۱ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۱:۲۹
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84621183
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق ترکیه و قطر بر سر تامین امنیت فرودگاه کابل

تهران-ایرنا- منابع دیپلماتیک ترکیه اعلام کردند که آنکارا و دوحه در مورد چارچوب امنیتی فرودگاه کابل در افغانستان به توافق رسیده‌اند، اما گفتگوها در مورد سایر جنبه‌ها مانند تامین مالی این عملیات ادامه دارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از "رویترز" یکی از منابع ترکی گفت: انتظار می‌رود طالبان امنیت بیرون فرودگاه را تامین کند و هر کسی که فرودگاه را اداره می‌کند امنیت محیط داخل آن را تامین کند. 
وی افزود: این روند به صورت سازنده ادامه دارد. 
یک مقام دیگر ترک گفت:  مقامات ترکیه و قطر در این هفته در کابل در مورد تامین امنیت فرودگاه بین المللی افغانستان گفتگو کرده‌اند. 
خبرگزاری دولتی قطر نیز اعلام کرد که مقامات دولت موقت طالبان هفته آینده به دوحه سفر خواهد کرد تا گفتگوها را با قطر و ترکیه در مورد بهره برداری و مدیریت فرودگاه کابل تکمیل کند. 
این خبرگزاری افزود که هیئت‌های قطر و ترکیه در این هفته دو روز «مذاکرات فشرده» در کابل بر سر کنترل فرودگاه این شهر برگزار کرده‌اند. 
فرودگاه بین المللی کابل مهمترین نقطه ارتباط هوایی افغانستان با جهان است. 

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت، ترکیه اعلام کرد که حاضر است با همکاری با قطر این فرودگاه را اداره کند. ترکیه با این حال اعلام کرد تنها در صورتی که خواسته‌های امنیتی آن تامین شود حاضر به انجام این طرح می‌باشد. 
پیش از این امارات نیز با گروه طالبان برای فعال نگه داشتن فرودگاه گفتگو کرده بود. 
زمانی که گروه طالبان پس از دو دهه در افغانستان در ماه اوت ۲۰۲۱ قدرت را در دست گرفت، افغان‌ها و اتباع خارجی از طریق فرودگاه کابل از این کشور خارج شدند. 
 بسیاری از مردم افغانستان هنوز هم به دنبال خروج از کشوری هستند که با تهدید کمبود غذا در زمستان و فروپاشی اقتصادی مواجه است. 

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha