۲ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 5218
کد خبر: 84622338
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سازمان آتش‌نشانی؛ چالش‌ها و راهکارهای اصلاح

تهران- ایرنا- سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران مهمترین رکن مقابله با آتش‌سوزی و حوادث شهری است. با این وجود چالش‌های بسیاری پیش‌روی فعالیت ایــن سازمان است. برخی از مهمترین مشکلات این حوزه را می‌توان «کمبود نیرو، بودجه ناکافی، ضعـف ارتباط بـا سایر نهادها، کمبود تجهیزات و فقدان شایسته‌سالاری» برشمرد.

سی‌ام دی‌ماه ۱۳۹۵ ساختمان پلاسکو دچار حریق گسترده شد که ۱۶ آتش‌نشان برای خاموش کردن آتش و نجات جان هموطنان، به شهادت رسیدند.

گروه پژوهش ایرنا به بهانه سالگرد این رخداد، به واکاوی مشکلات و راهکارهای توسعه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران پرداخت.

سازمان آتش‌نشانی، یکی از مهم‌ترین ساختارهای بوروکراتیک در کشور است که ارتباط تنگاتنگ آن با ایمنی شهروندان و نیز ماهیت و گستره خدماتی که ارائه می‌دهد، موجب شده به عنوان حوزه مهمی از نجات جان و مال انسان‌ها و حفاظت از منابع شهری و ثروت‌های ملی و میراث جهانی در پایتخت و همچنین ایمن‌سازی و پیشگیری از وقوع حریق و کمک به آمادگی مقابله با بحران‌ها و سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه و کاهش آثار آن‌ها به شمار آید.

این در حالی است که به رغم اهمیت چندوجهی این سازمان در ساختار خدمات شهری شهرداری، چالش‌ها و مشکلاتی نیز گریبانگیر آن شده که به نظر می‌رسد از چشم تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران این حوزه، مغفول مانده که امید است برای کاستن از وقایع هولناک آتش‌سوزی ساختمان‌ها، دستگاه‌های متولی در این حوزه همچون سازمان‌های شهرداری، نظام مهندسی، آتش‌نشانی، نمایندگان مجلس و شورای شهر و دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی کشور اهتمام جدی‌تری نسبت بدان داشته باشند.

برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای اطفاء و مهار همه آتش‌سوزی‌ها، حوادث و حریق‌ها با استفاده از تمامی ظرفیت‌های نیروی انسانی و تجهیزاتی به‌منظور انجام عملیات امداد برای نجات جان و مال انسان‌ها و حفاظت از منابع شهر و میراث ملی با لحاظ شاخصه‌های بین‌المللی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری به‌ منظور شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و نقاط ناامن شهر تهران و انجام اقدامات لازم در راستای کاهش آثار سوء ناشی از آتش‌سوزی‌ها و خطرات ذیربط، انجام پژوهش و مطالعات کاربردی به‌ منظور ارتقاء سطح ایمنی، دانش و توانمندسازی کارکنان، نظارت برساخت‌وساز همه فضاها و اماکن عمومی و شهری و تهیه دستورالعمل‌های ایمنی مطابق با استانداردها در راستای تحقق ضوابط و مقررات ملی ساختمان، از جمله برخی از وظایف این سازمان بر اساس ماده ششم اساسنامه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران است.

 ایرنا در این پژوهش، در گفت‌وگو با کارشناسان حوزه شهری، مسائل و راهکارهای توسعه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران را بررسی کرد.
متن کامل این پژوهش در این آدرس قابل دریافت است.

 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha