فرماندار: راه های روستایی بیجار تا آخر وقت روز شنبه بازگشایی می‌شود

سنندج- ایرنا- فرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان بیجار با اشاره به اینکه تمام روستاهای بیجار که در نوبت اول بارش برف بسته شده بودند بازگشایی شده اند گفت: در نوبت دوم بارش برف هم راه حدود ۱۰۰ روستا بسته شد که تلاش می کنیم تا آخر وقت امروز همه آنها را بازگشایی کنیم.

علی اکبر ورمقانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا طول راه های روستایی شهرستان بیجار را حدود هزار و ۵۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: تمام مسیرها یک الی سه مرتبه برف روبی و بازگشایی شده اند به طوری که می توان گفت در طول ۷۲ ساعت گذشته افزون بر ۲ هزار ۵۰۰ کیلومتری راه روستایی و بین شهری در بیجار برف روبی شده است.

وی افزود: تجهیزات راهداری شهرستان جوابگوی این مساحت و کار نیست با همکاری معادن، شرکت سیمان کردستان و بخش خصوصی که پای کار آمدند، توانستیم خدمت رسانی و امداد در جاده ها را سرعت بخشیده و در بازگشایی مسیرها قدرت بیشتری را در میدان ثبت کنیم.

او با اشاره به اینکه بیجار پایدارترین شهرستان کردستان در برق، آب و گاز بود افزود: در بحث تامین آرد و نان هم در شهرستان مشکل خاصی پیش نیامد و حضور به موقع و تامین نیاز مردم در کمترین زمان ممکن قابل توجه، تقدیر و تشکر است که در این برف و کولاک، مردم کمترین دغدغه ای  برای تامین نان و قوت روزانه نداشتند.

فرماندار بیجار با بیان اینکه با امکانات موجود شهرداری بیجار، استفاده از تمامی ظرفیت ها و نیروی انسانی، کوچه به کوچه سعی شده است برف روبی شود یادآور شد: امروز با توجه به پایداری آب و هوا، نقطه های مانده در شهر برفروبی خواهد شد نمی توان توقع داشت بارش برف چند روزه را در یک روز تمام کنیم، دور از عقلانیت است، نیازمند همیاری و همکاری بیشتر مردم هستیم که تا امروز هم همیار بودند و صبوری به خرج دادند.

وی گفت: پلیس راه و دهیاری ها توانستند از ورود مسافران به جاده ها پیشگری کنند و تعداد امداد و نجات ها را به حداقل رسانند، بیشترین امداد رسانی ها از سمت برگشت به شهرستان بود که با حضور به موقع عوامل امدادی و راهداری، ختم به خیر شد.

ورمقانی با اشاره به اینکه بیجار پهناورترین شهرستان استان کردستان است تاکید کرد: علیرغم وسعت راه و دوری مسیرها، کمترین امکانات و تجهیزات را داریم اما با مدیریت درست، خدمت جهادی و تلاش شبانه روزی توانستیم این نعمت اللهی را با خاطره ای خوش تبدیل کنیم.

فرماندار بیجار با اشاره به اینکه چهار مسجد امام حسین(ع)، ولی عصر(عج)، موسی بن جعفر(ع) و حضرت محمد (ص) محل اسکان مسافران بود اظهار داشت: هیات امنای مساجد در این چند روزه با همه امکانات در خدمت مردم بودند و با همیاری هلال احمر، مسافران در راه مانده ساعاتی را در بیجار مهمان بودند.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

۲ موج بارشی در روزهای دوشنبه و پنج شنبه هفته گذشته کردستان را در بر گرفت که باعث بارش برف و کولاک سنگین و مشکلاتی برای تردد مردم در این استان شد.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha