بارش های دیماه امسال ۳۰ میلیارد ریال به میراث فرهنگی لارستان خسارت زد

لارستان- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان فارس گفت: بارش های سیل آسای اخیر (دیماه) امسال رقمی افزون بر ۳۰ میلیارد ریال به این حوزه و اثرهای تاریخی این شهرستان خسارت زد.

محمدابراهیم کیان روز جمعه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیشترین میزان خسارات به آثار تاریخی در شهرهای لار و بنارویه و بیرم این شهرستان بوده است.

وی تصریح کرد: بارش های سیل آسای دیماه ۱۴۰۰ به بازار تاریخی قیصریه، باغ نشاط، دهن شیرقنبر بیگی و مسجد صاحب الزمان در شهر لار و همچنین  قلعه شاه نشین بنارویه و اثر تاریخی گوه بیرم و چند پل تاریخی این شهرستان خسارت زده است.

وی بیان کرد: بارش های سنگین دیماه باعث ریزش قلعه شاه نشین بنارویه و بخشی از این قلعه تاریخی را تخریب کرد.

 او بیان کرد: تل تاریخی بیرم با قدمت بالای هفت هزار ساله هم بر اثر وقوع بارش های سیل سا دچار تخریب شده است.

کیان تصریح کرد: بارش های سنگین همچنین باعث ریزش بخشی از سقف مسجدصاحب الزمان لار و تخریب و ریزش بخش هایی ازبازار تاریخی قیصریه این شهر شده است.

قلعه اژدها پیکر (دژ اشکانی- ساسانی) ، مقبره مادر نادرشاه ، بازار قیصریه ،کاروان سراهای نو و گلشن و باغ نشاط نیز از جمله آثار تاریخی واقع در شهر قدیمی لار است که دست طبیعت و دخالت های انسانی و البته بی مهری و نبود اعتبار لازم ، این بناهای تاریخی را در معرض خطر نابودی قرار داده است.

لارستان بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی دارد که تاکنون ۲۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این شهرستان به مرکزیت شهر لار  با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز در جنوب استان فارس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha