دبیرکل جمعیت فداییان اسلام: آمریکا با تحریم، اقتصاد کشورها را به خود وابسته می‌کند

گنبدکاووس - ایرنا - دبیرکل جمعیت فداییان اسلام با اشاره به‌ خوی سلطه و استعمارگری آمریکا علیه کشورها و ملت‌ها از جمله ایران گفت که این کشور با سیاست استعمار "فرا نو" و باحربه تحریم‌ به‌دنبال وابسته کردن اقتصاد کشورها است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی عبدخدایی پنجشنبه شب در مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و یارانش در مسجد قائمیه گنبدکاووس اظهار داشت: آمریکا با تحریم‌های اقتصادی نمی‌گذارد ایران نفت بفروشد یا پول نفت خود را جابجا کرده و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کند، که هدفش از این کار، محتاج کردن اقتصاد کشور ما است. 

وی یادآور شد: علت حضور آمریکا در ایران در زمان رژیم پهلوی نیز در راستای سیاست استعماگری این کشور و وابسته کردن اقتصاد و فرهنگ کشور ما بود که ابتدا شهید نواب صفوی و در ادامه امام خمینی (ره) متوجه این سیاست شدند و شهید نواب با مبارزه مسلحانه و امام نیز با آگاهی بخشی به ملت، مقابل آن ایستادند.

عبدخدایی اضافه کرد: شهید نواب صفوی و امام راحل با اقدامات خود و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی، به حضور سلطه گرایانه و استعمارگری آمریکا در ایران پایان دادند.

همرزم شهید نواب صفوی با بیان اینکه سه نوع استعمار کهن، نو و فرانو داریم، ادامه داد: با مطالعه تاریخ ایران و سایر کشورهای منطقه متوجه می‌شویم که کشورهای اروپایی و آمریکا از قرن ۱۸ به بعد و با انقلاب صنعتی که رخ داده بود، به‌منظور یافتن مواد اولیه ارزان و بازار مصرف مناسب شروع به استعمار کشورها به یکی از سه نوع استعمار اشاره شده، کردند.

عبدخدایی گفت: استعمار فرانو از خطرناک‌ترین شیوه‌های استعمار است زیرا در این نوع از سلطه‌گری و استعمار کشورهای سلطه گر بالاخص آمریکا می‌خواهد با حربه تحریم، اقتصاد کشورها را به خود وابسته کند و نگذارند یک کشور و مردم آن به فکر تولید و نوآوری باشند.

دبیرکل جمعیت فداییان اسلام افزود: امام (ره) با انقلاب خود به دنبال آگاهی بخشی و تحول در جامعه بود زیرا معتقد بودند تا جامعه به آگاهی نرسد تحول ایجاد نخواهد شد در مقابل سیاست استعمارگرایانه آمریکا این بود با ترویج فرهنگ مبتذل غربی در بین مردم ایران نگذارد تا ملت ما به دنبال آگاهی و تحول باشند.

دراین مراسم که هر ساله به همّت شورای مرکزی فداییان اسلام استان گلستان و شعبه گنبدکاووس آن برگزار می‌شود، سرپرست فرمانداری ویژه، امام جمعه، علما و روحانیون، برخی مدیران و اقشار مختلف مردم این شهرستان ۳۷۵ هزار نفری حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی، متولد سال ۱۳۰۳ روحانی شیعه، بنیانگذار و رهبر تشکیلات فداییان اسلام بود که دروس حوزوی مانند فقه و اصول، تفسیر قرآن و اصول سیاسی و اعتقادی را در تهران و سپس در نجف فرا گرفت.

شهید نواب صفوی از پیشتازان مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی بود که برخی از نویسندگان تاریخ معاصر، تلاش‎‌های او و یارانش را در پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانسته‌اند.

وی به همراه برخی از یارانش ۲۷ دی ماه ۱۳۳۴ توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha