۵۰ میلیارد ریال وام بابت زیان شیوع کرونا به فعالان صنعت گردشگری ابرکوه پرداخت شد

یزد- ایرنا -رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان ابرکوه گفت:با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۱۳۹۸ تاکنون و با هدف جبران بخشی از خسارت به صنعت گردشگری ۵۰ میلیارد ریال وام به صاحبان ۲۰ واحد این حوزه پرداخت شده است.

حمید مشتاقیان روزجمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از  پرداخت این میزان تسهیلات حمایت و کمک به زیرساخت های صنعت گردشگری و حفظ اشتغال این بخش است که با شیوع کرونا تاکنون افزون بر۳۰۰ میلیارد ریال زیان به زیرساخت‌ ها و بخش های مختلف این صنعت وارد شد.

مشتاقیان ادامه داد: این میزان خسارت شامل بخش‌های مختلف گردشگری از جمله اقامتگاه‌های بوم گردی ، مسافرخانه‌ها و در مجموع حوزه صنعت گردشگری است .

به گفته وی این شهرستان ۱۱ اقامتگاه بوم ‎گردی، پنج اقامتگاه سنتی ، ۲ مجتمع گردشگری و بین راهی ، یک باب خانه مسافر، یک دفتر خدمات مسافرتی ، ۲ باب رستوران بین راهی و ۲ سفره خانه سنتی دارد.

بهره برداری از ۱۲ واحد گردشگری تا پایان سال ۱۴۰۰ 

مشتاقیان در ادامه با بیان اینکه اقامتگاه سنتی تیرجرد و مجموعه تفریحی، سرگرمی و گردشگری عمارت قجری و اقامتگاه بوم گردی صبا دهه فجر امسال افتتاح می شود پیش بینی کرد، تا پایان سال ۱۴۰۰، ۱۲ واحد بوم گردی  و مجتمع بین راهی در شهرستان افتتاح شود.

این مسئول تصریح کرد: برای این تعداد واحد که در دست اجراست بیش از ۳۲۰ میلیارد ریال از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی هزینه شد .

وی یادآور شد: در راستای رونق گردشگری و احیای صنایع دستی هفت کارگاه صنایع دستی از ابتدای سالجاری تاکنون در بافت های تاریخی شهرهای ابرکوه افتتاح شد .

رییس میراث فرهنگی ابرکوه، یکی از مؤثرترین راه‌های برون‌ رفت از تحریم‌ها را توجه به گردشگری دانست و تاکید کرد: این صنعت پس از نفت و خودرو سازی ، سومین صنایع سودآور در اقتصاد جهانی محسوب می‌شود که بهره‌ مندی از آن مستلزم فراهم کردن بسترهای مورد نیاز و عملی شدن پرداخت تسهیلات دولتی است.

مشتاقیان تصریح کرد: این شهرستان با بهره‌مندی از آثار تاریخی و طبیعی فراوان، قرار گرفتن در مسیر جاده باستانی ابریشم و جاده اصلی در مجاورت استان‌های اصفهان، فارس و یزد که به مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران شهرت دارد، واقع است.

همه‌ساله مسافران و زایران امام رضا (ع) ( در شرایط عادی ) علاوه بر سه استان یادشده از بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد از این شهر عبور می‌کنند و شرایط مناسبی برای جذب گردشگر دارد.

ابرکوه یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری ایران

ابرکوه به عنوان یکی از۱۴ شهر نمونه گردشگری ایران ۴۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی دارد که مردادماه ۱۳۹۵ بافت تاریخی این شهر به وسعت ۱۶۲ هکتار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تاکنون ۱۴۵ اثر تاریخی و طبیعی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید که از این تعداد ۱۲۹ اثر غیرمنقول و ۱۲ اثر ناملموس است .

چهار اثر طبیعی موزه های مردم شناسی خانه صولت و عبرت (خانه حسینیان) ، مسجد بیرون منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، دهکده گردشگری تیرجرد، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع ، گنبدعالی ، سرو ۴۵۰۰ ساله ، سرو ۲۲۰۰ ساله و بافت ۱۶۲ هکتاری تاریخی از آثار ثبت شده است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد  - شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha