۸۵ میلیارد ریال برای لایروبی و احیای قنات‌ها در خراسان شمالی اختصاص یافت

بجنورد- ایرنا- مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال برای لایروبی و احیای قنات‌ها ۸۵ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است که این میزان تنها برای احیای حدود یک پنجم این منابع آبی کافی است.

سیدابراهیم سیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبارات سالانه لایروبی و احیای قنات ها اندک است از کشاورزان می خواهیم خود نیز مستمر در این خصوص فعالیت داشته باشند و مشارکت کنند زیرا اعتبارات دولت در این خصوص پاسخگو نیست.

وی اعتبار مصوب برای لایروبی و احیای قنات های این استان را بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از مجموع این میزان ۵۰ میلیارد ریال آن از اعتبارات ملی و به شکل اسناد خزانه و مابقی از محل استانی که به  شکل نقدی و اسناد خزانه در نظر گرفته شده بود.

سیدی اظهار داشت: با این میزان اعتبار حدود ۱۷ کیلومتر از قنات ها لایروبی و احیا خواهند شد که شامل حدود ۳۵ رشته قنات خواهد شد.

وی  افزود: از محل اعتبارات دولتی قنات هایی که بیشترین خسارت را دیده اند مرمت خواهند شد اما باید بهره برداران در صورتی که ریزش و یا مشکلی را می بینند به موقع نسبت به مرمت آن اقدام کنند از کشاورزان می خواهیم تا در این خصوص بیشتر همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم اعتبارات تخصیصی را اولویت بندی کنیم.

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه تا حدود پنج برابر اعتبار نیز برای احیای قنات ها در استان نیاز داریم افزود: اما هم اینک دولت نیز با وجود خشکسالی ها توان پرداخت اعتبارات بیشتر را ندارد.

سیدی افزود: بیشتر پروژه ها در لایروبی و احیای قنات ها برای اجرا به خود بهره برداران داده می شود که مشارکت آنان ۱۵ درصد و کمک های دولتی ۷۵ درصد است اما از این قشر می خواهیم که کمک و مشارکت خود را تا ۵۰ درصد افزایش دهند چرا که خود نیز بهره بردار از آن هستند.

وی به تداوم خشکسالی اشاره ای کرد و اظهار داشت: کشاورزان باید برای جلوگری از کاهش آبدهی قنات ها با مشاهده کوچکترین خرابی و مشکل خود اقدامات اولیه را انجام دهند و هر دو تا سه سال نیز باید لایروبی داشته باشند.

وی تعداد قنات های این استان  را ۶۳۰ رشته دانست و گفت: معمولا در هر روستا مقنی های بومی نیز سکونت دارند که می توان از ظرفیت آنان استفاده کرد و منتظر اعتبارات دولتی نباید بمانند در گذشته نیز چننی بوده است.

 مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزود: بهره برداران بخش کشاورزان به منظور جلوگیری از کاهش آبدهی قنات ها باید نسبت به مرمت و به سازی منابع آبی جدی باشند.

 خراسان شمالی که در سال‌های گذشته با خشکسالی مواجه بوده این وضعیت موجب شده تا تغییراتی در نحوه آبیاری ضروری ساخته و به همین منظور در چند سال گذشته  بیش از ۲۰ هزار هکتار اراضی استان به سامانه آبیاری نوین تجهیز شده و راندمان آبیاری را از ۳۷ درصد به ۴۵ درصد افزایش داده است.

براساس آمارها حجم آب مصرفی بخش کشاورزی خراسان شمالی سالانه یک میلیارد و ۵۴ میلیون متر مکعب است که این میزان برابر ۸۸ درصد مصرف آب قابل استحصال از منابع آبی استان است.

منابع آبی خراسان شمالی از سه هزار و ۱۸۴ چشمه، هزار و ۵۵۷ حلقه چاه عمیق، ۲ هزار و ۴۸۳ حلقه چاه نیمه عمیق و ۶۳۰ رشته قنات تامین می شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha