معاون استاندار فارس: سد «تنگ خمار» فسا نیمه‌تمام نیست

شیراز-ایرنا-معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس به برخی موارد مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر باز بودن دریچه های سد تنگ خمار و عدم تکمیل این طرح قبل از افتتاح پاسخ داد و گفت: این طرح بعد از تکمیل افتتاح شده و هم‌اکنون آب در حال ذخیره سازی آب است. 

محمود رضایی کوچی شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این موضوع که تکمیل سد تنگ خمار فسا با کمبود اعتبارات روبه رو بوده و بصورت نیمه تمام افتتاح شده درست نیست، ما برای تکمیل این سد مشکل کمبود بودجه و اعتبار نداشتیم؛ در واقع  تا پروژه ای به پایان نرساند افتتاح نمی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس به اشاره به روان شدن آب بعد از بارندگی های اخیر در بستر رودخانه زیر دست سد تنگ خمار گفت: این موضوع به دلیل بحث های زیست محیطی است ، نیاز بود روان آب هایی که قبلاً مسیر طبیعی داشتند همچنان رها شوند و مسیر رودخانه  از بارندگی مشروب شوند، از این رو دریچه‌های سدتنگ خمار باز شد،  در حال حاضر دریچه های سد بسته است و آب در حال ذخیره سازی در سد است.

وی به برخی مشکلات زیست محیطی و فشار بر سفره های آب زیر زمینی هم اشاره کرد و گفت: بدون شک‌ افت سفره های آب زیرزمینی در فارس با تقویت آبخوان ها جبران می‌شود و در صورت ذخیره شدن آب در چنین سدهایی چاه های پایین دست شرایط بهتری خواهند داشت.

سد تنگ خمار در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری شهرستان فسا در تنگه‌ای موسوم به تنگ خمار واقع شده و حدود ۲۲۲میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.

فسا یکی از شهرستان های استان فارس است که حدود ۱۳۰کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha