مدیر باغبانی یزد: نیمه دوم سال زمان مناسب تغذیه و هرس درختان انار  است

یزد - ایرنا - مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با توجه به شرایط آب و هوایی استان گفت: زمان مناسب تغذیه و  هرس درختان انار برای پیشگیری از آفت و افزایش باروری و ماندگاری گیاه پنج ماه( آغاز فصل پاییز تا اوایل اسفند) در سال است .

اکبر شیخ علیشاهی روزشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: باغداران برای افزایش تولید و کیفیت محصول انار با توجه به فرصت یک ماهه به این موضوع مهم توجه کنند و در صورت مشاوره به واحد تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ۱۱ شهرستان استان مراجعه کنند.

به گفته وی برای مبارزه با آفت انار خصوصا کرم گلوگاه تاکنون سم مناسبی در مراکز تحقیقاتی تولید نشد،و تغذیه این گیاه هم با کود حیوانی صورت می گیرد و به همین دلیل، انار یکی از سالمترین میوه در بازارهای جهانی است .

این مسئول باغبانی جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: این گیاه با شرایط آب و هوایی و اقلیم بیابانی استان سازگاری زیادی دارد و  سالانه بیش از ۱۰۰هزار تن محصول برداشت می شود.

وی یادآور شد: بخشی از محصول به صورت تازه خوری، مقداری هم به بازارهای داخلی و خارجی عرضه و بخشی هم در واحدهای فرآوری به انواع آب میوه، انار دان ، رب و سایر محصول خوراکی تبدیل می شود و برخی ارقام انار به دلیل برخورداری از کیفیت بالا به خارج صادر می شود.

شیخ علیشاهی بابیان اینکه حدود ۶ هزار هکتار باغ های استان به انار اختصاص دارد اضافه کرد: بخش عمده سطح زیرکشت در شهرستان‌های میبد، اردکان ، یزد ، تفت و ابرکوه  قرار دارد.

۱۰ درصد انار ایران در یزد تولید می شود

وی با اشاره به اینکه ۱۱ رقم از ۴۰ رقم انار تولید استان به دلیل مرغوبیت بالا ارزش صادراتی دارد، تصریح کرد: محصول انار مزیت های زیادی برای فروش در داخل کشور و صادرات دارد و حتی از پوست آن در صنایع استفاده می شود.

 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد بیان کرد: این استان در تولید محصول انار رتبه چهارم را در کشور داراست و ۱۰ درصد آن در این استان تولید می شود.

شیخ علیشاهی خاطرنشان کرد: امسال از پنج هزار و ۸۹۰ هکتار درختان بارور،  ۱۰۱ هزار و ۵۴۷ تن محصول برداشت شد که این میزان تولید نسبت به سال زراعی گذشته پنج درصد کاهش داشت که علت آن بروز سرمای زودرس بهاره و کاهش دمای هوا و سرمازدگی محصول در فصل پاییز بود.

به گفته وی سطح زیرکشت درختان انار استان سال زراعی گذشته پنج هزار و ۹۱۳ هکتار بود، امسال به دلیل پایین بودن نرخ خرید از کشاورزان و تغییر کاربری زمین ها سطح زیرکشت کاهش یافت و تغییر الگوی کشت و جایگزینی کاشت محصول کم آبخواه از دیگر عوامل کاهش است.

شیخ علیشاهی با بیان اینکه یزد رتبه پنجم سطح زیرکشت و رتبه چهارم تولید انار را در کشور دارد، اظهارکرد: میانگین تولید در واحد سطح ۱۹ تن و ۱۶۹ کیلوگرم در هر هکتار است که با توجه به اقلیم استان رقم قابل توجهی است .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ارقام انار مرغوب استان را ملس یزدی، شیرین شَهوار، زاغ عقدا، قصرالدشت شیرازی، ملس سریزد و گِل تفت ذکر کرد و  یادآور شد: انار ملس، دانه سیاه، زاغ عقدا و حصیبی به عراق و دیگر کشور های حوزه خلیج‌ فارس صادر می‌شود.

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد ، ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار ( ۲۹ درصد) زراعی و  ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار ( ۷۱ درصد) به کشت محصول باغی اختصاص دارد.

بخش عمده درآمد کشاورزان یزد مربوط به باغبانی است که از ۷۱ درصد اراضی قابل کشت به محصولات باغی که عمدتا پسته، انار، زردآلو ، زعفران، گیاهان دارویی و دیگر محصولات است، به دست می آید.

۵۹۰ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۳ هزار تن محصول باغی، ۵۳۳ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن محصول دامی حاصل تلاش ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد و سطح زیرکشت درختان انار آن ۶۵۰ هکتار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha