وزیر کشور: وام های کشاورزان سیلزده جنوب کرمان استمهال می شود

کرمان - ایرنا - وزیر کشور گفت: وام های کشاورزان جنوب کرمان که گرفتار سیلاب شده اند، به مدت ۲ سال استمهال می شود.

به گزارش ایرنا، احمد وحیدی عصر پنجشنیه در نشست ستاد مدیریت بحران استان کرمان افزود: فهرستی از کشاورزانی که از اشخاص وام دریافت کرده اند به صورت‌ دقیق تهیه تا تسهیلات قرض الحسنه به آنها پرداخت شود.

وی اظهار داشت: به چاه های کشاورزی که بر اثر سیل کاملا تخریب شده اند نیز به فاصله نزدیک همان چاه مجوز حفر چاه جدید داده شود و چاه های قابل احیا نیز به فوریت احیا شوند.
وزیر کشور تاکید کرد: آمار منازل آسیب دیده و تخریب شده در جریان سیل های اخیر نیز به صورت دقیق اعلام شود و باید با احداث و ترمیم و استحکام بخشی سیل بند، خیال مردم را از خسارات سیل در آینده آسوده کنیم.

وی هنچنین با اشاره به تلفات دام های مردم در سیلاب بیان کرد: مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) پذیرفته اند خساراتی که سیل به دامداران وارد کرده را جبران کنند و باید آمار دقیق تهیه و ارائه شود.

وحیدی ادامه داد: همچنین آمار دقیقی از خساراتی که به لوازم خانگی مردم وارد شده نیز ارائه شود تا هیچ اجحافی در حق کسی نشود.  

وی گفت:: سپاه ثارالله کرمان نیز تقبل کرده برای جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی پس از سیل، تجهیزات لازم برای سمپاشی محیط را در اختیار سازمان جهادکشاورزی این استان قرار دهد.  

وزیر کشور تصریح کرد: در آینده هشت طرح آبخیزداری در جنوب استان کرمان اجرامی شود و ما نهایت همکاری را برای تامین اعتبار آن خواهیم داشت.

وزیر کشور با اشاره به قطعی آب شرب مناطق سیلزده اشاره گفت: آب و فاضلاب لوله مورد نیاز را تامین می کند و سپاه نیز با همکاری بنیاد مستضعفان و ستاد فرمان اجرایی امام نیز برای بازسازی شبکه کمک می کنند.
وی به لایروبی مناطق سیلزده اشاره کرد و اظهار داشت:  برنامه لایروبی جزو فوریت ها است و برای انجام آن مناطق مشخص و تقسیم مسولیت شود و ارتش، سپاه و بخش خصوصی در این زمینه همکاری می کنند.
وحیدی تاکید کرد: دستگاه های مختلف در منطقه برای کمک حضور پیدا کردند و آخرین وضعیت سیل بندها با حضور فرمانداران مناطق سیلزده جنوب کرمان جمع بندی و ترمیم سیل بند ها در اولویت قرار گیرد.
وی به سیل بند جیرفت اشاره کرد و گفت: طرح و اجرای این سیل بندها بصورت فاز به فاز انجام شود و مدلی باید طراحی شود تا شهرداران در شرایط بحران بتوانند تجهیزات لازم را داشته باشند.
وزیر کشور افزود: هنوز بعضی روستاها دچار مشکل هستند همچنان تا رفع مشکل خدمات رسانی ادامه دارد و دوست داشتم در مناطق سیلزده باشم.  

وحیدی تصریح کرد: ما باید به مردم کمک کنیم، فرمانداران در تک تک روستاها حضور پیدا و به استاندار گزارش دهند، لذا این مانوری برای ارتباط با مردم و بررسی نیازهاست از این رو همه مسولان باید پیگیری کنند تا مشکلات مردم برطرف شوند.
وی ادامه دهد: ما نباید قولی دهیم که اجرا نکنیم چرا که مردم ما مردم خوب و  ولایت مدار هستند و بنده تمامی این موارد و پیشرفت را پیگیری می کنم و استاندار سامانه ای راه اندازی کنند و مشکلات را پیگیری کنند.

به گزارش ایرنا، سیلاب که هفته گذشته خسارت های زیادی در جنوب استان کرمان ایجاد کرده بود طی چند روز گذشته نیز خسارت های دیگری در این مناطق و نیز شرق استان کرمان به بار آورد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha