۱ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84621392
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تیوپ سواری، اوج جذابیت با چاشنی مصدومیت

همدان- ایرنا- سپیدپوش شدن همدان پس از هفته‌ها انتظار فرصتی را ایجاد کرده تا مردم دل به رخت سفید طبیعت زده و تیوپ سواری و لیزخوردن در شیب‌های دامنه ارتفاعات منطقه را به لذتی پرهیجان توام با اتفاقات تلخ و شیرین بازهم تجربه کنند.

به گزارش ایرنا، دامنه کوه‌ها و ارتفاعات شهر کوهستانی همدان در این روزها و همزمان با تعطیلی جمعه میعادگاه بازی عصرگاهی و شبانه انبوه جوانان و نوجوانانی است که با همراه داشتن تیوپ‌های باد کرده بزرگ و کوچک بدون توجه به خطرات احتمالی، به سوی حوادث ناخوشایند می‌شتابنند.

در این روزهای سرد و برفی، تیوپ سواری یکی از بازی های پرهیجان و پرطرفدار جوانان همدانی در دامنه کوهها و تپه ماهورهای شیب دار است هر چند با وجود هیجانات این بازی مهیج، چندان هم بی‌خطر نیست.

امروز با گردش در منطقه جنوبی شهر همدان، شیب‌های تند بلوار ارم و مسیر منتهی به حیدره، امامزاده کوه، عباس آباد و دره مرادبیگ شاهد تجمع گسترده شهروندان برای تیوپ سواری، برف بازی و ساخت آدمک‌های برفی بودیم.

دلخوشی جوانان و نوجوانان برای تیوپ سواری و لیز خوردن پر شتاب در مسیرهایی است که براثر استفاده زیاد لغزنده و وسوسه کننده است.

تیوپ سواری، اوج جذابیت با چاشنی مصدومیت

مسیرهایی که ناگزیر فاقد ایمنی لازم است و در طول مسیر تحته سنگ، درخت و حتی اشیاء رها شده مانند تکه‌های برنده شیشه و چوب مانع تیوپ سواری راحت و بی درد می شود، اما چه می‌شود کرد که تیوپ سواران لذت لحظه‌ای را به خطرات آن ترجیح می‌دهند.

مسیرهای تیوپ سواری ناگزیر فاقد ایمنی لازم بوده و در طول مسیر تحته سنگ، درخت و حتی اشیاء رها شده مانند تکه‌های برنده شیشه و چوب مانع تیوپ سواری راحت وبی درد سراست، اما چه می‌شود کرد که تیوپ سواران لذت لحظه‌ای را به خطرات آن ترجیح می‌دهند.

مناطق غیر مترقبه ورزشی که بی‌هیچ هزینه و زحمت و ابزاری، فقط به لطف طبیعت و همراهی ابر و باد برای فراهم کردن نزولات آسمانی خلق شده است.

تسلیم والدین در اصرار فرزندان در بازی خطرناک
جذابیت و هیجان این ورزش باعث شده تا خانواده‌ها اغلب در مقابل اصرار و پافشاری فرزندان خود کوتاه آمده و در برای این بازی خطرناک و پرمخاطره تسلیم شوند.

در واقع اصرار فرزندان باعث می‌شود تا والدین ناگزیر آن‌ها را به مناطق برفی واقع در دامنه کوه‌ها ببرند و شاهد یک روز پراسترس باشند.

در این بین برخی والدین زودتر از پیشنهاد فرزندان به استقبال این بازی پرخطر اما جذاب می‌روند و معتقدند: در این ایام ترجیح می‌دهیم به صورت خانوادگی و گروهی به تیوپ سواری بپردازیم.

برخی نیز خواستار ایجاد فضایی استاندارد برای برف بازی‌های بمردم در همدان هستند و می‌گویند: تیوپ سواری خیلی طرفدار دارد و بهتر است مسوولان اجرایی فضای استانداردی را برای فعالیت در این بازی فراهم کنند چرا که نمی‌توان مردم را از این تفریح لذت بخش منع کرد.

برخی نیز خواستار ایجاد فضایی استاندارد برای بازی‌های برفی مردم در همدان هستند و می‌گویند: تیوپ سواری خیلی طرفدار دارد و بهتر است مسوولان اجرایی فضای استاندارد را برای فعالیت در این بازی فراهم کنند چرا که نمی‌توان مردم را از این تفریح لذت بخش منع کرد.

اغلب جوانان اواخر وقت برای پرداختن به این بازی به مناطق دامنه الوند همدان می‌روند و همین حضور دسته جمعی به جذابیت بازی افزوده است.

تیوپ سواری همانند اسکی نیاز به تخصص و آموزش ندارد و خانواده ها از هر طبقه‌ای می‌توانند بدون هزینه در این ورزش فعالیت کنند.

تیوپ سواری، اوج جذابیت با چاشنی مصدومیت

خانواده‌ها مراقبت کنند
معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان نیز با تاکید بر اینکه قانونی مبنی بر منع مردم برای تیوپ سواری وجود ندارد، گفت: تیوپ سواری روی برف هر چند پرهیجان و لذت برانگیز، اما بازی غیراستانداردی است و خانواده‌ها باید مراقب خطرات احتمالی این هیجان زمستانی باشند.

"محرم روزبه" افزود: همه ساله با شروع فصل زمستان شاهد فعالیت خانواده‌ها به ویژه جوانان در بازی تیوپ سواری هستیم که این بازی و تفریح با خطرات زیادی نیز همراه است.

به گفته وی، این بازی هیچ گونه ایمنی ندارد و فعالیت در آن خودجوش بوده و دستگاه ورزش نیز آن را تایید نمی‌کند.

روزبه با اشاره به اینکه تیوپ سواری ورزش محسوب نمی‌شود، یادآور شد: این بازی از گذشته ایجاد شده و حتی اگر هم جوانان اصرار به این بازی دارند ابتدا باید شرایط ایمنی آن را رعایت کنند.

وی اظهار داشت: تیوپ سواری روی برف قابل مهار و ایمنی لازم نیست و ممکن است در مسیر بازی با اشیاء برنده یا سنگ برخورد کنند.

روزبه با بیان اینکه اغلب مسیرها در شیب دامنه‌های کوهستانی همدان ایجاد می‌شود و هیچ گونه امنیتی در آن فراهم نیست، توصیه کرد: خانواده‌ها اگر اصرار به تیوپ سواری دارند بهتر است از مسیرهایی استفاده کنند که حداکثر ایمنی لازم را داشته باشد.

همه ساله با بارش سنگین برف مسیرهای خودجوش از سوی مردم در مناطق پرشیب نظیر عباس آباد و بلوار ارم همدان ایجاد می‌شود که البته توجهی به خطرات جانبی آن نمی‌کنند.

تیوپ سواری از رشته‌های ورزش زمستانی محصوب نمی‌شود و به همین دلیل اجازه استفاده به افراد از این وسیله خطرناک و حادثه آفرین در پیست اسکی تاریک‌دره همدان داده نمی‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha