آبرسانی به مناطق دارای تنش به عنوان یک اولویت در دستور کار دولت است

بندرعباس- ایرنا- معاون آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: رفع تنش آبی و آبرسانی به مناطق دارای تنش به عنوان یک اولویت در دستور کار دولت است و اعتبار لازم برای تکمیل این طرح‌ها اختصاص می یابد.

کیومرث سبزی روز جمعه در حاشیه بازدید از پروژه های شهرستان های خمیر، بندرعباس و میناب هرمزگان افزود: برخی از این طرح‌ها از جمله خط انتقال آب از آب شیرینکن به کهورستان و رویدر در مصوبه های سفر رییس جمهور به هرمزگان نیز قرار گرفته است که با تکمیل آن‌ها شاهد بهبود وضعیت آب در مناطق دارای تنش آبی خواهیم بود.
 به دنبال تامین آب شیرین و با کیفیت به رویدر و کهورستان هستیم
 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان نیز در این بازدیدها با بیان اینکه تکمیل طرح‌های تعریف شده از محل اعتبارات تنش آبی نیازمند اختصاص اعتبار مورد نیاز است به پروژه آبرسانی از آب شیرینکن یک میلیون متر مکعبی به کهورستان و رویدر اشاره کرد و گفت:  ۳۴ کیلومتر از خط انتقال آب کهورستان به رویدر به اتمام رسیده و ایستگاه پمپاژ نیز در مرحله نصب تجهیزات است.
امین قصمی ادامه داد: تا پیش از این قرار بود آب مورد نیاز رویدر از دشت کهورستان تامین شود اما با توجه به شرایط خاص و بحرانی دشت کهورستان و همچنین شیرین کردن کام مردم منطقه با این طرح عظیم بنا بر انتقال آب شیرین گذاشتیم که هم مردم از آب با کیفیت بهره مند شوند و هم از برداشت بی رویه این دشت  جلوگیری کنیم.
به گفته قصمی، اختصاص اعتبار برای اجرای ۲۴ کیلومتر خط انتقال از خط انتقال آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی به خمیر تا کهورستان که از محل اعتبارات تنش آبی پیش بینی شده می تواند به خواسته دیرینه مردم کهورستان و رویدر جامه عمل بپوشاند.
وی در ادامه به مخازن داماهی اشاره کرد و گفت: آب های تولیدی پس از هدایت به این مخازن در مرکز شهر بندرعباس توزیع و جمعیت زیادی را پوشش می دهد؛ به همین دلیل بازسازی این مخازن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان به بازسازی فعلی یکی از مخازن ۳۰ هزار مترمکعبی داماهی اشاره کرد و گفت: در بازسازی این مخزن، سازه های پیش تنیده پیش بینی شده که علاوه بر اینکه استحکام لازم را داراست باعث کاهش هزینه و سرعت اجرای طرح نیز شده است.
وی تکمیل این طرح را نیازمند اختصاص اعتبار دانست و گفت: برای احداث مخزن جدید با این ظرفیت به اعتباری افزون بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال نیاز بود که با بازسازی و استفاده از سازه های پیش تنیده، پروژه بازسازی با اعتباری افزون بر ۹۰ میلیارد ریال به اتمام خواهد رسید.
 پایداری آب میناب با تکمیل طرح آبرسانی از تصفیه خانه سرنی
قصمی در ادامه به طرح تامین آب میناب از تصفیه خانه سرنی اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح ۳.۷کیلومتر خط انتقال و یک مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی در حال احداث است که با تکمیل این طرح علاوه بر اینکه برداشت آب از منابع زیر زمینی دشت میناب کاهش می یابد شاهد پایداری آب این شهر نیز خواهیم بود.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، خط انتقال تصفیه خانه سرنی تا مخازن میناب هم اکنون به پایان رسیده و ساخت مخزن نیز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی، اعتبار پیش بینی شده برای این طرح را ۳۷۰ میلیارد ریال از منابع تنش آبی عنوان کرد که با تزریق اعتبار مورد نیاز سرعت اجرای پروژه افزایش خواهد یافت.
قصمی ادامه داد، تکمیل این طرح باعث خواهد شد تا تنش آبی در دومین شهر بزرگ هرمزگان مرتفع شود.
احداث ۲۴ کیلومتر خط انتقال جان تازه ای به رویدر و ۳۳ روستا می بخشد 
فرماندار خمیر نیز در بازدید از پروژه های تامین اعتبار شده از محل اعتبارات تنش آبی این شهرستان با بیان اینکه احداث ۲۴ کیلومتر خط انتقال برای تامین آب کهورستان و رویدر  یکی از دغدغه های اصلی این منطقه را مرتفع می کند.
به گفته میرهاشم خواستار، اجرای این طرح جان تازه ای به شهر رویدر و ۳۳ روستای مسیر خواهد بخشید که علاوه بر تامین آب پایدار باعث جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر خواهد شد.
وی بیان داشت: تنش آبی در منطقه احداث پروژه های توسعه ای و اشتغال زا را نیز تحت تاثیر قرار داده که امیدواریم با تکمیل این پروژه شاهد رونق مناطق تحت تاثیر از این پروژه باشیم.
وی با قدردانی از مدیرعامل آبفای هرمزگان افزود: با مدیریت های صورت گرفته شهر خمیر و منطقه کشار که پیشتر تحت تنش آبی بودند، در حال حاضر با کمترین دغدغه و در بهترین شرایط نسبت به گذشته آب آن‌ها تامین شده است.
معاون آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیر دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به همراه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از پروژه های در حال اجرا از محل اعتبارات تنش آبی بازدید کردند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha