۴ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۷:۲۰
کد خبرنگار: 1017
کد خبر: 84622265
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ روی سکه برف در مهاباد

مهاباد- ایرنا- ورود ۲ موج قوی بارشی در طول یک هفته و بارش برف سنگین و کم سابقه ای که مهاباد در جنوب آذربایجان غربی را فراگرفت، هرچند موجب شادی فراوان مردم شد ولی با مشکلات و مصائبی نیز همراه بود که با مدیریت مناسب مسوولان به حداقل رسید.

به گزارش ایرنا، بالاخره پس از چند سال بی برفی و کمبود بارش ها، در روزهای آخر دی‌ماه و طی هفته گذشته بارش برف در مناطق مختلف آذربایجان غربی و به تبع آن شهرستان مهاباد موجب شادمانی مردم به ویژه کودکان و نوجوانان که در چند سال اخیر از مشاهده برف و زیبایی های آن بی بهره بودند، شد و موجی از خوشحالی را در میان کشاورزان و روستاییان بوجود آورد.

موج نخست بارش برف از صبح روز یکشنبه ۲۶ دی ماه در مهاباد آغاز و تا اواخر وقت روز دوشنبه ادامه داشت، موج دوم اما از بامداد پنجشنبه با وزش باد و کولاک شدید تا ظهر تداوم داشت که در مجموع، این ۲ موج بارشی ارتفاع برف را به بیش از نیم متر رساند که این میزان در مناطق کوهستانی به بیش از یک متر هم رسید.

با بارش برف، اقشار مختلف مردم خوشحال و شادمان شده و تا پاسی از شب در خیابان ها و میادین اصلی شهر به برف بازی و قدم زدن در میان برف ها پرداخته و شماری نیز با رفتن به ارتفاعات حاشیه شهر و دریاچه سد مهاباد به تیوپ سواری مشغول شده و شماری نیز به دامان طبیعت رفته و از زیبایی های این نعمت الهی پس از سال ها لذت بردند.  

هر ساله پس از بارش سنگین و ناگهانی برف در منطقه که عمدتا با غافلگیری شهروندان و به ویژه مسوولان همراه می شد، مردم به مشکلات و تنگناهایی دچار می شدند اما این بار مسوولان دستگاه های خدماتی با تدابیری که از قبل اندیشیده بودند، توانستند این ۲ موج بارشی کم سابقه را بهتر از سال های قبل مدیریت کنند.

در چند سال گذشته بارش برف عمدتا با قطع جریان برق شهری و روستایی ، مشکلات تردد درون شهری و برون شهری ، کمبود آرد و نان و گاهی نیز قطع جریان آب و گاز همراه می شد اما در بارش های هفته گذشته هرچند مشکلاتی برای تردد مردم بوجود آمد ولی این مشکلات به حداقل خود رسید.

سال گذشته در همین موقع از سال نخستین بارش برف در این شهرستان به دلیل عدم اتخاذ تدابیر لازم از جمله شاخه زنی درختان معابر و خیابان ها با قطع گسترده جریان برق در مناطق شهری و روستایی همراه بود که به دلیل اتصال ناشی از برخورد سیم های انتقال جریان برق موجب بروز خسارات زیادی نیز به شهروندان شد ولی امسال خوشبختانه از قطع جریان برق به دلیل بارش برف در سطح این شهرستان خبری نبود.

اگرچه پس از گذشت یک هفته از بارش برف در مهاباد همچنان کوچه ها و برخی از معابر شهری مملو از برف است و یخ زدگی سطوح گذرگاه ها رفت و آمد مردم را با مشکلاتی روبرو ساخته ولی اوضاع عمومی در این شهرستان به حالت عادی است.

هرچند که از نظر بارش برف باید شکرگزار باشیم اما این برف نشان داد که در مشارکت های اجتماعی ضعیف شده ایم و نیاز است رسانه ها در جذب مشارکت های عمومی برای همراهی جهت بهبود وضعیت ناشی از بارش برف همراهی و فرهنگ سازی کنند تا مردم با احساس مسوولیت اجتماعی بیشتری مسوولان و بخصوص نیروهای خدمات شهری را که شبانه روز پای کار هستند را یاری سازند.

۲ روی سکه برف در مهاباد

انباشت زباله ها نیز در روزهای نخست بارش ها در برخی از محله های شهر به مشکلات شهروندان اضافه کرده بود که مرتفع شد با این وجود خدمات در برخی مناطق به گفته شهروندان با توجه به حجم بارش ها و برودت شدید هوا که تا ۱۸ درجه زیر صفر رسیده، مطلوب بوده است.

میزان بارش برف امسال در مهاباد طی ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه است

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: ارتفاع برف در موج نخست بارش ها در این شهرستان طی ۲۴ ساعت به ۴۳ سانتی متر رسید که در طی ۱۰ سال اخیر این حجم از بارش بی سابقه بوده است.

اردلان محمدپور اظهار داشت: شهرستان مهاباد با ثبت این میزان بارش در ۲۴ ساعت گذشته پس از شهرهای پیرانشهر با ۷۵، سردشت با ۵۷ و اشنویه با ۴۸ سانتی متر بیشترین میزان بارش را در آذربایجان غربی در طول یک شبانه روز به خود اختصاص داد.

وی گفت: با ورود موج دوم بارش ها نیز بیش از ۱۰ سانتی متر برف در این شهرستان به ثبت رسید.

محمدپور اضافه کرد: میزان بارندگی های سال زراعی جاری در این شهرستان با احتساب بارش های چند روز اخیر به ۲۱۹ میلی متر رسیده است که در مقایسه با سال زراعی گذشته حدود ۳۵ درصد افزایش و نسبت به دوره بلند مدت افزایشی نشان نمی دهد.

 رییس اداره هواشناسی مهاباد اضافه کرد: خشکسالی های اخیر و کاهش میزان بارش برف و باران موجی از نگرانی را در میان مردم و مسوولان این شهرستان بوجود آورده بود که با بارش های سال زراعی جاری بارقه ای از امید و شادی در دل مردم این خطه بوجود آمده است.

برف روبی معابر شهری به صورت شبانه روزی در حال انجام است

شهردار مهاباد گفت: برف روبی و نمک پاشی معابر شهری و خیابان ها با بهره گیری از ۱۲۰ نفر از کارکنان خدمات شهری این شهرداری به صورت شبانه روزی در حال انجام است.

بابک رستم پور با اشاره به گلایه بعضی از شهروندان در خصوص عدم برف روبی معابر افزود: هم اکنون ۶ دستگاه ‌گریدر، چهار دستگاه بیل بکو، ۲ دستگاه لودر و ۱۸ دستگاه سبک و نیمه سنگین دیگر به همراه ۱۲۰ نفر از نیروهای خدماتی عملیات برف روبی و پاکسازی معابر عمومی را به صورت ۲۴ ساعت انجام می دهند.

۲ روی سکه برف در مهاباد

وی ادامه داد: از ابتدای بارش های سنگین تاکنون عملیات برف روبی معابر و خیابان ها براساس اولویت مناطق حساس شهری انجام شده و هم اکنون تمام معابر اصلی به اتمام رسیده و پاکسازی محله و کوچه ها ادامه دارد.

رستم پور تاکید کرد: تمهیدات شهرداری برای برف‌روبی و جلوگیری از بسته شدن معابر باعث شده تا در بارش‌های اخیر هیچ‌یک از خیابان‌ها و مسیرهای اصلی شهر بسته نشود اما پاکسازی کامل شهر بی‌شک به مشارکت همگانی نیاز دارد.

وی با درخواست از شهروندان نسبت به برف‌روبی جلو مغازه‌ها و منازل خود افزود: پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان‌ها از جمله مواردی است که موجب اختلال در پاک‌سازی معابر توسط خودروهای برفروب شده است. 

شهردار مهاباد همچنین با اشاره به محدود بودن امکانات شهرداری اظهار داشت: بخشی از تجهیزات و دستگاه های برف روب بر اثر پاکسازی و برخورد با دست اندازهای سطح شهر دچار آسیب شده و تعمیرات و راه اندازی دوباره آنها زمانبر بوده ولی به صورت پیوسته در حال انجام است.

رستم پور با تاکید براینکه ساماندهی تبعات بارش سنگین برف نیاز به صبوری و مشارکت شهروندان نیاز دارد، اضافه کرد: با مساعد شدن هوا تلاش می کنیم در کمترین زمان ممکن عملیات پاکسازی و ساماندهی کامل معابر اصلی و فرعی شهر را به اتمام و با ارایه خدمات به موقع، ترافیک شهری را روانتر سازیم.

وی اظهار داشت: به منظور تسهیل در ارائه خدمات، شهروندان از ترددهای غیرضروری خودداری نموده و جهت تسریع در عملیات برف روبی از پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان ها و معابر شهری خودداری کنند.

رستم پور افزود: شماره تلفن های ١٣٧ مرکز بیسیم و ۴۲۴۴۲۷۳۳ ستاد برفروبی شهرداری مهاباد، آماده دریافت درخواست های شهروندان از نقاط مختلف سطح شهر است.

مشارکت و صبوری شهروندان در مواقع بحرانی ضروری است

فرماندار ویژه مهاباد با اشاره به بارش سنگین و کم‌سابقه برف طی چند روز گذشته گفت: مشارکت و صبوری شهروندان در کنار تلاش شبانه روزی دستگاه های خدمات رسان تا گذر از شرایط بحرانی امری ضروری است.

امیر قادری افزود: همزمان با آغاز بارش سنگین برف در منطقه تمام امکانات دستگاه های اجرایی برای مدیریت وضعیت و ارایه خدمات بیشتر به شهروندان و مسافران در دستور کار قرار گرفته است.

۲ روی سکه برف در مهاباد

وی با بیان اینکه بروز مشکلاتی برای تردد و عبور مرور شهروندان در بارش های بی سابقه و سنگین اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: از ظرفیت بخش خصوصی نیز برای بازگشایی راه های روستایی و برف روبی معابر اصلی و فرعی سطح شهر و راه های برون شهری و روستایی استفاده شده است.

فرماندار ویژه مهاباد اظهار داشت: هم اکنون تمام معابر اصلی شهر توسط نیروهای شهرداری برف روبی شده و معابر فرعی نیز براساس اولویت در حال انجام است که پیش بینی می شود طی ۲ روز آینده به اتمام برسد.

قادری با اشاره به آغاز کار بازگشایی راه های روستایی نیز بیان کرد: طی تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان تقسیم بندی انجام وظایف براساس اولویت به مدیران دستگاه های اجرایی یادآوری شده و در تلاش هستیم با ارایه خدمات سریع و کافی رضایت شهروندان را جلب کنیم.

وی با اشاره به اینکه به طور میانگین در یک هفته گذشته بیش از نیم متر برف در سطح شهرستان ثبت شده است، گفت: هرچند که بارش برف مشکلاتی را برای مردم ممکن است بوجود آورده باشد ولی تلاش همه مدیران و مسوولان این شهرستان به ویژه دستگاه های خدمات رسان به حداقل رساندن این مشکلات است.  

همکاری ادارات مرتبط آذربایجان غربی در خدمت رسانی حین بارش برف ضروری است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان در خدمات رسانی به موقع حین نزولات آسمانی ضروری است.

آیدین رحمانی در خصوص بارش سنگین برف در اکثر نقاط استان افزود: برف‌روبی و بازگشایی محورهای مسدودی در اسرع وقت جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی برای مردم بسیار حائز اهمیت است.

وی با قدردانی از تلاش شبانه روزی راهداران و مجموعه اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: در اختیار گذاشتن تمامی امکانات دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای بازگشایی و برفروبی محورها بسیار موثر است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: مردم هم حتی المقدور در روزهای برفی از تردد در محورهای مواصلاتی استان اجتناب کنند و از طریق دستگاه‌های اطلاع رسان در جریان وضعیت راه‌ها قرار گیرند.

۲ روی سکه برف در مهاباد

تدابیر لازم برای جلوگیری از قطع جریان برق اندیشیده شده بود

مدیر شرکت توزیع برق مهاباد گفت: با توجه به تجاربی که از سال گذشته این اداره پس از بارش برف و قطع جریان آن کسب کرده بود امسال در فصل پاییز اقدام به سرشاخه زنی درختان در خیابان های اصلی شهر و دیگر معابری که احتمال بروز حادثه بود انجام شد.

جلال زائر افزود: این امر باعث شد که حتی با بارش برف سنگین اخیر هیچگونه مشکلی به غیر از چند قطعی جزیی در مناطق روستایی بوجود نیاید.

وی اضافه کرد: ۱۰ اکیپ آماده نیز پیش بینی شده است تا در صورت بروز حوادث احتمالی بلافاصله وارد عمل شده و قطعی جریان برق را به حداقل برسانند.

تمامی ایستگاه های گاز پیش از برودت هوا مورد سرویس قرار گرفته است 

رییس اداره گاز مهاباد نیز اظهار داشت: پیش از بارش برف و آغاز برودت هوا ۱۲ ایستگاه گاز داخل شهر مورد سرویس های لازم قرار گرفته و لوازم یدکی مورد نیاز آنها در صورت بروز مشکلات احتمالی تامین شده و مشکلی در این زمینه در این شهرستان وجود ندارد.

عبدالواحد مریمی افزود: فشار گاز در ۷۲ روستای این شهرستان نیز همه روز مورد بررسی های فنی قرار می گیرد که تاکنون با وجود رسیدن برودت هوا به ۱۸ درجه سانتی گراد خوشبختانه هیچ گونه اقت فشاری در آنها گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: سرویس های لازم برای ۱۰ جایگاه عرضه سی ان جی در داخل و حاشیه شهر نیز انجام شده است و لوازم یدکی مورد نیاز آنها نیز تامین و فراهم شده است.

مشارکت شهروندان با مدیریت شهری در بارش برف ضروری است

یکی از شهروندان مهابادی نیز با قدردانی از خدمات شبانه روزی راهداران و نیروهای شهرداری گفت: مردم نباید تنها از مسوولان انتظار ارایه خدمات را در چنین شرایطی داشته باشند بلکه خود نیز باید پای کار آمده و مشارکت لازم را در برف روبی جلو منازل و مغازه های خود داشته باشند.

۲ روی سکه برف در مهاباد

قادر بیژنی افزود: حجم سنگی بارش ها موجب شده تا ارایه خدمات به ویژه در بحث برف روبی از سوی شهرداری به کندی صورت بگیرد از اینرو مردم نباید انتظار داشته باشند که بلافاصله پس از بارش برف شهرداری علاوه بر معابر و خیابان ها کوچه های آنها را نیز برف روبی کند.

وی با بیان اینکه مردم باید حداقل در برفروبی کوچه ها مشارکت کنند اضافه کرد: اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم باید با استفاده از رسانه ها به ویژه صدا و سیما از مردم دعوت کنند تا در چنین مواقعی مشارکت داشته باشند ضمن آنکه باید در امر فرهنگ سازی در ارتقای سطح مشارکت عمومی تلاش بیشتری شود.

وی اظهار داشت: به واقع این شهروندان هستند که با همکاری و مشارکت خود در زمان برف می‌توانند، مدیریت شهری را در انجام هر چه بهتر اقدامات و مدیریت هوای برفی و امر پاکسازی و برف روبی یاری رسانند.

دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکلات مردم درگیر با برف تلاش کنند

امام جمعه مهاباد با اشاره به بارش سنگین برف در منطقه مهاباد گفت: همه مسوولان و دستگاه های اجرایی در شرایط بحرانی باید با تمام توان و به صورت شبانه روزی با بسیج همه امکانات بکوشند تا مشکلات مردم را برطرف کنند.

۲ روی سکه برف در مهاباد

ماموستا عبدالسلام امامی افزود: ماشین آلات و امکانات موجود در این شهرستان چه در اداره راهداری و چه در حوزه شهرداری در حد کافی نیست و در سال های اخیر اقدامی برای خرید ماشین آلات جدید و افزایش امکانات آنها انجام نشده است. 

وی ادامه داد: بارش برف سنگین هفته گذشته که در ۱۰ سال اخیر بی سابقه و غیرمترقبه بوده مردم را به ویژه در مناطق روستایی با مشکلاتی مواجه کرده است که نیاز است این مشکلات در اسرع وقت برطرف شود.

ماموستا امامی با بیان اینکه توقع مردم از مسوولان در چنین موقعیتی این است که در حد توان خدمات رسانی و امدادرسانی انجام شود تاکید کرد: با توجه به موقعیت ویژه شهرستان مهاباد باید امکانات و تجهیزات ستاد بحران در این شهرستان تقویت شود تا دیگر شاهد وقوع مشکلات برای مردم نباشیم.

وی با قدردانی از تلاش های شبانه روزی ماموران اداره راهداری و نیروهای شهرداری مهاباد برای پاکسازی و برف روبی جاده ها و معابر عمومی در یک هفته اخیر افزود: در چنین شرایطی مشارکت مردم نیز از اهمیت زیادی برخوردارست و خود شهروندان نیز باید حداقل برای برف روبی کوچه و مقابل منازل خود اقدام کرده و فقط منتظر اقدامات شهرداری نباشند.

برف و کولاک شدید ۱۰۰ روستای مهاباد را در محاصره برف قرار داد

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌‎ای مهاباد گفت: بارش های کم سابقه برف و کولاک شدید موجب شد تا راه ارتباطی ۱۰۰ روستای این شهرستان مسدود شود که تلاش برای بازگشایی آنها به صورت شبانه روزی ادامه دارد.

محسن خادمی با بیان اینکه ۹ اکیپ برف روبی در محورهای مواصلاتی این شهرستان فعالیت دارند افزود: با تلاش شبانه‌روزی عوامل راهداری، راه دسترسی ۶۴ روستای این شهرستان بازگشایی شده و تلاش برای بازگشایی ۳۶ روستای دیگر ادامه دارد.

۲ روی سکه برف در مهاباد

وی با اشاره به اینکه کولاک شدید دید افقی را در مسیرهای روستایی به شدت کاهش داده و عملیات بازگشایی را کند کرده است ادامه داد: هم اکنون تمام امکانات راهداری در مسیرهای روستایی سطح شهرستان از جمله ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین بکار گرفته شده و در حال ارایه خدمات برف روبی و بازگشایی محورهای مواصلاتی هستیم.

وی با بیان اینکه برف و کولاک شدید محورهای مهاباد - پسوه - پیرانشهر ، محور مهاباد - بوکان (جاده برهان) و برای مقاطعی محور مهاباد به سردشت را مسدود کرد ادامه داد: محور مهاباد به بوکان پس از تلاش پنج روزه راهداران بازگشایی شد و هم اکنون تردد خودروها در آن امکان پذیر شده است.

خادمی افزود: در حال حاضر تمام محورهای مواصلاتی بین شهری این شهرستان بازگشایی شده و تنها محور مهاباد به پیرانشهر از مسیر پسوه مسدود است که این محور نیز در حال بازگشایی است.

وی با بیان اینکه برای تسریع در روند عملیات برف روبی از ظرفیت ماشین آلات بخش خصوصی نیز استفاده شده است افزود: هم‌اکنون علاوه بر راهدارخانه مرکزی، چهار راهداری در روستاهای «کیتکه» (گردنه جواله‌ره‌شان)، «کله‌گاوی» ( گردنه زمزیران) و «آفان» در مسیر مهاباد - سردشت و گردنه «قره‌بلاغ» (مسیر مهاباد - بوکان) فعال است؛ ۶۰ مامور راهداری در راهدارخانه‌های این شهرستان حضور دارند و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین نیز در اختیار این واحدها قرار دارد.

ورود ۲ موج بارشی قوی و بارش های سنگین برف در مهاباد هرچند که مصائب و مشکلاتی در زمینه های مختلف با خود به همراه داشت ولی زمستان امسال با مدیریت مناسب دستگاه های خدمات رسان بخوبی مدیریت شد و نشان داد که با اندکی برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم می توان از هزینه های این گونه حوادث کاست و مشکلات کمتری را به مردم تحمیل کرد.

در کنار برنامه ریزی مسوولان به واقع این شهروندان مهابادی هستند که با همکاری و مشارکت خود در زمان برف می‌توانند، مدیریت شهری را در انجام هر چه بهتر اقدامات و مدیریت هوای برفی یاری رسانند.

مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و در یک منطقه کوهستانی و سردسیر واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha