثبت ملی شود

استاندار آذربایجان‌غربی هم در این باره گفت: حماسه ۲ بهمن سالروز آغاز قیام مسلحانه مردم ارومیه به رهبری مجاهد نستوه حجت الاسلام غلامرضا حسنی بوده و باید تلاش شود این روز در سطح ملی ثبت شود.

محمدصادق معتمدیان اظهار داشت: ۲ بهمن جزو نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان‌غربی است که به سرعت در مناطق مختلف کشور تسری یافت.

وی ادامه داد: این حماسه باید زنده نگهداشته شود و  رشادت‌های این روز در سطح منطقه و کشور بازگو شده و به آن پرداخته شود.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ۲ بهمن باید در سطح ملی ثبت شود و با پیگیری‌های دکتر جلال زاده و باقی نمایندگان می‌توان این مساله را حل و فصل کرد.

معتمدیان با اشاره جایگاه آذربایجان‌غربی گفت: استفاده از ظرفیت مرزی و توجه به بخش معادن به عنوان پیشران توسعه استان مدنظر است تا ایجاد اشتغال و درآمد در سطح استان فعال شود.

وی افزود: آذربایجان‌غربی ظرفیت‌های خوبی دارد و تعامل خوبی نیز بین مدیران در سطوح مختلف برقرار است تا شاهد رونق و توسعه اقتصادی باشیم.

نام و یاد حجت الاسلام حسنی باید زنده نگهداشته شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: مرحوم‌ حسنی خالق حماسه ۲ بهمن بوده و شخصیتی بزرگ هستند و باید نام و یاد ایشان زنده نگهداشته شود.

وحید جلال‌زاده افزود: راه مرحوم حسنی ادامه دارد و این مردم همچنان پای هدفی هستند که ضدتبعیض و ضد فساد باشد.

وی بیان کرد: مردم همواره پشتوانه انقلاب شکوهمند اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هستند و باید در این برهه نیز در صحنه باشند و شاهد ایرانی مقتدر باشیم.

دوم بهمن ۱۳۵۷ نقطه عطف مبارزات مردم ارومیه علیه رژیم ستمشاهی است

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: دوم بهمن ۱۳۵۷ نقطه عطف مبارزات مردم ارومیه علیه رژیم ستمشاهی و مزدوران این رژیم بود که در تاریخ ثبت شد.

آیت الله شیخ جواد مجتهد شبستری افزود: در این روز، مسجد اعظم ارومیه مورد هدف نظامیان طاغوت قرار گرفت و این امر سبب آگاه شدن مردم و پی بردن آنها به ماهیت پلید رژیم ستمشاهی شد.

وی اظهار داشت: وقتی مردم آگاهی بیشتری به ماهیت طاغوت پیدا کردند، عزمشان برای مبارزه با رژیم طاغوت جزم شد.

وی با بیان اینکه بیشتر مبارزات مردم علیه رژیم ستمشاهی در کشور به صورت تظاهرات بود، بیان کرد: با این وجود در حماسه ۲ بهمن ارومیه مبارزه مسلحانه اتفاق افتاد و مردم خونشان به جوش آمد و دست به حرکت مسلحانه زدند.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری افزود: این حماسه باید به نسل جدید منتقل، تبیین و واکاوی شود و نسل جوان ما باید بداند چه جنایت هایی توسط رژیم‌ستمشاهی روی داده و چه خونهایی برای پیروزی انقلاب اسلامی ریخته شده است.

آیت الله شبستری ادامه داد: پاسداشت این حوادث و حماسه ها درحقیقت پاسداشت انقلاب است.

به گزارش ایرنا، پاسداشت این روز در طلیعه ماه بهمن، نمادی از پاسداشت انقلاب شکوهمند اسلامی و ایثار ملتی است که تا پای جان برای پیروزی این انقلاب تلاش کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha