آخرین خبرها از تلاش امدادگران برای بازگشایی جاده‌های برفی کشور

استان ها - ایرنا - به دنبال بارش سنگین برف، برودت هوا و یخبندان در برخی از جاده های مواصلاتی سراسر کشور عملیات امداد رسانی با تلاش نیروهای راهداری و تیم امداد و نجات در مناطق حادثه دیده همچنان امروز جمعه ادامه دارد.

سازمان هواشناسی اعلام کرده است که با ورود سامانه بارشی از سمت غرب و شمال غرب کشور در استان‌های ساحلی خزر، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهار محال و بختیاری،کهگیلویه و بویر احمد، شمال و شرق خوزستان، همدان، مرکزی و به تدریج برای قزوین، البرز و تهران بارش باران، وزش باد و برای مناطق کوهستانی کولاک برف ادامه دارد.

این سامانه روز جمعه در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، ارتفاعات سمنان و شرق استان تهران سبب بارندگی به همراه داشت و بسیاری از محورهای ارتباطی را مسدود کرده است و امدادرسانی ها همچنان در این استان ها ادامه دارد.

گلستان

بارش برف و باران که از شامگاه دیشب پنجشنبه در گلستان آغاز شده به بسیاری از زیرساخت‌های استان آسیب وارد کرده است. بروز آب گرفتگی ، قطع برق و گاز و مسدود شدن جاده‌های روستایی از جمله پیامدهای فعالیت سامانه جوی از شب گذشته تاکنون است.

 بارش شدید برف و تندباد، برق ۱۲۷ روستای واقع‌شده در مناطق کوهستانی و ارتفاعات استان را قطع کرد که تلاش برای وصل‌کردن آن ادامه دارد.

با تلاش نیروهای امدادی تاکنون برق ۹۲ روستا وصل شده و تلاش برای برق‌دار شدن روستاهای باقی مانده همچنان ادامه دارد. به‌دلیل مسدود بودن راه های ارتباطی ، خدمات رسانی و اتصال برق در روستاهای باقی مانده به کندی انجام می شود.

بارش بیش از ۵۲ میلیمتر باران طی کمتر از ۲۴ ساعت در بندرترکمن، این شهر ساحلی غرب گلستان را با آب‌گرفتگی و بروز مشکل برای شهروندان مواجه کرد.

 بر اثر بارندگی که از شامگاه دیشب پنجشنبه در بندرترکمن آغاز شده و امروز جمعه نیز ادامه یافت، بخش های زیادی از محله امیرکبیر این شهر دچار آب گرفتگی شد.

مشکلات قطع برق روستاهای کوهستانی و برف‌گیر استان ناشی از ریزش برف، سرمای هوا و طوفان شب گذشته با تلاش نیروهای امدادی در حال برطرف شدن است.

چهارمحال و بختیاری

امدادرسانی به ۲۵۰خانوار گرفتار در برف و کولاک در بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته صورت گرفته است . با آغاز بارش برف و کولاک از پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه تاکنون در جاده مواصلاتی استان به خصوص در شهرستان کوهرنگ از شهرکرد تا گردنه تاراز، امدادرسانی امدادگران این جمعیت  با حضور ۱۰ تیم عملیاتی و با استفاده از هفت دستگاه آمبولانس و سه دستگاه خودرو کمک دار با تجهیزات کامل انجام شد.

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۰نفر امدادگر و نیروی کادر در قالب ۲۱ تیم عملیاتی با استفاده از ۲۵دستگاه آمبولانس و ۱۳ دستگاه خودرو نجات و ۲۰ دستگاه خودرو کمک دار در محورهای مواصلاتی استان  به امدادرسانی به گرفتاران در برف و کولاک پرداختند.

خراسان شمالی 

در پی بارش برف و کولاک شدید در جاده‌های خراسان شمالی، تیم‌ عملیاتی هلال ‌احمر استان به محورهای مواصلاتی اعزام شدند و هم اکنون در حال امدادرسانی و خدمات رسانی به مسافران و خودروهای گرفتار در برف هستند.

گردنه امین الله در مسیر بجنورد – آشخانه بار دیگر به علت بارش برف، کولاک شدید و نبود دید کافی تا اطلاع بعدی بسته شد. هم اکنون کولاک شدید برف در مسیر بجنورد-جنگل گلستان، بویژه در گردنه امین الله وجود دارد و به همین دلیل و برای تامین و ارتقای تردد جاده ای، مسیر بسته شده است.

 مسیر گردنه امین الله که صبح امروز به علت بارش برف و کولاک مسدود شده بود با تلاش راهداران مقارن ظهر بازگشایی شده بود.

 اکنون به علت بارش برف و لغزندگی جاده، تردد کشنده ها در گردنه اسدلی در مسیر بجنورد-اسفراین تا اطلاع بعدی ممنوع است.

امدادرسانی به ۱۴۰ مسافر گرفتار در برف و کولاک محورهای ارتباطی این استان امروز- جمعه- انجام شد که این روند همچنان ادامه دارد.

فعالیت حضوری تمامی مدارس خراسان شمالی به دلیل برودت هوا، بارش برف و لغزندگی معابر و جاده‌ها در نوبت صبح روز شنبه دوم بهمن ماه تعطیل شد.

همچنین به ۸۸۰ مسافر امداد رسانی شد و سه نفر از مسافران گرفتاران در برف و کولاک نیز توسط خانه هلال امر چناران شهر اسکان اضطراری داده شده اند.

کردستان 

 راه ارتباطی ۶۰۰ روستای استان کردستان که بدلیل بارش برف و کولاک بسته شده بود هنوز بازگشایی نشده است.  بر اساس گزارشات ارسالی از راهداری شهرستان‌های تابعه و مرکز مدیریت راه‌های استان از روز جمعه راه ارتباطی ۲۵۱ روستای استان بازگشایی شده و راه حدود ۶۰۰ روستا هنوز مسدود است.

با توجه به بارش برف سنگین و کولاک شدید راه راتباطی ۲۰۰ روستای شهرستان بانه مسدود است. به علت بارش برف سنگین و کولاک شدید بسیاری از راههای شهرستان بانه بسته است و راهداران در حال بازگشایی این راهها هستند.

محور سقز ـ بانه که به علت سقوط بهمن، کولاک شدید و دید کم مسدود شده بود بعد از فروکش کردن کولاک بازگشایی شد. تردد در این محور در طول بارش های چند روز قبل با مشکل مواجه بود و اکیپ های راهداری بصورت شبانه روزی در تلاش برای برفروبی آن بودند و امروز بطور کامل این جاده بازگشایی شد.

جاده سقز - بانه یکی از محورهای برف گیر منطقه است و با بارش های برف در گردنه های این جاده باعث مسدود شدن جاده می شود، ۲ روز قبل در این محور بعلت وقوع بهمن جاده مسدود شده بود.

گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد اورامان به دلیل سقوط بیش از حد بهمن تا اطلاع ثانوی مسدود اعلام شد.گردنه ژالانه محور ارتباطی شهرستان های سرواباد و مریوان به پاوه و نوسود در استان کرمانشاه و همچنین محور ارتباطی سروآباد به هورامان تخت و ۱۰ روستای تابعه آن روز گذشته که بعد از ۷۲ ساعت مسدود بودن بازگشایی شده بود، دوباره مسدود شد.

در حال حاضر از مجموع ۷۳ روستای تابعه شهرستان سروآباد راه ارتباطی ۹ روستا همچنان مسدود است و تلاش راهداران این است که تا پایان امروز این مسیرها بازگشایی شوند.

در ۴۸ ساعت گذشته ۲ مادر باردار که به علت بارش برف سنگین گیر کرده بودند نجات یافتند.

 یک پیرزن ۷۰ ساله مریوانی که برای تامین غذا و مایحتاج از خانه بیرون رفته و گرفتار برف و سرمای شدید شده بود با حضور به موقع نیروهای سپاه سروآباد از مرگ حتمی نجات یافت.

آذربایجان شرقی 

با توجه بارش برف و کولاک در مناطق کوهستانی این استان تردد در این مناطق با زنجیرچرخ امکان پذیر است.سطح این جاده ها در این مناطق به علت برودت هوا لغزنده است و هم اکنون راه های اصلی، فرعی و شریانی استان باز بوده و تردد در آنها بدون هیچ مشکلی در جریان است.

 بارش برف و کولاک چند روز گذشته به ویژه شامگاه روز گذشته موجب بسته شدن راه ارتباطی تعدادی از روستاهای شهرستان‌های مختلف استان از جمله اهر، مرند، هشترود، چاراویماق، ورزقان، مراغه، بستان‌آباد، میانه، سراب شده است.

با تلاش نیروهای راهداری از ساعات اولیه بارش عملیات برف‌روبی و نمک و شن پاشی در جاده های مختلف استان آغاز شده تلاش برای بازگشایی راه های روستایی نیز در جریان است.

آخرین خبرها از تلاش امدادگران برای بازگشایی جاده‌های برفی کشور

کرمانشاه 

بارش برف در استان کرمانشاه که از اوایل هفته جاری آغاز شده بود تا پنجشنبه شب ادامه داشت و بیشتر مناطق استان را در برگرفت و منجر به انسداد راه های اصلی ، فرعی و روستایی و قطع برق تعدادی از روستاها شد.

نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر علاوه بر امدادرسانی به این تعداد از شهروندان، نسبت به آزادسازی ۲ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو گرفتار در برف نیز اقدام کردند.

بیشترین بارش با ۱۹ سانتی‌متر از جوانرود گزارش شد.پس از جوانرود، شهرهای کرندغرب با ۱۷ و پاوه و ثلاث باباجانی با ۱۶ سانتی‌متر بیشترین بارش برف را داشتند.

اسلام آبادغرب و گواور به عنوان سردترین شهرهای استان در شب گذشته یاد کرد و گفت: دمای این دو شهر به ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر رسید.

تهران 

جاده کوهستانی هراز که به دلیل کولاک شدید،ساعاتی مسدود شده بود بازگشایی و تردد خودروها به صورت روان و عادی در این جاده جریان دارد.

جاده هراز توسط راهداران بازگشایی شده و محورهای شریانی تهران؛دماوند – فیروز کوه- و گردنه گدوک برف روبی و باز گشایی شده است.

وضعیت ترافیک مسیرهای فیروزکوه، امام رضا(ع) و بزرگراه حرم به حرم تردد وسایل نقلیه از دو مسیر رفت و برگشت محور فیروز کوه  روان درجریان است.

آزاد راه تهران - شمال و جاده قدیم کرج - چالوس که از ساعت ١٩ دیشب بر اثر برف و کولاک بسته شده بود توسط راهداران بازگشایی شد.

مازندران 

 بازگشایی جاده چالوس به تهران از صبح امروز جمعه ، وضعیت تردد خودروها در محورهای کندوان و هراز را در برخی نقاط پرحجم و سنگین کرد. با تلاش راهداران و نیروهای امدادی این محورها از صبح امروز بازگشایی شد و هم اکنون تردد خودروها در آن جریان دارد. 

با توجه به ناپایداری جوی، از سفرهای غیرضروری بویژه در محورهای کوهستانی و ارتفاعات خودداری کنند و در صورت لزوم علاوه بر همراه داشتن تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ از سالم بودن سامانه گرمایشی خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنند.

محور چالوس به کرج که از شب گذشته به دلیل کولاک شدید و بارش برف مسدود شده بود ، بازگشایی شده است. کندوان شب گذشته با توجه به کولاک شدید همراه با بارش برف که علاوه بر کاهش دید موجب افزایش لغزندگی سطح جاده نیز شده بود بر روی وسائل نقلیه موتوری بسته شد.

لرستان 

 آزادراه خرم‌آباد - پل زال این محور امروز جمعه پس از یک هفته تلاش عوامل راهداری به طور کامل بازگشایی و تردد در آن برقرار شد. محور آزاد راه خرم آباد - پل زال هفته گذشته بر اثر بارش شدید باران و برف در چند نقطه دچار ریزش کوه، سیلاب و آبشستگی شده بود. اکنون تردد در هر ۲ خط رفت  و برگشت این مسیر برقرار شده است.

 راه ارتباطی هفت روستای بخش معمولان لرستان به دلیل بارش برف سنگین و کولاک مسدود شده است و تلاش برای بازگشایی این مسیرها ادامه دارد.

این روستاها شامل ریخان یک ، ۲ و سه ، دره سید، سرفراش ، انارو و دارصافه می باشند که با اعلام به اداره راهداری شهرستان پلدختر عوامل به محل اعزام شده و عملیات بازگشایی راه ها را آغاز کردند.

جاده  کوهستانی پلدختر - میانکوه شرقی به خرم آباد که روز پنجشنبه (دیروز) به علت ریزش برف سنگین و کولاک در گردنه دهلیج مسدود شده بود همچنان مسدود است.

راه ارتباطی ۲۱۰ روستای استان که به دلیل بارش برف و کولاک مسدود شده بود امروز جمعه بازگشایی شد.

۸۰ نفر از در راه ماندگان در اثر بارش برف و کولاک شب گذشته در پایگاه امداد و نجات زالیان اسکان اضطراری شدند.

همدان 

طی شبانه‌روز گذشته ۲ هزار و ۱۵۰ کیلومتر از جاده‌ها و محورهای ارتباطی این شهرستان، برف‌روبی و پاکسازی شده است.در تمامی محورهای مواصلاتی این شهرستان به ویژه ملایر- همدان از گردنه زاغه، ملایر به اراک در چشمه‌علی‌محمد و ملایر به توره ، شاهد ریزش برف سنگین در ۲۴ ساعت گذشته بودیم.

دراین مدت یک‌هزار و ۸۷۰ تُن ماسه‌پاشی در تمامی محورهای حوزه استحفاطی شهرستان ملایر انجام شد. با کمک نیروهای راهداری به ۱۷۵ خودرو در راه‌مانده نیز امدادرسانی شد.

همچنین با وجود ریزش، تمامی راههای ارتباطی اصلی و فرعی شهرستان ملایر باز است که البته تردد در این مسیرها به کندی و با زنجیرچرخ جریان دارد.

بارش برف و کولاک زمینی در روز گذشته موجب محدودیت دید و مسدود شدن جاده های همدان به سمت کرمانشاه و سنندج شد همچنین تردد از مسیر  همدان به سمت ملایر نیز امکان پذیر نبود.

یک هزار و ۵۴۸ مسافر گرفتار در برف طی ۲۴ ساعت گذشته با همت امدادگران جمعیت در این استان اسکان اضطراری داده شدند.

آذربایجان غربی 

چهار محور ارتباطی در شمال و جنوب استان به دلیل کولاک شدید مسدود شده است. هم اکنون به دلیل کولاک محورهای ارتباطی مهاباد- بوکان، مهاباد – پیرانشهر، پیرانشهر – تمرچین و نیز محور خوی - چالدران به دلیل وزش باد و کولاک شدید مسدود است.

۱۰۰ دستگاه خودرو گرفتار شده در برف و کولاک محورهای فرعی و روستایی که قادر به ادامه راه نبودند، از شب گذشته تاکنون با تلاش راهداران و نیروهای امدادی رهاسازی شد.

۵۱ دستگاه خودرو شامل ۴۶ خانوار اهل روستاهای باروق آذریجان غربی که در راه‌های روستایی برف و کولاک شدید گرفتار شده بودند، توسط امدادگران نجات یافتند.

سرنشسینان ۲۶ خودرو که در برف و کولاک محورهای مواصلاتی شهرستان چالدران گرفتار شده بودند، با تلاش امدادگران نجات یافتند. در این تعداد خودرو ۷۸ سرنشین حضور داشتند که در برف و کولاک گرفتار شده بودند.

این خودروها در محور های مواصلاتی چالدران به خوی و چالدران به ماکو در حال حرکت بودند که به علت کولاک شدید، امکان ادامه حرکت برای آنان میسر نبود.

بارش برف در مناطق کوهستانی و ارتفاعات این شهرستان، راه های ارتباطی حدود ۳۵ روستای بالادست را مسدود کرده که با تلاش راهداران در حال بازگشایی هستند.

همچنین به علت برودت شدید هوا، وجود یخبندان و حجم بارش برف، آموزش حضوری مدارس در برخی مناطق استان روز شنبه تعطیل است.

خراسان جنوبی 

محورهای نهبندان - شهداد و نهبندان - زاهدان به دلیل توفان، گرد و خاک و کاهش دید افقی تا اطلاع ثانوی مسدود است. محورهای مواصلاتی استان با پدیده ریزش برف یا گرد و غبار مواجه هستند و رانندگان باید احتیاط کافی و سرعت مطمئنه را رعایت کنند.همچنین با توجه به ریزش شدید برف در برخی جاده‌های استان به‌ویژه جاده بیرجند - قاین، تردد در این محور فقط با استفاده از زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

سمنان 

جاده شاهرود به آزادشهر در شمال شهرستان شاهرود از قبل از پلیس راه به دلیل برف و بوران شدید بسته شده است. امکان تردد در مسیرهای شمالی شهرستان شاهرود دستکم تا ساعت ۲۰ امشب وجود ندارد و بعد از آن نیز باید درباره بازگشایی بر اساس شرایط آب و هوا تصمیم گیری شود.

خوزستان 

 جاده اندیکا - شهرکرد با تلاش راهداران بازگشایی شده و تردد در این مسیر از سر گرفته شده است. تردد در این مسیر هم اکنون به روال عادی برگشته اما همراه داشتن زنجیر چرخ از ملزومات سفر در این جاده است .

 گردنه چری هم با تلاش راهداران کوهرنگ بازگشایی شده و تردد در این مسیر با زنجیر چرخ روان گزارش شده است .

 ۴۸ فرد گرفتار در برف و کولاک منطقه گردشگری تاراز در شهرستان اندیکا امدادرسانی و اسکان داده شدند.

خراسان رضوی 

بر اساس اعلام راهداران و سامانه‌های نظارتی، از بامداد امروز جمعه بارش برف در جاده های استان آغاز شده و هم اکنون بیشتر جاده‌های اصلی استان سفید پوش و لغزنده شده است.

هم اکنون بارش برف در جاده‌های قوچان، سبزوار، نیشابور، کاشمر و همچنین مسیرهای پرتردد باغچه -تربت حیدریه، درگز-قوچان، کاشمر - نیشابور و مشهد-کلات گزارش شده است.

بر اساس اعلام مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی از شب گذشته یک سامانه بارشی وارد استان شده و بارشها به صورت برف و باران پراکنده در سراسر استان تا فردا ادامه خواهد یافت همچنین طی امشب و اوایل وقت فردا صبح شاهد پدیده مه‌گرفتگی و کاهش دید در اغلب مناطق استان خراسان رضوی خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha