واکنش ها به اظهارات بایدن درباره اوکراین از واشنگتن تا کی یف

نیویورک- ایرنا- اظهارات جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین و اشاره او به واکنش کمترغرب به تهاجم کوچک مسکو به کی یف، انتقاداتی علیه او را از واشنگتن تا کی یف به همراه داشته است.

بسیاری جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را پس از این اظهار نظر در نخستین نشست خبری اش در روز چهارشنبه متهم کردند به روسیه برای حمله به اوکراین چراغ سبز نشان داده است.

رئیس جمهوری دموکرات آمریکا روز بعد سعی کرد در مورد موضع خود توضیح دهد و گفت که هرگونه ورود نیروهای روسیه به اوکراین به عنوان یک تهاجم تلقی خواهد شد. اما پیش از این اظهارات، رهبران اوکراین به اظهارات بایدن واکنش نشان دادند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در توئیتر خود نوشت: می‌خواهیم به قدرت‌های بزرگ یادآوری کنیم که هیچ تهاجم کوچک و ملت‌های کوچکی وجود ندارد. همان‌طور که هیچ تلفات جزئی و اندوه کمی به دلیل از دست دادن عزیزان وجود ندارد.

شبکه خبری ان بی سی آمریکا نوشت بایدن روز چهارشنبه به مناسبت یک سال ریاست جمهوری خود در در کنفرانس خبری حاضر شد و با صراحتی غیرعادی برای یک رهبر جهانی در میانه چنین بحرانی صحبت کرد.

او درباره ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت که حدس من این است که او وارد اوکراین خواهد شد. او باید کاری انجام دهد.

رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در صورت حمله به اوکراین، همتای او در کرملین مسئول خواهد بود، اما به نظر می رسد که اگر روسیه حمله محدودتری انجام دهد، اختلافات در ائتلاف ناتو می تواند به واکنش ملایم تری منجر شود.
درپی این اظهارات بایدن، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که اگر نیروهای نظامی روسیه وارد مرز اوکراین شوند، به منزله حمله و تهاجم دوباره است و با واکنش و پاسخ سریع، شدید و متحد آمریکا و متحدانش مواجه خواهد شد.

دیمیترو کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین هشدار داد که اظهارات بایدن می‌تواند پوتین را دعوت به اقدام کند. او به وال استریت ژورنال گفت که ما نباید به پوتین کوچکترین فرصتی بدهیم تا به عملیات شبه تهاجم یا تهاجم کوچک فکر کند.

در واشنگتن، سناتور راب پورتمن از ایالت اوهایو، گفت که هر گونه تهاجم ارتش روسیه به اوکراین باید به عنوان یک تهاجم بزرگ تلقی شود، زیرا این اقدام باعث بی ثباتی اوکراین و کشورهای آزادیخواه در شرق اروپا می شود.

 پورتمن بخشی از یک هیات دو حزبی متشکل از سناتورهای آمریکایی بود که برای گفت و گو درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین با ولودیمیر زلنسکی و دیگر مقامات اوکراینی به کی یف سفر و گفت و گو کرد.

جان هربست، سفیر سابق آمریکا به ان بی سی نیوز گفت که "اظهارات تاسف بار" بایدن در روز چهارشنبه تلاش های دولت آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش جدید  از سوی کرملین در اوکراین را به تعویق انداخت.

 در پی این سخنان بایدن، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ژنو سوئیس به شبکه ای بی سی گفت: که به روسیه با صراحت گفته ایم که هرگونه ورود نیروهای روسی به سرزمین‌های اوکراین با پاسخی "سریع، شدید و متحد" روبرو خواهد شد.

 این مقام دولت بایدن افزود که دو راه پیش رو است. یکی دیپلماسی و گفت و گو و دیگری تجاوز روسیه است که پیامدها و عواقب جدی در پی خواهد داشت.

 بلینکن در پاسخ به این سوال که آیا به جنگ نزدیک تر هستیم، گفت: شما واقعا باید این سوال را از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بپرسید.

وزیر خارجه آمریکا افزود که واشنگتن برخی از نگرانی‌های عمیق خود و همپیمانانش درباره اقدامات روسیه را به صورت کتبی ارائه خواهد داد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز روز جمعه به وقت محلی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برنامه ای برای خروج شهروندانش از اوکراین درصورت لزوم دارد، افزود که ما درحال حاضر هشدار سطح ۴ در مورد ویروس کرونا را برای اوکراین صادر کرده ایم و به شهروندان آمریکایی در مورد احتمال حمله نظامی روسیه در اوکراین آگاهی داده ایم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد ما برنامه ریزی دقیق اضطراری را انجام می دهیم، همانطور که همیشه در هر وضعیت امنیتی در کشورهای مختلف جهان این کار را انجام می دهیم. وزارت امور خارجه آمریکا این ارزیابی را انجام می دهد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha