امانت‌دهی پستی کتاب در اصفهان سالانه پنج میلیارد ریال هزینه دارد

اصفهان- ایرنا- سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: اجرای برنامه امانت‌دهی پستی کتاب در این استان سالانه پنج میلیارد ریال برای دولت هزینه دارد.

امیرهلاکویی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: در طرح امانت دهی کتاب مانند فروشگاه های برخط( آنلاین) ، اعضای کتابخانه های عمومی با انتخاب کتاب مورد نیاز خود از نرم‌افزار گنجینه مرکزی، درخواست خود را ثبت می کنند و کتاب از طریق پست به منزل یا محل کارشان می رسد.
وی اضافه کرد: تعاملات ارتباط بین نرم افزار کتابخانه عمومی و شرکت پست در حال پیگیری است که با تامین اعتبار مورد نیاز برای انجام فرآیند پستی این اقدام عملیاتی می شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته و برآورد هزینه ها باید سالانه پنج میلیارد ریال به این طرح اختصاص پیدا کند تا ارسال و مراسلات انجام شود.

وی با بیان اینکه بخشی از هزینه پستی بر عهده مردم است، تصریح کرد: سهم مردم در تامین هزینه های پستی را در این طرح کاهش داده‌ایم تا گرایش به امر مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی محقق شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان با بیان اینکه نرم افزار امانت دهی آنلاین کتاب آماده شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد ارتباط بین این سامانه و سیستم های شرکت پست در حال انجام است تا با تامین اعتبار دولتی این کار به سرانجام برسد.

وی با اشاره به وجود ۴۵ میلیون جلد کتاب در بانک اطلاعاتی سامانه نهادهای کتابخانه های عمومی کشور، گفت: با اجرای طرح امانت‌دهی کتاب، امکان استفاده از کلیه کتاب‌های این گنجینه فراهم می شود.

هلاکویی اجرای این طرح را در توسعه عدالت فرهنگی و دسترسی آسان به کتاب موثر دانست و اظهارداشت: به دلیل کمبود محیط کتابخانه ای در استان اصفهان چنین اقدامی قادر به رفع بخش زیادی از این مشکل است.

وی راه اندازی کتابخانه سیار را از دیگر اقدامات پیش رو برای تسهیل دسترسی مردم به کتاب و خدمات نهاد کتابخانه ای اعلام کرد و افزود: خودرو مورد نیاز باید توسط منابع شهرستانی تامین و کتاب آن توسط نهاد کتابخانه های عمومی تامین می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان اضافه کرد: در زمان حاضر شهرضا با راه اندازی ۲ کتابخانه سیار پیشگام شده و مقدمات آن در شهرستان‌های ورزنه، کوهپایه، اردستان، کاشان و نجف آباد در حال انجام است.

وی از کمبود سرانه کتاب و محیط کتابخانه ای در استان خبر داد و اظهار داشت: سرانه محیط مطالعه از هر ۱۰۰ نفر بیش از سه متر و سرانه کتاب برای هر نفر کمتر از یک کتاب در استان اصفهان است در حالی که بر اساس افق ۱۴۰۴ باید سرانه محیطی به هشت متر و سرانه کتاب به چهار جلد برای هر نفر برسد.

هلاکویی اجرای طرح های جدید مثل کتابخانه سیار و امامت دهی پستی را گامی در جبران کمبودهای این حوزه بیان کرد.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان ۳۱۰ باب کتابخانه عمومی دارد که ۱۰۰ باب آن به صورت مشارکتی با دیگر سازمان ها از جمله شهرداری‌ها راه اندازی شده  که تعداد اعضای این مراکز ۱۸۰ هزار نفر به صورت فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha