سرما و بی نفتی، قبوض نجومی برق و تهدید کرونا در خاش

زاهدان - ایرنا - سرمای استخوان سوز و یخبندان و مصرف زودهنگام سهمیه ۲۰۰ لیتری نفت سفید و اعلام نشدن سهمیه جدید نفت در کنار قبض‌های نجومی برق و تهدیدات ویروس کرونا شهروندان خاش سیستان و بلوچستان را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

به گزارش ایرنا مردم شهرستان مرزی خاش در جوار رشته کوه آتشفشانی نیمه فعال تفتان "بام شرق ایران" شرایط سخت برف و یخبندان شدید را سپری می کنند.
خانواده های خاشی اعتقاد دارند زندگی در شرایطی که در ۱۲ ساعت برای گرم کردن ۲ اتاق با ۲ چراغ حداقل ۱۰ لیتر نفت نیاز دارد چگونه می توان با این سهمیه اندک شرایط سخت زمستانی را تحمل کرد، دردناک‌تر و سخت‌تر اینکه گرانی تعرفه های مصرفی برق و قبوض نجومی آن و نبود گاز شرایط زندگی را برای مردم این شهرستان دشوار ساخته است.
ساکنان نقاط مختلف شهرستان خاش در ۲۴ ساعت گذشته شب وروز بسیار سردی را سپری کردند و شدت سرمای خاش و حاشیه تفتان بین یک تا ۱۰ درجه زیر صفر احساس شد.
یخبندان شبانه و سرمای شدید شب گذشته نشان داد که زمستان همچنان با سرمای زیاد ادامه دارد و مردم باید خانه نشین شوند.
مراقبت از گلخانه ها و زمین های کشاورزی و پیشگیری از ترکیدگی لوله ها در کنار گرم نگه داشتن منازل مسکونی مردم و مراقبت از دامها در مقابل سرما ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مطالبات مردم برای سهمیه فوق العاده نفت سفید 

سرما و بی نفتی، قبوض نجومی برق و تهدید کرونا در خاش

شهروندان خاش با ابراز گلایه از عملکرد برخی دستگاههای استانی و محلی اعلام کردند که علیرغم پیگیری ها و مطالبات مکررشان برای اعلام سهمیه جدید و فوق العاده نفت زمستانی، مسوولان استانی و شهرستانی شرکت نفت به مطالبات و مشکلات مردم سختی کشیده خاش کمتر توجه کرده اند.
مسلم ریگی یکی از شهروندان خاش به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه برخی مسوولان خاش از جمله شرکت نفت در قبال مشکلات مردم بی تفاوت بوده و اقدام مناسبی برای حل این مشکلات انجام نمی دهند.
وی افزود: قبض های نجومی برق در ماههای اخیر از فصل سرد سال برای مردم خاش کمرشکن شده و مصرف چند روزه ۲۰۰ لیتر سهمیه نفت اعلام شده در پائیز در کنار گرانی و توزیع نشدن گاز مایع در درب منازل سبب شده که مردم این شهرستان در زمستان زندگی مشقت باری داشته باشند.
رضا رحمتی از شهروندان دیگر خاش نیز به ایرنا بیان کرد: با توجه به سرمای هوا در پاییز و زمستان و گرانی برق ضرورت دارد نماینده مردم در مجلس و فرماندار خاش از طریق استاندار و مقامات وزارت نیرو پیگیر کاهش تعرفه باشند تا هزینه مصرفی برق این شهرستان از اوایل پاییز تا آخر زمستان ارزانتر محاسبه شود.
عبدالله قلندرزهی از شهروندان دیگر خاشی نیز اظهار داشت: با توجه به ریزش برف و باران و نیز استقرار توده هوای سرد و شدت سرما و یخبندان تعطیلی مدارس خاش و تفتان باید مورد توجه ستاد مدیریت بحران قرار گیرد.
وی ادامه داد: مدارس شهرستان خاش به اذعان مسوولان آموزش و پرورش دارای استحکام و تجهیزات کافی نبوده و خانواده ها نیز از نبود امکانات گرمایشی و نیز نداشتن نفت کافی به شدت گلایه مندند، بنابراین حضور فرزندان مردم در کلاس درس سرد با دمای منفی هشت و ۱۰ درجه ای که هواشناسی اعلام کرده به صلاح نیست و باید هر چه سریعتر برای رفع این معضل تدبیر شود.
محمدامین قلندرزهی از ساکنان روستای شوگه خاش هم اظهار داشت: پارسال یک واحد آموزشی با کمک مردم روستا و خیران تهرانی در این روستا برای رفاه حال دانش آموزان ساخته شده و علیرغم پیگیری های مردم و مسوولان آموزش و پرورش خاش برای تجهیز کردن و تامین امتیاز برق این مدرسه، متاسفانه شاهد کوتاهی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان هستیم و این مدرسه هیچ گونه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی ندارد و برق نیز از سوی مردم تامین شده است.
وی افزود: برق، آب و گاز مدارس طبق مصوبه مجلس رایگان بوده و مشخص نیست که چرا برای تامین و خرید انشعاب برق مدرسه شوگه خاش که می تواند مشکل سرما و گرما را برطرف کند هیچ گونه اقدامی نمی شود.
این شهروند ادامه داد: از مسوولان اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان انتظار می رود برای ایجاد سرویس های بهداشتی و آبخوری و زمین ورزشی و دیوارکشی مدرسه اقدام کنند.
رضا کردی هم بیان کرد: به دلیل سرما و یخبندان شدید خاش و نبود نفت و گاز، قبض های برق این دوره بسیار کمرشکن بود، برخی شهرهای استان بخاطر مصرف بالا در فصل های گرم سال تخفیف تعرفه برق می‌گیرند، ولی متاسفانه برای شهروندان خاش که مجبورند در فصلهای سرد سال با ۵ تا ۱۰درجه زیر صفر و در شرایط کمبود نفت از وسایل گرمایشی برقی استفاده کنند چنین امتیازی در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به اینکه در اکثر شهرهای کشور مردم از نعمت گاز برخوردار بوده و هزینه اندکی برای گاز پرداخته و از هزینه های بالای برق و بی نفتی راحت هستند، افزود: از مسوولان درخواست می شود برای مقابله با شرایط دشوار سرما و یخبندان و بارشهای برف و باران خاش ضمن پیگیری برای تسریع در گازرسانی به این شهرستان تخفیفات تعرفه مصرفی برق لحاظ شود زیرا باوجود برف و بارندگی و سرمای شدید امسال سهمیه نفت به درستی و در حد نیاز خانوارها توزیع نشده است.

سرما و بی نفتی، قبوض نجومی برق و تهدید کرونا در خاش

برخی فضاهای آموزشی فرسوده و تخریبی هستند

محمدنور هاشمزهی مدیر آموزش و پرورش خاش با اشاره به اینکه اکثر مدارس این شهرستان دارای امکانات گرمایشی هستند و حدود ۹۰ فضای جدید آموزشی و شمار اندکی از مدارس فرسوده و تخریبی اند گفت: برای تامین نیازهای تمام مدارس شهرستان درخواست لوازم استاندارد گرمایشی را داده ایم که به احتمال زیاد تا هفته آینده تحویل این اداره می شوند و در مبحث تامین و توزیع سوخت مدارس نیز مشکلی نداریم و با پیگیری های صورت گرفته نفت مورد نیاز مدارس توزیع شده و با توجه به شرایط دشوار سرمای امسال همچنان پیگیر این موضوع هستیم تا نفت به موقع در اختیار مدارس قرار گیرد. 

تعرفه‌ای بنام سردسیری برق وجود ندارد

مدیر شرکت برق خاش نیز گفت: برای هیچ جای کشور تعرفه و تخفیف مصرفی برق جهت نقاط سردسیری تعریف نشده و یکسان هست و همانطور که گفتم در زمستان تعرفه بنام سردسیری نداریم ولی در تابستان در استان های گرمسیری بویژه استان سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط گرمایی هر شهر مثلا چابهار با تخفیف بیشتر ولی شهرهایی مثل زاهدان با تخفیف کمتر محاسبه می شود.
الیاس ابراهیمی در گفت و گو با ایرنا افزود: تعرفه برق را هیات وزیران تعریف و تعیین می‌کند و نرخ آن ثابت است.
وی بیان کرد: از اول بهمن ماه بر اساس مصوبه دولت در خصوص اجرای بند "ی" تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ درباره آیین‌نامه تعرفه برق اجرایی شده و یارانه انرژی برق از این پس عادلانه و هدفمند خواهد بود.
ابراهیمی ادامه داد: یارانه برق تاکنون بر اساس میزان مصرف پرداخت می‌شد و مشترکانی که برق بیشتری مصرف می‌کردند از یارانه بیشتری برخوردار بودند، اما از این پس، آن بخش از انرژی برق که در چارچوب الگو مصرف می‌شود یارانه دریافت می‌کند و یارانه پرمصرف‌ها برای آن بخشی که بیش از الگو مصرف می‌کنند به صورت پلکانی کاهش می‌یابد.
وی اظهار داشت: بر اساس این آیین‌نامه که با هدف ترغیب پرمصرف‌ها برای مصرف بهینه و در چارچوب الگوی برق اجرا می‌شود، تعرفه مشترکانی که در چارچوب الگوی برق انرژی مصرف می‌کنند با یارانه کامل و بدون تغییر محاسبه خواهد شد. 
مدیر برق خاش بیان کرد: پنجم دی‌ماه هیات وزیران با استناد به حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ کرده و طبق این آیین‌نامه، مشترکانی که زیر الگوی مصرف تعیین شده برای هر منطقه برق مصرف می‌کنند، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه‌ای استفاده می‌کنند؛ اما مشترکانی که بیشتر از الگو برق مصرف می‌کنند به صورت پلکانی و در سطوح ۱.۵، ۲ و بیش از ۲ برابر الگو، یارانه شان کاهش یافته و حذف می‌شود.
وی گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، بیش از ۷۵ درصد مشترکان این صنعت تا سقف الگو، برق مصرف کرده و بقیه مصرف‌کنندگان بالاتر از سقف الگو از این انرژی مهم استفاده می‌کنند، که تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی‌توجهی به میزان استفاده خود از انرژی کلیدی برق، بیش از ۲ تا چندین برابر بالاتر از الگوی تعیین شده، برق مصرف می‌کنند.
ابراهیمی افزود: در این آئین‌نامه تغییرات انجام شده در بخش نظام تعرفه‌گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز مدنظر قرار گرفته به‌طوری‌ که اگر مشترکان در چهار ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر برق مصرف کنند، از پاداش مدیریت مصرف بهره‌مند می‌شوند.
وی گفت: اگر مشترکی که امسال ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه در فصل گرم برق مصرف کرده و سال آتی در زمان مشابه ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند و در نتیجه یکصد کیلووات ساعت کمتر از الگو از برق استفاده کند، از یک پاداش کم‌مصرفی برابر نرخ هزینه تامین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی بهره‌مند خواهد شد، و در صورتی که این کاهش مصرف در ایام پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به ۲ برابر افزایش می‌یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.

سرما و بی نفتی، قبوض نجومی برق و تهدید کرونا در خاش

افزایش سهمیه نفت سفید در دست پیگیری است

صاحب‌گل صالحی فرماندار خاش نیز در پاسخ به مطالبات مردمی در خصوص پیگیری برای اعلام کالابرگ جدید و یا تخصیص سهمیه فوق العاده نفتی برای مصرف مردم در فصل سرد سال گفت: پیگیری لازم برای اعلام سهمیه جدید نفت زمستانی انجام شده و امیدواریم شرکت نفت به این مطالبه مردم پاسخ مثبت دهد.
مدیر شرکت نفت ناحیه خاش با وجود پیگیری خبرنگار ایرنا تا لحظه تنظیم گزارش پاسخی به مطالبات مردمی نداده اما در روزهای اخیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان، در اطلاعیه ای اعتبار دریافت ۲۰۰ لیتر سهمیه نفت سفید در شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز، هامون، خاش و تفتان اعم از شهری، روستایی و عشایری را تا پنجم بهمن ماه و اعتبار سهمیه نفت سفید در شهرستان های زاهدان، میرجاوه، سراوان، مهرستان، سیب و سوران و گلشن اعم از شهری، روستایی و عشایری تا ۱۵ بهمن ماه جاری اعلام کرده است.

سرما و یخبندان شبانه در نقاط شمالی و مرکزی استان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر وزش باد، سرمای هوا و یخبندان موقت شبانه در روزهای پیش رو برخی نقاط شمالی و مرکزی استان را فرا می گیرد که ممکن است سبب بروز خسارت به محصولات کشاورزی شود.
حیدری افزود: توصیه می شود کشاورزان، گلخانه داران و فعالین دام و طیور ساکن نیمه شمالی استان برای جلوگیری از هرگونه خسارت های احتمالی باد شدید و سرما، اقدامات لازم را انجام دهند.
وی گفت: تهیه سوخت کافی و کنترل سامانه های گرمایشی برای گلخانه ها و سالن های پرورش دام و طیور، تخلیه آب سامانه های آبیاری تحت فشار و کنترل ضد یخ ماشین آلات کشاورزی در مناطق مرتفع از جمله اقداماتی است که برای شرایط پیش رو توصیه می شود.
وی ادامه داد: با توجه به احتمال وقوع توفان شن و کاهش شدید دید افقی در برخی محورهای ارتباطی شمال استان به ویژه محور زاهدان-زابل توصیه می شود از سفرهای غیرضرور تا زمان عادی شدن شرایط خودداری شود.

شهرستان خاش به سبب قرارگرفتن در حاشیه کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان منطقه سردسیر استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود و گازرسانی به این شهرستان برای کاهش هزینه های برق مصرفی و مشکلات کمبود و یا نبود نفت و گاز از مطالبات مهم مردم منطقه به شمار می رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha