آیین بزرگداشت عارف قزوینی در همدان برگزار شد

همدان-ایرنا- آیین هشتاد و هشتمین سالروز درگذشت «عارف قزوینی» شاعر ملی همزمان با جشنواره زمستانی همدان در مزار این شاعر در آرامگاه بوعلی سینا با حضور تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی و ادبی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان روز شنبه در این آیین با اشاره به ضرورت راه اندازی تورهای گردشگری به مناسبت بزرگداشت شخصیت های تاریخی، گفت: ظرفیت‌های استان در حوزه گردشگری فراوان است و از این ظرفیت‌ها می‌توان در راستای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در حوزه‌های مختلف بهره برد.

«علی خاکسار» اظهار داشت: باید با برپایی این چنین آیینی یاد و خاطر مشاهیر بزرگ کشور را زنده نگه داشت.

آیین بزرگداشت عارف قزوینی در همدان برگزار شد

وی از اجرای ۲۴ عنوان برنامه به مناسبت جشنواره زمستانی همدان خبر داد و افزود: دوازدهمین جشنواره زمستانی همدان که از ۲۷ دی آغاز شده تا ۱۱ بهمن‌ ادامه دارد و برنامه‌های فرهنگی و تفریحی متنوعی در آن گنجانده شده است.

آیین نکوداشت عارف قزوینی شاعر و تصنیف ساز معاصر با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر در در کنار مقبره وی در آرامگاه بوعلی سینا شهر همدان برگزار شد.

در این آیین «حسین زندی» روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی به بیان مطالبی درباره زندگی عارف پرداخت و در خلال برنامه «کاظم مرادی» هنرمند موسیقی آوازی همدان چند تصنیف از عارف قزوینی اجرا کرد و «محمد افشار» مسئول انجمن شاهنامه‌خوانی چکاد نیز اشعاری از عارف خواند.

«ابوالقاسم عارف قزوینی» شاعر، ترانه‌سرا، تصنیف‌ساز و موسیقی‌دان نامدار ایرانی بود که در مبارزه‌ ملت ایران برای تحقق مشروطیت با استفاده از ترانه‌های سیاسی و اجتماعی خود نقش مهمی را در آگاهی و بیداری افکار عمومی ایفا کرد.  

وی متولد ۱۲۵۹ قزوین و در گذشته ۲ بهمن ۱۳۱۲ در همدان است و دوم بهمن، یادآور سالروز درگذشت این شاعر، موسیقی‌دان و تصنیف‌ساز ایرانی بود که تصنیف‌های ماندگاری چون «از خون جوانان وطن لاله دمیده» و  «دیدم صنمی، سرو قدی روی چو ماهی» را از خود به یادگار گذاشت؛ تصنیف‌هایی که تاکنون خوانندگان ایرانی اجراهای متفاوتی از آنها داشته‌اند.

عارف قزوینی دوم بهمن ۱۳۱۲در همدان جان به جان آفرین تسلیم کرد و در مقابل ورودی مقبره حکیم ابن سینا به خاک سپرده شد.

آیین بزرگداشت عارف قزوینی در همدان برگزار شد

انجمن چکاد همدان با چهار سال سابقه فعالیت در زمینه شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی به دبیری محمد افشار، به صورت هفتگی در محل برج قربان فعالیت می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha